Zanim zacznę leczyć – pilot episode

Istnieje jeszcze jeden niezawodny środek terapeutyczny, który odpowiednio dawkowany wyzwala w pacjencie energię, niezbędną do podejmowania zachowań prozdrowotnych. Tą tajemniczą substancją jest osobowość lekarza.

Obserwujemy ostatnio spory BUM! na różnego rodzaju kursy oraz studia podyplomowe, które można otagować wspólnym hasłem: coaching medyczny, skierowane są one jednak głównie do ludzi z dyplomem… A może warto zacząć myśleć tymi kategoriami nieco wcześniej – i po to powstało Zanim Zacznę Leczyć (ZZL).

Z czym to się je?

Nowy dział BML powstaje po to, aby z perspektywy studenta przyjrzeć się trzem obszarom:

  • komunikacji klinicznej
  • rozwojowi osobistemu
  • działaniom wolontariackim.

Ciężko jednoznacznie ocenić zależność między tymi czynnikami a efektywnością późniejszej pracy zawodowej. Brakuje mi parametru określanego liczbowo. Skupię się zatem na jakościowych, a nie ilościowych metodach badawczych. Wikipedia dzieli te metody na stosowane w naukach przyrodniczych oraz te, które sprawdzą się w odniesieniu do nauk społecznych. Medycyna leży gdzieś pomiędzy 😉

Storytelling!

Zaskoczeniem dla Was może być fakt, że ta forma narracji jest uznana za metodę badawczą. Dlaczego mi pasuje? Znaczna część naszej pracy zawodowej polegać będzie na zbieraniu wywiadu, opisaniu historii choroby czy obaleniu mitów medycznych.

System nawala?

Jakie zmiany muszą zostać zainicjowane, abyś po ukończeniu studiów z optymizmem wkroczył na rynek pracy w naszym idealnym systemie opieki zdrowotnej?

Te zmiany dotyczą w dużym stopniu Ciebie. Pora rozpocząć trening interpersonalny. Nie ważne czy jesteś studentem pierwszego roku, osiągnąłeś półmetek czy finiszujesz.

Jako obiekt badań wybieram przede wszystkim siebie. Będę się tutaj dzielić tym, czego doświadczam, a także konfrontować moje spostrzeżenia z ludźmi o wyższych kompetencjach.

Pojawiać się będą wywiady z ciekawymi ludźmi (Okiem Specjalisty), relacje z różnych wydarzeń (Zdrowe Relacje), a także refleksje z Hospicjum Cordis (Mam Nadzieję)… oraz wiele, wiele innych!

A więc – dajcie się namówić na współudział! Pzdr. 🙂

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!

Zobacz też

O autorze

Ania M.
wpis gościnny
Leczenie to trudna sztuka, dlatego jako studentka ŚUM w Katowicach poddaję się procesom twórczym. Odczuwam silną potrzebę budowania zdrowych relacji, przez co chętnie działam w oparciu o wolontariat (Fundacja Dr Clown, Fundacja Zdrowy Kontakt, TEDx Rawa River, Hospicjum Cordis). Zdobyte w ten sposób doświadczenie pozwala mi wyciągać wnioski na własny temat i w znacznym stopniu wpływa na efektywność współpracy z drugim człowiekiem. BML to nowe wyzwanie - lubię to!
"In a gentle way, you can shake the world." - Mahatma Gandhi

Dodaj komentarz

Ze względu na ochronę antyspamową komentarz każdego nowego użytkownika musi być zaakceptowany przez moderatora. W związku z tym może minąć trochę czasu nim Twój wpis pojawi się na stronie. Prosimy o cierpliwość :).

Nie musisz podawać swojego adresu email. Jeśli to zrobisz, nie będzie opublikowany - przyda się, gdybyśmy chcieli się z Tobą skontaktować. Zachęcamy również do zapisywania się do newslettera!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.