Rezydentury – jaką specjalizację wybrać? Poradnik dla wciąż niezdecydowanych.

Słowem wstępu – tekst ten jest pisany trochę z “przymrużeniem oka”, nie traktujcie go więc proszę jako ostatecznej wyroczni ani pracy poglądowej. Chciałem po prostu wziąć pod lupę największe obawy związane z wyborem takiej czy innej specki a także przedstawić krążące wokół niej stereotypy.

Specjalizacje modułowe

Jakby ktoś jeszcze nie wiedział: od tego roku weszły specjalizacje modułowe. Jest to nic innego, jak przypudrowana wersja starego trybu (robienie “dwójki” z chirurgi) i okazja dla Ministra, by powiedzieć, że coś się zrobiło. I szczerze mówiąc, ich wprowadzenie może się okazać jedynym (pozytywnym ofkoz) osiągnięciem rządów Bartka.

Pozwólmy więc sobie na szybki rzut oka na listę potencjalnych kandydatów:

Lista specjalizacji lekarskich:

 1. Alergologia
 2. Anestezjologia i intensywna terapia
 3. Angiologia
 4. Audiologia i foniatria
 5. Balneologia i medycyna fizykalna
 6. Chirurgia dziecięca
 7. Chirurgia klatki piersiowej
 8. Chirurgia naczyniowa
 9. Chirurgia ogólna
 10. Chirurgia onkologiczna
 11. Chirurgia plastyczna
 12. Chirurgia szczękowo-twarzowa
 13. Choroby płuc
 14. Choroby płuc dzieci
 15. Choroby wewnętrzne
 16. Choroby zakaźne
 17. Dermatologia i wenerologia
 18. Diabetologia
 19. Diagnostyka laboratoryjna
 20. Endokrynologia
 21. Endokrynologia ginekologiczna i rozrodczość
 22. Endokrynologia i diabetologia dziecięca
 23. Epidemiologia
 24. Farmakologia kliniczna
 25. Gastroenterologia
 26. Gastroenterologia dziecięca
 27. Genetyka kliniczna
 28. Geriatria
 29. Ginekologia onkologiczna
 30. Hematologia
 31. Hipertensjologia
 32. Immunologia kliniczna
 33. Intensywna terapia
 34. Kardiochirurgia
 35. Kardiologia
 36. Kardiologia dziecięca
 37. Medycyna lotnicza
 38. Medycyna morska i tropikalna
 39. Medycyna nuklearna
 40. Medycyna paliatywna
 41. Medycyna pracy
 42. Medycyna ratunkowa
 43. Medycyna rodzinna
 44. Medycyna sądowa
 45. Medycyna sportowa
 46. Mikrobiologia lekarska
 47. Nefrologia
 48. Nefrologia dziecięca
 49. Neonatologia
 50. Neurochirurgia
 51. Neurologia
 52. Neurologia dziecięca
 53. Neuropatologia
 54. Okulistyka
 55. Onkologia i hematologia dziecięca
 56. Onkologia kliniczna
 57. Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
 58. Otorynolaryngologia
 59. Otorynolaryngologia dziecięca
 60. Patomorfologia
 61. Pediatria
 62. Pediatria metaboliczna
 63. Perinatologia
 64. Położnictwo i ginekologia
 65. Psychiatria
 66. Psychiatria dzieci i młodzieży
 67. Radiologia i diagnostyka obrazowa
 68. Radioterapia onkologiczna
 69. Rehabilitacja medyczna
 70. Reumatologia
 71. Seksuologia
 72. Toksykologia kliniczna
 73. Transfuzjologia kliniczna
 74. Transplantologia kliniczna
 75. Urologia
 76. Urologia dziecięca
 77. Zdrowie publiczne

Aż 77 specjalizacji! WOW! Należy tu zaznaczyć, że 10 z nich, przede wszystkim superpodspecjalizacje dziecięce oraz takie kwiatki jak medycyna lotnicza, zawdzięczamy Bartkowi oraz jego suto zakrapianym imprezom w ciepłych krajach w trakcie których najwyraźniej przychodziło mu do głowy najwięcej pomysłów.

Pamiętajmy, że 41 specjalizacji jest dwumodułowa, a co za tym idzie, przez pierwsze lata wybór ogranicza się praktycznie do jednego z pięciu modułów podstawowych (czas trwania):

 • chirurgia ogólna (2 lata)
 • choroby wewnętrzne (3 lata)
 • otorynolaryngologia (2 lata)
 • patomorfologia (3 lata)
 • pediatria (3 lata)

Pozostałe 37 specjalizacji jest jednomodułowa, czyli taka, jak dotychczas: wchodzą tu zarówno specjalizacje “klasyczne”, jak ginekologia czy neurologia, ale są też i mniej popularne “kwiatki”, jak epidemiologia, zdrowie publiczne czy mikrobiologia lekarska.

No właśnie – “kwiatki”, “klasyki”, “podstawowy” – niejako przy okazji napomknąłem o najprostszych sposobach kategoryzowania specjalizacji. Za chwilę przedstawię mój prywatny podział, cechuje się on, tak jak jej właściciel, prostotą (zahaczającą o trywializm), ale i pragmatyzmem. I mam nadzieję, że choć trochę pomoże Wam w samookreśleniu się co do specjalizacji, jaką mielibyście rozpocząć.

Obecnie jesteś na stronie:

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!

Zobacz też

O autorze

Dr Omc
wpis gościnny
Rocznik '86, rezydent chorób wewnętrznych. Zapalony miłośnik filmów, książek, komiksów i gier RPG. Hobbystycznie - informatyk. Prywatnie - ojciec najwspanialszej na świecie córeczki :).
"Czy myślisz, że możesz, czy myślisz, że nie możesz, w obu przypadkach masz rację." - Henry Ford

Dwa komentarze na temat “Rezydentury – jaką specjalizację wybrać? Poradnik dla wciąż niezdecydowanych.”:

  1. Medycyna rodzinna to na pewno specjalizacja „przyjazna” młodej mamie. Anestezjologia, choćby przez toksyczność gazów anestetycznych zmusza Cię do chodzenia na staże zewnętrzne / urlop. Ale koniec końców – wszystko jest dla ludzi, anestezjolodzy – kobiety też są (i jest ich coraz więcej) i mają dzieci, rodziny i prywatne życie. Dużo zależy od Ciebie, Twoich przełożonych i przysłowiowego „łutu szczęścia” (tak to się pisze :P?).

 1. specjalizacje mocno sprecyzowane – czy nie ma tego samego problemu jeżeli chodzi o moduły „dorosłe”? w sumie taki nefrolog po 3-letniej internie i od razu nefrologii też ma tylko (lub aż) tytuł nefrologa. Z tego co się orientuję tu też sprawa nie jest oczywista, jak w przyszłości taki lekarz będzie traktowany w Polsce czy za granicą.

 2. Ciekawy artukuł. Przyczepiłbym się jedynie do wplatania angielskich słowek (also itp) – po co ? Nie ma polskich zamienników ?
  Wybór faktycznie ciężki ,a zdecydowanych na 5/6 roku nizbyt wielu (głownie ci, którzy przejmują działalność po rodzicach). W wyborze położyłybm nacisk na to aby przejść się na dyżur by zobaczyc jak wygląda dzień (dni) pracy w danej specjalizacji ,bo często okazuje się ,że mamy bardzo mylne przeświadczenie o tym co lekarz danej specjalizacji robi. Oczywiscie łatwiej o taki dyżur na zabiegówce ,a gorzej np w radiologii czy endokrynach.
  Co do zabiegówek ,to warto pamiętać ,że to na prawdę ciężka praca fizyczna i jeśli ktoś mi na swoją speckę narzekał/odradzał to byli to zawsze chirurdzy.
  Ponad tym wszystkim jest fakt ,że nie koniecznie ‚da radę’ zrobić to co sobie wymyślilismy vide aktualne rozdanie rezydentur ,które ciężko mi zrozumieć.

 3. Jeśli miałbyś chwilę czasu to mógłbyś coś napisać o specjalizacji z radiologii i diagnostyki obrazowej? Jestem ciekawy Twojego zdania. Pozdrawiam:)

 4. Jestem na 5 roku i myślę o ginekologii lub neonatologii. Jednak jeśli komuś mówię o marzeniu zostania ginekologiem, to słyszę tylko argumenty przemawiające za tym, żebym wybrała coś innego. :/ Czy to nie jest specjalizacja dla kobiety?

  1. Taa w Bytomiu Pani profesor szefem prężnej działającej Ginekologii. Hmm niemożliwe? Możliwe. Nie ma tego złego czego siłka nie zbuduje i nie mowa o zrobieniu sobie figury na arniego… tylko po prostu dobrze wyglądać.

   Nie rozumiem tej dyskryminacji. O ile nie jesteś ruda jeśli chcesz rób to. Miej świadomość, że nie idziesz na konkurs celulitu tylko zapie*$alać. Mam znajome, których budowa przypomina worek kości z otoczką tłuszczową, a mam kilka dziewczyn, które chodzą na siłkę i dają radę.
   Pozostaje kwestia dziecko/dom. Też nie widzę powodu, by tu kobieta mogła być dyskryminowana… ale to też kwestia twojego faceta.
   Innymi słowy komuś może być bardzo ciężko to ogarnąć i z ledwością da radę jako lekarz w POZ, bo z pracy wraca do pracy w domu, gdzie czekają troje dzieci, mąż i cyrk….
   Komuś może być lekko pracując na ginekologii

 5. Artykuł mega fajny! Te pytania na początku bardzo przydatne i pewnie dzięki autorowi podejmę słuszną decyzję 🙂 Dzieki Autor 😉

 6. Witam lekarzy. Pracuję w przychodni i powiem wam, na co jest zapotrzebowanie. Na pewno warto iść na te najbardziej popularne wśród pacjentów, czyli: ginekolog, dermatolog, okulista, ortopeda, laryngolog, alergolog, chirurg. Za to niedoceniane są: endokrynolog, gastrolog, radiolog, neurochirurg i chirurg naczyniowy. Najczęściej wykonywane usg to piersi + transwaginalne + płodu, tarczycy, jamy brzusznej i stawów, popularny jest też rezonans magnetyczny. Bez sensu jest: geriatria, neonatologia, choroby zakaźne, choroby wewnętrzne, audiologia, nefrologia, rehabilitacja medyczna – nikt o to nie pyta. Umiarkowanie warto iść na neurologię, urologię, psychiatrię, kardiologię, medycynę sportową, proktologię, onkologię. Brakuje wszelkich specjalności dziecięcych, najgorzej jest z neurologiem dziecięcym. Mam nadzieję, że pomogłam. Oczywiście to jest zapotrzebowanie z perspektywy przychodni, a nie szpitala.

  1. Nie wydaje mi się, żeby endokrynolodzy i gastrolodzy byli mało poszukiwani przez pacjentów… Wręcz przeciwnie, i nie mówię tego jako lekarz, tylko jako pacjent właśnie. Choroby endokrynologiczne i gastrologiczne są w społeczeństwie bardzo częste i dokuczliwe. Prawie każdy w dzisiejszych czasach „ma tarczyce” i bóle brzucha. 🙂

 7. Mam pytanie. Jesli robie np specjalizacje z endokrynologii modulowa czyli 3 lata interny i 2 lata endokrynologii to przed nazwiskiem mam tytuł endokrynologa i internisty czy tylko endokrynologa? Wybaczcoe jesli pytanie jest glupie ale ponoc nie ma glupich pytan sa tylko glupie filmt w internecie 🙂

  1. Po specjalizacji modułowej z endokrynologii masz tytuł specjalista endokrynolog. Specjalizacja z chorób wewnętrznych to odrębna dziedzina.

 8. Witam, zastanawiam sie nad specjalizajcja z ortopedii lub chirurgii. Moglby mi ktoś przybliżyc/omowic na co zwrócic uwage miedzy tymi speckami.
  I drugie pytanie bardzo często spotykam sie z opiniami ze chirug badz ortopeda najwięcej czasu.spedzaja w szpitalu (dyzury zostawanie po godzinach itp.) ile w tym prawdy? Chodzi o to ze bardzo lubie prace manualna ale mam tez rozbudowane życie rodzinne i duzo hobby i zastanawiam sie czy bede mogl to pogodzic

  1. Na początku na pewno nie, ale tak jest z każdą specjalizacją. Chirurgia ogólna = jama brzuszna(z reguły). Ortopedia =kończny (w uoroszczeniu). Dwie zupełnie różne specjalizacje. Jedyne co je łączy, to posiadanie mentalności zabiegowca, bycie odpornym na stres i długie stanie przy stole.

 9. Mam pytanie, stoję przed „wyborem”. Chciałbym docelowo być neurologiem dziecięcym. Widzę, że neurologia dziecięca modułowa nie jest – 5 lat docelowej specjalizacji.
  Jak wygląda robienie NEURO będąc już pediatrą? dorabia się tylko moduł specjalistyczny 2 lata?
  Jak wygląda robienie PEDIATRII, kiedy jestem neurologiem dziecięcym?

 10. Czy po zrobieniu specjalizacji modułowej np chirurgi ogólnej + chirurgii naczyniowej tytuł specjalisty jest uznawany w krajach UE ? Czy trzeba jeszcze w nowym kraju zdawać jakieś egzaminy?

Dodaj komentarz

Ze względu na ochronę antyspamową komentarz każdego nowego użytkownika musi być zaakceptowany przez moderatora. W związku z tym może minąć trochę czasu nim Twój wpis pojawi się na stronie. Prosimy o cierpliwość :).

Nie musisz podawać swojego adresu email. Jeśli to zrobisz, nie będzie opublikowany - przyda się, gdybyśmy chcieli się z Tobą skontaktować. Zachęcamy również do zapisywania się do newslettera!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.