Soczewki mierzące poziom glukozy we łzach

Korzystając z wyszukiwarki Google, nie myślimy o tym, iż firma Google prowadzi wiele projektów, zawartych we wspólnej nazwie Google X Lab. Należą do nich, prężnie rozwijające się laboratoria, w ramach których prowadzone są badania między innymi w dziedzinie medycyny. Na oficjalnym blogu firmy Google dnia 16 stycznia 2014r. został opublikowany post dotyczący prototypu soczewek, przeznaczonych dla pacjentów chorujących na cukrzycę.

Prototyp soczewek zaproponowanych przez Google X Lab
Prototyp soczewek zaproponowanych przez Google X Lab

Warto zwrócić uwagę na to, że dla pacjentów chorujących na cukrzycę codzienne badanie poziomu glukozy jest kłopotliwe, gdyż związane jest z koniecznością nakłucia opuszki palca. Sprawia to, że glikemia badana jest rzadziej, niż jest to konieczne. Pacjenci nie zawsze zastanawiają się nad odległymi powikłaniami cukrzycy, dlatego tak ważne jest, aby ułatwić choremu badanie glikemii, co pośrednio wpływa na prewencję powikłań. Należą do nich między innymi nefropatia czy retinopatia, prowadzące do uszkodzenia nerek czy siatkówki oka.

Badania dotyczące poziomu glukozy we łzach skłoniły firmę Google do opracowania udogodnienia, w postaci soczewek, umieszczanych samodzielnie przez pacjenta, bezpośrednio na rogówce oka. Prowadzone są również prace nad tym, aby soczewki posiadały małe lampki LED, które będą informowały pacjenta o nieprawidłowym poziomie glikemii.

Nie tylko Google prowadzi badania nad poziomem glukozy we łzach. Naukowcy w Mayo Clinic w stanie Arizona (Stany Zjednoczone) opracowali glukometr, którym należy bezpośrednio dotknąć kącik oka. Niestety powyższa metoda wiąże się z ryzykiem podrażnienia spojówki i wystąpienia infekcji. Aktualnie trwają również próby nad stworzeniem zegarków czy bransoletek, które będą przezskórnie badały poziom glikemii.

Linki:

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!

Zobacz też

O autorze

Paulina Brożek
wpis gościnny
W tygodniu: Studentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Weekendowo: Biorę udział w akcjach IFMSA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny), gdzie pomagamy pacjentom podczas licznych akcji medycznych. W okresie wakacji: Praktykantka w szpitalu w Polsce i za granicą (byłam na wymianie naukowej w Turcji w Istambule, gdzie pracowałam w laboratorium nad uszkodzeniami DNA.) W międzyczasie: Zapalony żeglarz, a gdy spadnie pierwszy śnieg jadę w góry szaleć na nartach. Zostałam autorem BML, aby móc dzielić się moimi spostrzeżeniami ze świata medycyny. A ponadto, uwielbiam czytać książki i oglądać dobre filmy. Chcesz porozmawiać na temat moich tekstów? Napisz :)
"Spróbuj zapalić małą świeczkę, zamiast przeklinać ciemność" -Konfucjusz

Dodaj komentarz

Ze względu na ochronę antyspamową komentarz każdego nowego użytkownika musi być zaakceptowany przez moderatora. W związku z tym może minąć trochę czasu nim Twój wpis pojawi się na stronie. Prosimy o cierpliwość :).

Nie musisz podawać swojego adresu email. Jeśli to zrobisz, nie będzie opublikowany - przyda się, gdybyśmy chcieli się z Tobą skontaktować. Zachęcamy również do zapisywania się do newslettera!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.