Wspomnienia z rezydentury: Onkologia

Poznaj ludzi i zobacz, jak umierają

Kolejna grupa pacjentów, z mojego doświadczenia najliczniejsza, to ludzie, którzy kwalifikują się do leczenia i to leczenie okazuje się być skuteczne. Jedną z wyjątkowych cech, jaka odróżnia onkologię od innych specjalizacji, jest to, że swoich pacjentów widzisz na oddziale regularnie – kiedy przychodzą na kolejne kursy chemii. Z reguły są to odstępy dwu-trzytygodniowe, niektóre schematy zakładają podawanie leku co tydzień, inne co miesiąc. Leczenie, nawet to nastawione na wyleczenie pacjenta (radykalne / uzupełniające) trwa miesiącami – min. 3, przeważnie 6 miesięcy. Potem widujesz ich na kontrolach w poradni. Chcąc nie chcąc, spędzasz z pacjentem / pacjentką kawał czasu. Poznajesz go, często polubisz. W czasie kolejnych hospitalizacji, nawet jeśli spieszysz się w trakcie przyjmowania i badania, dowiadujesz się kolejnych szczegółów z jego życia – że miał ostatnio czyjś ślub, że córka rodzi w maju, że firma podupada. Po pewnym czasie zaczynasz kojarzyć człowieka już nie tylko po rozpoznaniu i na sali nie leży "rak płuca", tylko informatyk z irytującą żoną i przyrodnią córką, a szwagier jej znajomego leczył się w tym samym oddziale pół roku temu (prawdziwa historia). Z każdym kolejnym miesiącem oddział zamienia się w Twoich oczach w mikrowszechświat.

I nadchodzi moment, w którym leczenie przestaje być skuteczne. Jest progresja w którejś kontrolnej TK. Zmieniasz leczenie, nowa linia chemioterapii działa. Są nowe nadzieje, ale pacjent jakby już nie ten sam – już nie chodzi tym dziarskim krokiem po korytarzu. Na oddział wjeżdża windą, a nie, jak wcześniej, wchodzi po schodach. Na twarzy rysuje się zmęczenie i irytacja.

W końcu wyczerpują Ci się opcje. Minął rok, półtora, pięć lat. Dałeś pacjentowi wszystko, co mogłeś, a nawet eksperymentowałeś z nowymi schematami. Pora powiedzieć dość. Znowu musisz zdyskwalifikować. "Zakończono leczenie onkologiczne, dalsza opieka w ramach hospicjum" – napisać łatwo, wręczyć do ręki już trudniej. Czeka Cię trudna rozmowa. W swoim przebiegu łatwiejsza, niż ta z pacjentem pierwszorazowym, któremu odmawiasz na starcie i spotykasz się z oporem. Nie, tu trudność leży gdzie indziej. Chory z reguły już wie, że już dosyć, że "żyje dłużej, niż powinien". To Ty nie chcesz się z tym pogodzić. Wraz z nim/nią umiera jakaś mała cząstka Ciebie.

Poznaj ludzi i zobacz, jak przeżywają

Jeśli wciąż to czytasz, to znaczy, że chyba jednak chcesz zostać onkologiem. Musisz mi wybaczyć, ale lubię się popisywać i dramatyzować. Stwierdziłem, że na początku trzeba wyłuszczyć najtrudniejsze kwestie – Twojego własnego nastawienia do problemów, z którymi się zetkniesz. Teraz mam dobre wieści – od tego momentu będą już głównie miłe rzeczy.

Jest pewna grupka – mniej liczna, niż pozostałe – pacjentów, którzy spektakularnie reagują na leczenie. CR, complete response – całkowite zniknięcie wszystkich przejawów choroby, brak ognisk nowotworu w badaniach obrazowych, słowem – wyleczenie. Tu kolejny haczyk filozoficzny – czym jest wyleczenie? Pytam dlatego, bo, pomimo uzyskania CR, choroba potrafi nawrócić. Po 3 miesiącach, po roku, po 20 latach. Naukowcy mówią wtedy o drugim nowotworze de novo, ale jakie to ma znaczenie dla pacjenta, skoro drugi raz w swoim życiu musi np. leczyć się na raka jądra? Dlatego my – onkolodzy – chętniej mówimy "jest w remisji", choćby pacjentka miała 70 lat i chorowała ostatni raz 30 lat temu.

Ale to takie nasze zboczenie. Dla pacjenta słowa nie ma mają już takiego znaczenia. On/ona jest zdrowy/a. Rak rzuca się cieniem na podświadomość, co jakiś przy okazji przeziębienia i powiększenia się węzłów chłonnych powraca strach przed nawrotem choroby, ale życie jakoś się toczy – i nic nie wskazuje na to, by miało się skończyć. Przychodzą do poradni co 3, 6 miesięcy na kolejne badania i wtedy z nieukrywaną radością możesz wręczyć im wynik TK / markerów, z którego wynika, że jest dobrze. "Jest dobrze, proszę pana/pani", mówisz. I tak się też czujesz.

 
Chciałabyś / chciałbyś podzielić się swoimi wspomnieniami ze specjalizacji? Zachęcić innych do jedynej słusznej drogi, do wybrania swojej wymarzonej dziedziny medycyny? A może czujesz się w obowiązku przestrzec innych, by nie powtórzyli Twoich błędów? Jest coś, na co powinni zwrócić szczególną uwagę na początku swojej kariery?

Chcesz pomóc innym lekarzom w wyborze?

Przeczytaj również pozostałe artykuły z cyklu "Wspomnienia z:"

Obecnie jesteś na stronie:

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!

Zobacz też

O autorze

Krzysztof Ostaszewski
Redaktor Naczelny
Redaktor naczelny BML. Członek Porozumienia Rezydentów. W 2013 rozpoczął rezydenturę z onkologii klinicznej. W trakcie studiów wyjechał na praktyki do Austrii i Łotwy, odbył również roczne stypendium w Hiszpanii w ramach programu ERASMUS. Żegluje i jeździ po świecie rowerem. Dużo :-).
"Hasta la muerte, todo es vida." - Miguel de Cervantes, Don Quixote de la Mancha

Komentarze na temat “Wspomnienia z rezydentury: Onkologia”:

 1. „opieka nad pacjentem odbywa się na zasadzie akcja-reakcja. Jest choroba, jest leczenie. Jest objaw, jest interwencja.”

  Nie zgodzę się. Nikt mnie tak nie uczył na medycynie. Może zdarzają się jacyś burakowaci asystenci (albo profesorowie), ale ze studiów pamiętam, że wielu mówiło o rozmowie z pacjentem i to jaką ma wartość.

  Mój obecny szef nie jest mistrzem empatii i rzucania komplementów – przynajmniej do współpracowników. Ale obserwuję go jak odnosi się do pacjenta. To od niego nauczyłem się, że każdemu pacjentowi należy się przedstawić (niby taki szczegół ale wielu o tym zapomina), podać rękę, wyjaśnić kim jestem (wiele osób niestety nie wie co oznacza anestezjolog – mylą z alergologiem, albo robią dziwną minę w stylu a pan co mi głowę zawraca ja mam mieć operację), co należy do moich obowiązków w czasie operacji, po co przyszedłem na wizytę przedoperacyjną. Pacjent musi wiedzieć kto się nim w danej chwili zajmuje i od czego jest dana osoba.

  W obecnym systemie kształcenia lekarzy (i pracy) już dawno zatraciła się relacja mistrz – uczeń. Kiedyś to mistrz od podstaw przekazywał uczniowi wiedzę. Dzisiaj liczą się procedury. W tym się pacjent może zostać zgubiony, który leży na środku sali operacyjnej.

  Rozmowa z pacjentem jest niezwykle ważna. Wytłumaczenie mu dokładnie na czym polega zabieg, badanie, leczenie. Wytłumaczenie mu językiem który on rozumie, a nie lekarskimi formułkami, które sprawiają, że czuje się on jeszcze bardziej zagubiony i przerażony.

  A tak na zakończenie: Poznałem kiedyś pewną panią profesor (notabene jedną z jej specek była onkologia i tym się głównie zajmowała). Wyjaśniła rodzicom powoli i dokładnie na co choruje ich dziecko, jakie są możliwości leczenia, jakie konsultacje i badania trzeba wykonać (regularnie wykonywać) i rokowania (o to często pytają pacjenci – ile mi zostało? – pewnie sam to wiesz lepiej). Odpowiedziała szczerze, że może to być różnie rok, dwa , ale jak będzie 5 lat to będzie można uznać za sukces. Minęło ponad 15 lat i kolejne lata lecą – to jest sukces!

  Pozdrawiam
  erjota

 2. Super artykuł !! Nasuwa mi się jedynie jedno pytanie na które nie znalazłam odpowiedzi, jak się kształtują zarobki na etacie/ kontrakcie ? Nie chodzi mi o konkretne kwoty, ale czy są bardziej zbliżone do stawek internistów czy może są na tyle godziwe, że nie trzeba szukać dodatkowego zarobku ?? Mam myśli już specjalistów ;] pozdrawiam ;]

 3. Świetnie napisane, nie umiałam się oderwać od czytania. Kiedy szłam na medycynę, onkologia była chyba ostatnią specjalizacją o której myślałam w kontekście swojej przyszłości. Ale potem poznałam kilku wspaniałych onkologów, rozmawiałam (na praktykach u lekarza rodzinnego, w ramach wizyt domowych) z pacjentami leczonymi już tylko paliatywnie, z czego jeden zmarł dwa dni później i… coś zaskoczyło. Jakkolwiek górnolotnie to brzmi, poczułam powołanie do tej działki. No i nie ukrywam, ten aspekt naukowy też jest dla mnie kuszący. Sama jestem tym zaskoczona, ale skoro Pana spostrzeżenia mnie nie zniechęciły, a wręcz przeciwnie – to chyba naprawdę chcę być onkologiem… Dziękuję i oby więcej takich artykułów.

 4. Jako osoba wspierająca pacjenta onkologicznego – dziękuję za ten tekst. Przywraca wiarę w onkologów, w to, że niektórym jeszcze się chce, potrafią myśleć o pacjencie i jeszcze coś czują. Jako psycholog jestem zdruzgotana tym, ilu onkologów pomyliło specjalizację, ilu powinno regularnie chodzić na terapię, żeby radzić sobie z emocjami spowodowanymi przez pracę. Życzę satysfakcji z pracy, mało papierologii i dużej skuteczności 🙂 i nie bierz przykładu ze starszych kolegów 😉

 5. Przeczytałam ten artykuł nie jako przyszły lekarz, ale jako mama dziecka w remisji guza Wilmsa. I chciałbym podziękować Wam – lekarzom, którzy pomagają chorym na raka i ich rodzinom. Tak jak pisał autor rozmowa z pacjentem jest ogromnie wazna

 6. Dziękuję za ten fantastyczny artykuł.
  Jestem właśnie po pierwszych zajęciach z onkologii – i tak jak zawsze onkologię odrzucałam – tak po dzisiejszych zajęciach i po Twoim wpisie jestem nią oczarowana! Bardzo podoba mi się specyfika tej pracy, relacja lekarz – pacjent o której mówisz. Mam jeszcze troszkę czasu na decyzję, ale jedno jest pewne: onkologia wkroczyła na moją listę rozważanych specjalizacji 😉

Dodaj komentarz

Ze względu na ochronę antyspamową komentarz każdego nowego użytkownika musi być zaakceptowany przez moderatora. W związku z tym może minąć trochę czasu nim Twój wpis pojawi się na stronie. Prosimy o cierpliwość :).

Nie musisz podawać swojego adresu email. Jeśli to zrobisz, nie będzie opublikowany - przyda się, gdybyśmy chcieli się z Tobą skontaktować. Zachęcamy również do zapisywania się do newslettera!