Wspomnienia z rezydentury: Onkologia

Dorabianie

Kluczowe pytanie lekarzy stażystów przed wyborem – co ja będę mógł robić po onkologii? Cóż, zależy. Ośrodków do pracy jest ograniczona ilość (w odróżnieniu od interny czy chirurgii ogólnej), ale przybywa. Onkologia jest trendy i wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach pieniądze na nią się znajdą (dzięki dużej presji społecznej).

Odpowiedź na pytanie sprowadza się do dywagacji, na ile można pracować dodatkowo w specjalizacjach zachowawczych a zabiegowych – te drugie zawsze dają większe możliwości na szybkie pieniądze. Jedno jest pewne – pracę znajdziesz na pewno. Jak już pisałem w moim komentarzu do artykułu nt pakietu onkologicznego, w tej chwili w Polsce jest zaledwie 600 onkologów – na setki tysięcy pacjentów! Mało który szpital może sobie pozwolić na zwalnianie specjalistów onkologów.

Fajne leki

Jeśli żadne z powyższych Cię nie przekonało, pozwól, że sięgnę po bardziej prymitywne argumenty – mamy fajne leki. Czy ktokolwiek poza onkologiem wie, co to jest gemcytabina? Albo kolory i postacie: mamy chemie czerwone (doksorubicyna), niebieskie (mitoksantron), żółte (irynotekan), w tabletkach, podawane dożylnie, dootrzewnowo, dotętniczo. Przyłącz się do nas, mamy ciasteczka!

Podsumowanie

Już prawie dwa lata pracuję na onkologii. Nie żałuję podjętej przez siebie decyzji, lubię swoją pracę. Swoje przemyślenia opisuję w prywatnym blogu Będąc Młodym onkologiem, do którego lektury przy okazji zachęcam. Poniżej krótkie przemyślenia dla stających przed wyborem specjalizacji:

Za

 • bardzo ciekawa specjalizacja, nie ma miejsca na rutynę
 • rozwojowa dziedzina nauki, praktycznie co roku wchodzą do standardów leczenia nowe leki
 • szeroki przekrój pacjentów, od młodych po starych
 • poznajesz człowieka i jego prawdziwe oblicze w ekstremalnej sytuacji w jakiej się znajduje
 • działka wiedzy, która jest obca dla innych specjalizacji – wymawiając nazwy leków czujesz się jak czarnoksiężnik ^_^
 • pozwala nabrać dystansu do życia i błahych problemów codzienności

Przeciw

 • często brak czasu na diagnozowanie innych chorób i ogólnointernistyczne leczenie pacjenta – zajmujesz się leczeniem, nie diagnozowaniem
 • większość pacjentów jest leczona paliatywnie, bez szans na wyleczenie
 • znaczna część pacjentów umrze na przestrzeni kilku-kilkunastu miesięcy od rozpoczęcia leczenia
 • skuteczność leczenia bywa daleka od oczekiwań Twoich i pacjentów
 • rozmowy z pacjentem i rodziną potrafią być wykańczające psychicznie
 • części chorych nie będziesz w stanie pomóc mimo najszczerszych chęci
 
Chciałabyś / chciałbyś podzielić się swoimi wspomnieniami ze specjalizacji? Zachęcić innych do jedynej słusznej drogi, do wybrania swojej wymarzonej dziedziny medycyny? A może czujesz się w obowiązku przestrzec innych, by nie powtórzyli Twoich błędów? Jest coś, na co powinni zwrócić szczególną uwagę na początku swojej kariery?

Chcesz pomóc innym lekarzom w wyborze?

Przeczytaj również pozostałe artykuły z cyklu "Wspomnienia z:"

Obecnie jesteś na stronie:

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!

Zobacz też

O autorze

Krzysztof Ostaszewski
Redaktor Naczelny
Redaktor naczelny BML. Członek Porozumienia Rezydentów. W 2013 rozpoczął rezydenturę z onkologii klinicznej. W trakcie studiów wyjechał na praktyki do Austrii i Łotwy, odbył również roczne stypendium w Hiszpanii w ramach programu ERASMUS. Żegluje i jeździ po świecie rowerem. Dużo :-).
"Hasta la muerte, todo es vida." - Miguel de Cervantes, Don Quixote de la Mancha

Komentarze na temat “Wspomnienia z rezydentury: Onkologia”:

 1. „opieka nad pacjentem odbywa się na zasadzie akcja-reakcja. Jest choroba, jest leczenie. Jest objaw, jest interwencja.”

  Nie zgodzę się. Nikt mnie tak nie uczył na medycynie. Może zdarzają się jacyś burakowaci asystenci (albo profesorowie), ale ze studiów pamiętam, że wielu mówiło o rozmowie z pacjentem i to jaką ma wartość.

  Mój obecny szef nie jest mistrzem empatii i rzucania komplementów – przynajmniej do współpracowników. Ale obserwuję go jak odnosi się do pacjenta. To od niego nauczyłem się, że każdemu pacjentowi należy się przedstawić (niby taki szczegół ale wielu o tym zapomina), podać rękę, wyjaśnić kim jestem (wiele osób niestety nie wie co oznacza anestezjolog – mylą z alergologiem, albo robią dziwną minę w stylu a pan co mi głowę zawraca ja mam mieć operację), co należy do moich obowiązków w czasie operacji, po co przyszedłem na wizytę przedoperacyjną. Pacjent musi wiedzieć kto się nim w danej chwili zajmuje i od czego jest dana osoba.

  W obecnym systemie kształcenia lekarzy (i pracy) już dawno zatraciła się relacja mistrz – uczeń. Kiedyś to mistrz od podstaw przekazywał uczniowi wiedzę. Dzisiaj liczą się procedury. W tym się pacjent może zostać zgubiony, który leży na środku sali operacyjnej.

  Rozmowa z pacjentem jest niezwykle ważna. Wytłumaczenie mu dokładnie na czym polega zabieg, badanie, leczenie. Wytłumaczenie mu językiem który on rozumie, a nie lekarskimi formułkami, które sprawiają, że czuje się on jeszcze bardziej zagubiony i przerażony.

  A tak na zakończenie: Poznałem kiedyś pewną panią profesor (notabene jedną z jej specek była onkologia i tym się głównie zajmowała). Wyjaśniła rodzicom powoli i dokładnie na co choruje ich dziecko, jakie są możliwości leczenia, jakie konsultacje i badania trzeba wykonać (regularnie wykonywać) i rokowania (o to często pytają pacjenci – ile mi zostało? – pewnie sam to wiesz lepiej). Odpowiedziała szczerze, że może to być różnie rok, dwa , ale jak będzie 5 lat to będzie można uznać za sukces. Minęło ponad 15 lat i kolejne lata lecą – to jest sukces!

  Pozdrawiam
  erjota

 2. Super artykuł !! Nasuwa mi się jedynie jedno pytanie na które nie znalazłam odpowiedzi, jak się kształtują zarobki na etacie/ kontrakcie ? Nie chodzi mi o konkretne kwoty, ale czy są bardziej zbliżone do stawek internistów czy może są na tyle godziwe, że nie trzeba szukać dodatkowego zarobku ?? Mam myśli już specjalistów ;] pozdrawiam ;]

 3. Świetnie napisane, nie umiałam się oderwać od czytania. Kiedy szłam na medycynę, onkologia była chyba ostatnią specjalizacją o której myślałam w kontekście swojej przyszłości. Ale potem poznałam kilku wspaniałych onkologów, rozmawiałam (na praktykach u lekarza rodzinnego, w ramach wizyt domowych) z pacjentami leczonymi już tylko paliatywnie, z czego jeden zmarł dwa dni później i… coś zaskoczyło. Jakkolwiek górnolotnie to brzmi, poczułam powołanie do tej działki. No i nie ukrywam, ten aspekt naukowy też jest dla mnie kuszący. Sama jestem tym zaskoczona, ale skoro Pana spostrzeżenia mnie nie zniechęciły, a wręcz przeciwnie – to chyba naprawdę chcę być onkologiem… Dziękuję i oby więcej takich artykułów.

 4. Jako osoba wspierająca pacjenta onkologicznego – dziękuję za ten tekst. Przywraca wiarę w onkologów, w to, że niektórym jeszcze się chce, potrafią myśleć o pacjencie i jeszcze coś czują. Jako psycholog jestem zdruzgotana tym, ilu onkologów pomyliło specjalizację, ilu powinno regularnie chodzić na terapię, żeby radzić sobie z emocjami spowodowanymi przez pracę. Życzę satysfakcji z pracy, mało papierologii i dużej skuteczności 🙂 i nie bierz przykładu ze starszych kolegów 😉

 5. Przeczytałam ten artykuł nie jako przyszły lekarz, ale jako mama dziecka w remisji guza Wilmsa. I chciałbym podziękować Wam – lekarzom, którzy pomagają chorym na raka i ich rodzinom. Tak jak pisał autor rozmowa z pacjentem jest ogromnie wazna

 6. Dziękuję za ten fantastyczny artykuł.
  Jestem właśnie po pierwszych zajęciach z onkologii – i tak jak zawsze onkologię odrzucałam – tak po dzisiejszych zajęciach i po Twoim wpisie jestem nią oczarowana! Bardzo podoba mi się specyfika tej pracy, relacja lekarz – pacjent o której mówisz. Mam jeszcze troszkę czasu na decyzję, ale jedno jest pewne: onkologia wkroczyła na moją listę rozważanych specjalizacji 😉

Dodaj komentarz

Ze względu na ochronę antyspamową komentarz każdego nowego użytkownika musi być zaakceptowany przez moderatora. W związku z tym może minąć trochę czasu nim Twój wpis pojawi się na stronie. Prosimy o cierpliwość :).

Nie musisz podawać swojego adresu email. Jeśli to zrobisz, nie będzie opublikowany - przyda się, gdybyśmy chcieli się z Tobą skontaktować. Zachęcamy również do zapisywania się do newslettera!