Kiedy lekarz mówi „nie”, czyli prawne aspekty odmowy udzielenia świadczenia zdrowotnego

Nie jestem lekarzem, ale przypuszczam, że gdybym była, i gdyby przyszedł czas, kiedy muszę zacząć stawiać pierwsze samodzielne kroki w zawodzie, pewnie towarzyszyłby mi wielki stres. Wyobrażam sobie, że pewnie czułabym ciężar odpowiedzialności, która na mnie spoczywa i zdawała sobie sprawę, że od mojego zalecenia lub porady może dużo zależeć.

Obserwujemy w mediach co i rusz głośne sprawy, w których lekarze stawiani są przed sądem za błędne decyzje. Taki stan rzeczy wynika z tego, że pacjenci są coraz bardziej świadomi swoich praw i możliwości ich egzekwowania. Duży nacisk kładzie się też na ochronę praw pacjenta. Czy w takim razie lekarz już na starcie ma zatrudnić prawnika, który będzie mu podpowiadał o najlepiej uczynić w konkretnej sytuacji, żeby nie narazić się na odpowiedzialność karną lub cywilną? Oczywiście nie. Lekarz, w którego gestii leży przecież podejmowanie ważnych i trudnych decyzji, które dosłownie decydują o ludzkim życiu i zdrowiu musi być pewny siebie – swojej wiedzy medycznej i umiejętności.

Ale to nie wszystko. Lekarz powinien być także świadomy swoich praw. Obowiązek kierowania się dobrem pacjenta nie wymaga od medyków bezwzględnej konieczności świadczenia pomocy w każdym miejscu i czasie. Klauzula sumienia nie jest jednak jedynym, ani nawet najważniejszym przypadkiem, kiedy lekarz może powiedzieć “nie”. Lekarz – chociaż takie stwierdzenie może się wydać niepopularne – może odmówić udzielenia danego świadczenia zdrowotnego. Jeszcze kilka miesięcy temu niemal we wszystkich mediach głośno było o konsekwencjach, również prawnych, odmowy przeprowadzenia zabiegu legalnej aborcji przez lekarza, który argumentował swoją decyzję konfliktem sumienia. Jest to problem niezwykle “gorący”, wzbudzający skrajne emocje, i powodujący konflikty z których w rzeczywistości trudno wyciągnąć jakieś konstruktywne wnioski. Popularna “klauzula sumienia”, pomijając jej zasadność lub niezasadność, nie jest jednak jedynym, ani nawet najważniejszym przypadkiem, kiedy lekarz może powiedzieć “nie”. Jak ma się zachować lekarz opiekujący się tzw. “trudnym pacjentem”, z którym bariera komunikacyjna niemalże uniemożliwia skuteczne leczenie? Czy medyk ma leczyć za wszelką cenę, nawet z narażeniem samego siebie, czy może gdzieś jednak kończy się granica obowiązku udzielenia pomocy? Jak pogodzić szczególny charakter obowiązków osób wykonujących zawody medyczne z ich uprawieniami o charakterze pracowniczym, np. wtedy kiedy w szpitalu doszłoby do strajku? Katalog sytuacji w których lekarz może odmówić danego świadczenia jest szeroki i wymaga poświęcenia mu należytej uwagi.

22 i 23 listopada 2014 r. w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się Ogólnopolska Konferencja pt. “Kiedy lekarz mówi nie, czyli prawne aspekty odmowy udzielenia świadczenia zdrowotnego”. Konferencja ma stanowić forum wymiany poglądów przedstawicieli rozmaitych środowisk – lekarzy, prawników, etyków, zarówno teoretyków jak i praktyków – na płaszczyźnie akademickiej, z uwzględnieniem perspektywy lekarza, co jest szczególnie istotne wobec powszechnej tendencji do zwracania baczniejszej uwagi raczej na problematykę ochrony pacjenta. Charakterystyka relacji lekarza i pacjenta to temat niezwykle ważny, a zarazem delikatny. Konferencja w swoim zamyśle ma być wolna od sporów ideologicznych czy politycznych, a skupiać się ma na rzeczywistym stanie rzeczy i literze prawa.

Wszelkie informacje dotyczące wydarzenia oraz szczegółowa lista prelegentów wraz z tematami ich wystąpień zostanie opublikowana tutaj:

Warto nas odwiedzić. Zwłaszcza będąc młodym lekarzem 🙂

embe

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!

Zobacz też

O autorze

Społeczność BML / Nadesłane
 
Społeczność BML to użytkownik zbiorowy - przygotowany dla każdego, kto chciałby opublikować swój tekst bez rozpoczynania stałej współpracy. Pragniesz udzielić kilku rad rozpoczynającym karierę medykom, ale nie widzisz potrzeby dołączania do grupy autorów? Masz ciekawe przemyślenia, którymi chciał(a)byś się podzielić? Organizujesz akcję charytatywną / happening / spotkanie warte rozreklamowania? Prowadzisz ciekawy portal, o którym chciałbyś napisać? Witamy wśród nas, młodych medyków!
"I am what I am because of who we all are." - Leymah Gbowee

Dodaj komentarz

Ze względu na ochronę antyspamową komentarz każdego nowego użytkownika musi być zaakceptowany przez moderatora. W związku z tym może minąć trochę czasu nim Twój wpis pojawi się na stronie. Prosimy o cierpliwość :).

Nie musisz podawać swojego adresu email. Jeśli to zrobisz, nie będzie opublikowany - przyda się, gdybyśmy chcieli się z Tobą skontaktować. Zachęcamy również do zapisywania się do newslettera!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.