Koperta Życia

Władze Gogolina (opolskie) wpadły ostatnio na intrygujący pomysł, który wart jest rozpropagowania: Koperta Życia.

Nie jest to nic odkrywczego, ani przełomowego, ale czasem genialność pomysłu tkwi w prostocie i właściwym wykorzystaniu dostępnych środków. Koperta życia to nic innego jak prosty kwestionariusz, w którym pacjent wymienia swoje choroby przewlekłe, przebyte operacje i przyjmowane leki. Całość podpisuje i umieszcza… w lodówce. Dlaczego w lodówce? Cóż, dzięki temu ratownicy przyjeżdżający na wezwanie będą wiedzieć, gdzie szukać Koperty – lodówkę łatwo znaleźć, a w niej kopertę, niż szukać po mieszkaniu.
Jest to doskonały przykład ujednolicenia standardów, dzięki którym Służby Medyczne będą w stanie w krótkim czasie uzyskać najważniejsze dane o zdrowiu osoby chorej.
System z założenia jest przewidziany dla osób starszych i samotnych i póki co jest wdrażany lokalnie – do tej pory rozesłano 500 kopert z ankietami do seniorów zamieszkujących gminę. Uważam jednak, że nie zaszkodzi wprowadzić go na całą Polskę – koszt papieru i wysyłki jest nieporównywalny do potencjalnych korzyści.

Przy okazji pragnę przypomnieć o wprowadzonym jakiś czas temu standardzie ICE. Jest to skrót od angielskiego In Case of Emergency. Zgodnie z nim każda osoba powinna zapisać w swoim telefonie (lub na kartce w portfelu) kontakt do osoby zaufanej, zatytułowany jako ICE. Będzie to numer,na jaki zadzwonią ratownicy lub lekarze w sytuacji, gdy my sami stracimy przytomność (np. na skutek wypadku). Kosztuje niewiele wysiłku, a wiele upraszcza.

 Linki:

 Źródło miniatury artykułu: nto.pl | fot. Radosław Dimitrow

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!

Zobacz też

O autorze

Krzysztof Ostaszewski
Redaktor Naczelny
Redaktor naczelny BML. Członek Porozumienia Rezydentów. W 2013 rozpoczął rezydenturę z onkologii klinicznej. W trakcie studiów wyjechał na praktyki do Austrii i Łotwy, odbył również roczne stypendium w Hiszpanii w ramach programu ERASMUS. Żegluje i jeździ po świecie rowerem. Dużo :-).
"Hasta la muerte, todo es vida." - Miguel de Cervantes, Don Quixote de la Mancha

Dodaj komentarz

Ze względu na ochronę antyspamową komentarz każdego nowego użytkownika musi być zaakceptowany przez moderatora. W związku z tym może minąć trochę czasu nim Twój wpis pojawi się na stronie. Prosimy o cierpliwość :).

Nie musisz podawać swojego adresu email. Jeśli to zrobisz, nie będzie opublikowany - przyda się, gdybyśmy chcieli się z Tobą skontaktować. Zachęcamy również do zapisywania się do newslettera!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.