Wspomnienia z rezydentury: Onkologia

Nieustający rozwój

Są też przypadki, które nie przestaną Cię zadziwiać. Bo jak inaczej reagować na pacjenta z adenoca trzustki, który jest leczony paliatywnie od siedmiu lat? Przeciętna chemioterapia jest skuteczna przez pół roku, góra rok, tymczasem w kolejnych badaniach obrazowych jak byk wychodzi stabilizacja choroby – guz jest, widać go i w głowie trzustki jak i meta w wątrobie. Z badania na badanie ani drgnie. Że pomyłka diagnostyczna? Hist-pat był z wyciętego meta z wątrobie, był dwukrotnie konsultowany. Guzy w wątrobie to nie torbiele. W pewnym momencie łapiesz się na tym, że szukasz dowodów na to, że Twoja terapia nie może być aż tak skuteczna. A jest.

W zależności od referencyjności ośrodka, wykształcenia patomorfologów i ogólnego ogarnięcia zespołu w Twoim szpitalu, przyjdzie Ci prowadzić mniej lub więcej ciekawych kwiatków.
Leiomyosarcoma przestrzeni zaotrzewnowej, rak nerki chromofobowy, międzybłoniak otrzewnej, guz Wilmsa u 50-latka, signet ring cell carcinoma, wszystko to jest jak cukierek dla dziecka. Odskocznia od kolejnej chemii na raka jelita grubego, czy raka piersi. Coś, co przypomina Ci, jak mało wiesz i że ciągle musisz się kształcić, doczytywać, konsultować, jeździć na sympozja. I jest siła, gra muzyka – chcesz to robić.

Prawie na pewno Twój szef będzie Cię zachęcał do pracy naukowej. Onkologia jest pełna białych plam, nieodkrytych lądów. To prawdziwe Eldorado dla poszukiwaczy przygód i badaczy. Tu nie testujesz 42. generacji beta blokerów i porównujesz ją z 41. w połączeniu z tiazydami. Tu czasem testujesz jakiekolwiek leczenie na chorobę, której nazwa w Pubmed wypluwa raptem kilkanaście wyników! Jeśli tylko masz taką możliwość, pracuj naukowo – tu każdy wynik, nawet negatywny, będzie coś wnosił.

Specyfika pracy

Skoro jesteś już tak daleko w moim tekście, czas na nagrodę. Czas na mięso, czyli krótkie i rzeczowe podsumowanie kilku kluczowych kwestii warunkujących specyfikę pracy onkologa.

Pacjenci

Onkologia kliniczna, mimo bycia specjalizacją typowo zachowawczą, wywodzącą się z interny, gwarantuje Ci pełen przekrój pacjentów. Dużo pacjentów jest stosunkowo młodych (50-60 lat), są aktywni zawodowo i w dobrym stanie ogólnym. Jest to jeden z warunków wdrożenia leczenia – nie podaje się chemioterapii osobom bardzo "schorowanym". Ponieważ średnia wieku pacjentów jest dużo mniejsza niż na typowej internie, masz większą szansę złapać kontakt z pacjentem.

Rodzina pacjenta

Temat rzeka. Nie unikniesz konfrontacji z nimi. Pod wieloma względami jest podobnie, jak na pediatrii – często naskakuje na Ciebie grupa agresywnych i roszczeniowych członków rodziny, zmęczonych czekaniem w każdej możliwej kolejce i oczekuje odpowiedzi na setkę pytań na raz i gwarancji efektów leczenia. Tylko od Twojego opanowania i kultury osobistej zależy, czy uda Ci się ich "okiełznać" i przekierować ich energię na konstruktywne działanie, czy skończy się na słownej przepychance.
Oczywiście, przesadzam. Zasadnicza większość członków rodziny po prostu pomoże Ci w zebraniu wywiadu i zada kilka konkretnych pytań – kiedy i gdzie zawieść chorego, jaki lek podać. Ale ekstrema też musisz znać.

 
Chciałabyś / chciałbyś podzielić się swoimi wspomnieniami ze specjalizacji? Zachęcić innych do jedynej słusznej drogi, do wybrania swojej wymarzonej dziedziny medycyny? A może czujesz się w obowiązku przestrzec innych, by nie powtórzyli Twoich błędów? Jest coś, na co powinni zwrócić szczególną uwagę na początku swojej kariery?

Chcesz pomóc innym lekarzom w wyborze?

Przeczytaj również pozostałe artykuły z cyklu "Wspomnienia z:"

Obecnie jesteś na stronie:

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!

Zobacz też

O autorze

Krzysztof Ostaszewski
Redaktor Naczelny
Redaktor naczelny BML. Członek Porozumienia Rezydentów. W 2013 rozpoczął rezydenturę z onkologii klinicznej. W trakcie studiów wyjechał na praktyki do Austrii i Łotwy, odbył również roczne stypendium w Hiszpanii w ramach programu ERASMUS. Żegluje i jeździ po świecie rowerem. Dużo :-).
"Hasta la muerte, todo es vida." - Miguel de Cervantes, Don Quixote de la Mancha

Komentarze na temat “Wspomnienia z rezydentury: Onkologia”:

 1. „opieka nad pacjentem odbywa się na zasadzie akcja-reakcja. Jest choroba, jest leczenie. Jest objaw, jest interwencja.”

  Nie zgodzę się. Nikt mnie tak nie uczył na medycynie. Może zdarzają się jacyś burakowaci asystenci (albo profesorowie), ale ze studiów pamiętam, że wielu mówiło o rozmowie z pacjentem i to jaką ma wartość.

  Mój obecny szef nie jest mistrzem empatii i rzucania komplementów – przynajmniej do współpracowników. Ale obserwuję go jak odnosi się do pacjenta. To od niego nauczyłem się, że każdemu pacjentowi należy się przedstawić (niby taki szczegół ale wielu o tym zapomina), podać rękę, wyjaśnić kim jestem (wiele osób niestety nie wie co oznacza anestezjolog – mylą z alergologiem, albo robią dziwną minę w stylu a pan co mi głowę zawraca ja mam mieć operację), co należy do moich obowiązków w czasie operacji, po co przyszedłem na wizytę przedoperacyjną. Pacjent musi wiedzieć kto się nim w danej chwili zajmuje i od czego jest dana osoba.

  W obecnym systemie kształcenia lekarzy (i pracy) już dawno zatraciła się relacja mistrz – uczeń. Kiedyś to mistrz od podstaw przekazywał uczniowi wiedzę. Dzisiaj liczą się procedury. W tym się pacjent może zostać zgubiony, który leży na środku sali operacyjnej.

  Rozmowa z pacjentem jest niezwykle ważna. Wytłumaczenie mu dokładnie na czym polega zabieg, badanie, leczenie. Wytłumaczenie mu językiem który on rozumie, a nie lekarskimi formułkami, które sprawiają, że czuje się on jeszcze bardziej zagubiony i przerażony.

  A tak na zakończenie: Poznałem kiedyś pewną panią profesor (notabene jedną z jej specek była onkologia i tym się głównie zajmowała). Wyjaśniła rodzicom powoli i dokładnie na co choruje ich dziecko, jakie są możliwości leczenia, jakie konsultacje i badania trzeba wykonać (regularnie wykonywać) i rokowania (o to często pytają pacjenci – ile mi zostało? – pewnie sam to wiesz lepiej). Odpowiedziała szczerze, że może to być różnie rok, dwa , ale jak będzie 5 lat to będzie można uznać za sukces. Minęło ponad 15 lat i kolejne lata lecą – to jest sukces!

  Pozdrawiam
  erjota

 2. Super artykuł !! Nasuwa mi się jedynie jedno pytanie na które nie znalazłam odpowiedzi, jak się kształtują zarobki na etacie/ kontrakcie ? Nie chodzi mi o konkretne kwoty, ale czy są bardziej zbliżone do stawek internistów czy może są na tyle godziwe, że nie trzeba szukać dodatkowego zarobku ?? Mam myśli już specjalistów ;] pozdrawiam ;]

 3. Świetnie napisane, nie umiałam się oderwać od czytania. Kiedy szłam na medycynę, onkologia była chyba ostatnią specjalizacją o której myślałam w kontekście swojej przyszłości. Ale potem poznałam kilku wspaniałych onkologów, rozmawiałam (na praktykach u lekarza rodzinnego, w ramach wizyt domowych) z pacjentami leczonymi już tylko paliatywnie, z czego jeden zmarł dwa dni później i… coś zaskoczyło. Jakkolwiek górnolotnie to brzmi, poczułam powołanie do tej działki. No i nie ukrywam, ten aspekt naukowy też jest dla mnie kuszący. Sama jestem tym zaskoczona, ale skoro Pana spostrzeżenia mnie nie zniechęciły, a wręcz przeciwnie – to chyba naprawdę chcę być onkologiem… Dziękuję i oby więcej takich artykułów.

 4. Jako osoba wspierająca pacjenta onkologicznego – dziękuję za ten tekst. Przywraca wiarę w onkologów, w to, że niektórym jeszcze się chce, potrafią myśleć o pacjencie i jeszcze coś czują. Jako psycholog jestem zdruzgotana tym, ilu onkologów pomyliło specjalizację, ilu powinno regularnie chodzić na terapię, żeby radzić sobie z emocjami spowodowanymi przez pracę. Życzę satysfakcji z pracy, mało papierologii i dużej skuteczności 🙂 i nie bierz przykładu ze starszych kolegów 😉

 5. Przeczytałam ten artykuł nie jako przyszły lekarz, ale jako mama dziecka w remisji guza Wilmsa. I chciałbym podziękować Wam – lekarzom, którzy pomagają chorym na raka i ich rodzinom. Tak jak pisał autor rozmowa z pacjentem jest ogromnie wazna

 6. Dziękuję za ten fantastyczny artykuł.
  Jestem właśnie po pierwszych zajęciach z onkologii – i tak jak zawsze onkologię odrzucałam – tak po dzisiejszych zajęciach i po Twoim wpisie jestem nią oczarowana! Bardzo podoba mi się specyfika tej pracy, relacja lekarz – pacjent o której mówisz. Mam jeszcze troszkę czasu na decyzję, ale jedno jest pewne: onkologia wkroczyła na moją listę rozważanych specjalizacji 😉

Dodaj komentarz

Ze względu na ochronę antyspamową komentarz każdego nowego użytkownika musi być zaakceptowany przez moderatora. W związku z tym może minąć trochę czasu nim Twój wpis pojawi się na stronie. Prosimy o cierpliwość :).

Nie musisz podawać swojego adresu email. Jeśli to zrobisz, nie będzie opublikowany - przyda się, gdybyśmy chcieli się z Tobą skontaktować. Zachęcamy również do zapisywania się do newslettera!