Wspomnienia z rezydentury: Onkologia

Cudowne terapie

Przy okazji rodzin warto napomknąć o wracającym jak bumerang temacie terapii alternatywnych. Witamina B17, pestki moreli, syrop klonowy z sodą oczyszczoną, sproszkowany koci pazur (to nazwa rośliny Uncaria tomentosa, jakby kto pytał), grzybki Reishi… przez pierwsze pół roku pracy dowiesz się od pacjentów o większej ilości możliwych terapii, niż przeczytasz w książce. Jedno Ci radzę – nie śmiej się, nie okazuj zniecierpliwienia, nie wzruszaj ramionami. Powiedz uprzejmie, że „z dostępnej Ci wiedzy preparaty te nie mają potwierdzonej za pomocą badań klinicznych skuteczności i nie możesz się ustosunkować co do ich efektu terapeutycznego, a na czas terapii odradzasz ich stosowanie ze względu na trudne do przewidzenia interakcje”. Nic mądrzejszego i tak powiedzieć nie możesz (no chyba, że znasz jakieś badania?), a w ten sposób nie deprecjonujesz pracy, jaką ktoś wykonał w dobrej wierze – bo chcieli po prostu pomóc choremu.

Zgony

Chciałbym też odczarować jeden z mitów onkologicznych. Pisałem już o tym szerzej w tekście "Umieralnia". Wbrew temu, co sam tu napisałem, zgonów na oddziale onkologicznym jest dużo mniej, niż na typowej powiatowej internie. Zdarzają się "czarne serie" po kilka zgonów w tygodniu, ale przeważnie bilans to kilka kart zgonów wpisanych w miesiącu a cały oddział. Z opowieści znajomych robiących choroby wewnętrzne wynika, że tyle są w stanie wypisać w trakcie jednego feralnego dyżuru…

Dyżury

Skoro o dyżurach już mowa, warto pociągnąć temat. Dyżury na oddziałach tylko onkologicznych (nie łączonych w stylu "chorób wewnętrznych i onkologii") potrafią być dla Ciebie wyjątkowo łagodne. Raz na jakiś czas zlecisz lek przeciwbólowy, czy przeciwwymiotny, czasem pielęgniarka się o coś spyta, żeby się upewnić, ale większość czasu siedzisz i nadrabiasz zaległe papiery z tygodnia, czytasz wytyczne. Nierzadko noce możesz przespać całe bez absolutnie żadnego telefonu z oddziału.

Oczywiście, bywa też hardkorowo. Młody pacjent w stanie agonalnym z leczeniem uzupełniającym to ktoś, o kogo trzeba walczyć. Wtedy zaglądasz do niego niemal co kwadrans, wydzwaniasz konsultacje, gorączkowo kartkujesz podręczniki. Jeden taki pacjent na oddziale może sprawić, że kiedy schodzisz z dyżuru nie pamiętasz, w którą stronę się wraca do domu.

Radioterapia vs onko

Pytacie się często – co wybrać? Radioterapię czy onkologię kliniczną? Pytanie godne paprykarza – jak żyć? Są to dwie odrębne specjalizacje. I choć profil pacjentów jest podobny, na tym podobieństwa się kończą. Najprościej jest mi odpowiedzieć na odwrót – jeśli nie czujesz się mocny z fizyki, odpuść. Nie zrozumiesz, czym leczysz. Praca w radioterapii to ciągłe przemieszczanie się między oddziałem, pracownią przyspieszaczy, symulatorem, pracownią masek a pokojem fizyków. Mniej masz czasu na bawienie się w internistę. Praca jest ograniczona do kilkunastu miejsc w Polsce. O ile na onkologię mogą jeszcze pójść osoby trochę z przypadku, o tyle na radioterapię decydują się już osoby, które wiedzą, z czym to się je. Praca na pewno daje dużo satysfakcji, nierzadko wyniki leczenia w wybranych chorobach są lepsze niż przy chemioterapii, no ale wynika to też ze stagingu. Nie radzę brać w ciemno.

 
Chciałabyś / chciałbyś podzielić się swoimi wspomnieniami ze specjalizacji? Zachęcić innych do jedynej słusznej drogi, do wybrania swojej wymarzonej dziedziny medycyny? A może czujesz się w obowiązku przestrzec innych, by nie powtórzyli Twoich błędów? Jest coś, na co powinni zwrócić szczególną uwagę na początku swojej kariery?

Chcesz pomóc innym lekarzom w wyborze?

Przeczytaj również pozostałe artykuły z cyklu "Wspomnienia z:"

Obecnie jesteś na stronie:

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!

Zobacz też

O autorze

Krzysztof Ostaszewski
Redaktor Naczelny
Redaktor naczelny BML. Członek Porozumienia Rezydentów. W 2013 rozpoczął rezydenturę z onkologii klinicznej. W trakcie studiów wyjechał na praktyki do Austrii i Łotwy, odbył również roczne stypendium w Hiszpanii w ramach programu ERASMUS. Żegluje i jeździ po świecie rowerem. Dużo :-).
"Hasta la muerte, todo es vida." - Miguel de Cervantes, Don Quixote de la Mancha

Komentarze na temat “Wspomnienia z rezydentury: Onkologia”:

 1. „opieka nad pacjentem odbywa się na zasadzie akcja-reakcja. Jest choroba, jest leczenie. Jest objaw, jest interwencja.”

  Nie zgodzę się. Nikt mnie tak nie uczył na medycynie. Może zdarzają się jacyś burakowaci asystenci (albo profesorowie), ale ze studiów pamiętam, że wielu mówiło o rozmowie z pacjentem i to jaką ma wartość.

  Mój obecny szef nie jest mistrzem empatii i rzucania komplementów – przynajmniej do współpracowników. Ale obserwuję go jak odnosi się do pacjenta. To od niego nauczyłem się, że każdemu pacjentowi należy się przedstawić (niby taki szczegół ale wielu o tym zapomina), podać rękę, wyjaśnić kim jestem (wiele osób niestety nie wie co oznacza anestezjolog – mylą z alergologiem, albo robią dziwną minę w stylu a pan co mi głowę zawraca ja mam mieć operację), co należy do moich obowiązków w czasie operacji, po co przyszedłem na wizytę przedoperacyjną. Pacjent musi wiedzieć kto się nim w danej chwili zajmuje i od czego jest dana osoba.

  W obecnym systemie kształcenia lekarzy (i pracy) już dawno zatraciła się relacja mistrz – uczeń. Kiedyś to mistrz od podstaw przekazywał uczniowi wiedzę. Dzisiaj liczą się procedury. W tym się pacjent może zostać zgubiony, który leży na środku sali operacyjnej.

  Rozmowa z pacjentem jest niezwykle ważna. Wytłumaczenie mu dokładnie na czym polega zabieg, badanie, leczenie. Wytłumaczenie mu językiem który on rozumie, a nie lekarskimi formułkami, które sprawiają, że czuje się on jeszcze bardziej zagubiony i przerażony.

  A tak na zakończenie: Poznałem kiedyś pewną panią profesor (notabene jedną z jej specek była onkologia i tym się głównie zajmowała). Wyjaśniła rodzicom powoli i dokładnie na co choruje ich dziecko, jakie są możliwości leczenia, jakie konsultacje i badania trzeba wykonać (regularnie wykonywać) i rokowania (o to często pytają pacjenci – ile mi zostało? – pewnie sam to wiesz lepiej). Odpowiedziała szczerze, że może to być różnie rok, dwa , ale jak będzie 5 lat to będzie można uznać za sukces. Minęło ponad 15 lat i kolejne lata lecą – to jest sukces!

  Pozdrawiam
  erjota

 2. Super artykuł !! Nasuwa mi się jedynie jedno pytanie na które nie znalazłam odpowiedzi, jak się kształtują zarobki na etacie/ kontrakcie ? Nie chodzi mi o konkretne kwoty, ale czy są bardziej zbliżone do stawek internistów czy może są na tyle godziwe, że nie trzeba szukać dodatkowego zarobku ?? Mam myśli już specjalistów ;] pozdrawiam ;]

 3. Świetnie napisane, nie umiałam się oderwać od czytania. Kiedy szłam na medycynę, onkologia była chyba ostatnią specjalizacją o której myślałam w kontekście swojej przyszłości. Ale potem poznałam kilku wspaniałych onkologów, rozmawiałam (na praktykach u lekarza rodzinnego, w ramach wizyt domowych) z pacjentami leczonymi już tylko paliatywnie, z czego jeden zmarł dwa dni później i… coś zaskoczyło. Jakkolwiek górnolotnie to brzmi, poczułam powołanie do tej działki. No i nie ukrywam, ten aspekt naukowy też jest dla mnie kuszący. Sama jestem tym zaskoczona, ale skoro Pana spostrzeżenia mnie nie zniechęciły, a wręcz przeciwnie – to chyba naprawdę chcę być onkologiem… Dziękuję i oby więcej takich artykułów.

 4. Jako osoba wspierająca pacjenta onkologicznego – dziękuję za ten tekst. Przywraca wiarę w onkologów, w to, że niektórym jeszcze się chce, potrafią myśleć o pacjencie i jeszcze coś czują. Jako psycholog jestem zdruzgotana tym, ilu onkologów pomyliło specjalizację, ilu powinno regularnie chodzić na terapię, żeby radzić sobie z emocjami spowodowanymi przez pracę. Życzę satysfakcji z pracy, mało papierologii i dużej skuteczności 🙂 i nie bierz przykładu ze starszych kolegów 😉

 5. Przeczytałam ten artykuł nie jako przyszły lekarz, ale jako mama dziecka w remisji guza Wilmsa. I chciałbym podziękować Wam – lekarzom, którzy pomagają chorym na raka i ich rodzinom. Tak jak pisał autor rozmowa z pacjentem jest ogromnie wazna

 6. Dziękuję za ten fantastyczny artykuł.
  Jestem właśnie po pierwszych zajęciach z onkologii – i tak jak zawsze onkologię odrzucałam – tak po dzisiejszych zajęciach i po Twoim wpisie jestem nią oczarowana! Bardzo podoba mi się specyfika tej pracy, relacja lekarz – pacjent o której mówisz. Mam jeszcze troszkę czasu na decyzję, ale jedno jest pewne: onkologia wkroczyła na moją listę rozważanych specjalizacji 😉

Dodaj komentarz

Ze względu na ochronę antyspamową komentarz każdego nowego użytkownika musi być zaakceptowany przez moderatora. W związku z tym może minąć trochę czasu nim Twój wpis pojawi się na stronie. Prosimy o cierpliwość :).

Nie musisz podawać swojego adresu email. Jeśli to zrobisz, nie będzie opublikowany - przyda się, gdybyśmy chcieli się z Tobą skontaktować. Zachęcamy również do zapisywania się do newslettera!