Recenzja podręcznika „Neonatologia” pod red. J. Szczapy, wyd. PZWL

Na polskim rynku brak idealnego (bądź bliskiego ideału) podręcznika do pediatrii, odpowiednika Interny Szczeklika, który stanowiłby pediatryczną "Biblię", w której znaleźć można prawie wszystko i bez której żaden pediatra, ani szykujący się do egzaminu student, nie wyobrażałby sobie nauki. Gdy otrzymałam propozycję napisania recenzji nowej "Neonatologii" PZWL-u pomyślałam: "Co napiszę, jeśli podręcznik nie spełni moich wysokich wymagań"?

Pierwsze wrażenie

OKLADKA
Książkę wydano schludnie, okraszono przyjemną dla oka okładką (choć ta cecha na rynku podręczników nie jest już, na szczęście, rzadkością). Wadą jest miękka okładka oraz klejony grzbiet (należę niestety do miłośników o wiele trwalszych twardych opraw oraz zszywanych woluminów). Czarno-białe, matowe strony, kilka tabel, rycin, schematów, w większości suchy tekst, pojedyncze strony z kolorowymi zdjęciami w rozdziale dotyczącym dermatologii. Dla miłośników "oswajania" własnych książek kolorem warto dodać, iż nie nadaje się ona do korzystania z zakreślaczy (które przebijają na drugą stronę), polecam ograniczenie się do kredek, ewentualnie kolorowego długopisu.

Przy bliższym poznaniu

OKLADKAZacznijmy od zalet. Mocną stroną niniejszej pozycji jest jej wartość merytoryczna. Podręcznik omawia wiele zagadnień związanych nie tylko z leczeniem, ale również z fizjologią i opieką nad noworodkiem, zwłaszcza żywienie – w tym m.in. różne techniki karmienia piersią, czy wskazania do stosowania różnego rodzaju modyfikowanych mieszanek specjalnych.Mocną stroną książki jest jej wartość merytoryczna. Wiele tematów poruszonych jest dość ogólnikowo, jednak w wystarczającym stopniu dla osób na początku specjalizacji – tekście zawarto wiele informacji istotnych w codziennej pracy Wiele tematów poruszonych jest dość ogólnikowo, jednak w wystarczającym stopniu dla osób na początku specjalizacji z pediatrii czy neonatologii, a przy tym zawarto w tekście wiele informacji istotnych (oraz przydatnych) w codziennej pracy. Duży plus stanowi zawarcie również takich kwestii jak ocena i farmakoterapia bólu, zasady prowadzenia sztucznej wentylacji (oraz informacje jakie powinny być parametry wentylacji w zależności od przyczyny jej zastosowania), czy transport noworodka (w tym wskazania oraz przygotowanie pacjenta do transportu). Ponadto podręcznik zawiera kilka pomocnych algorytmów, tabel oraz graficznych schematów postępowania, a wymienione leki podano z odpowiednią do zastosowania dawką przeliczaną na masę ciała (jak to zwykle w pediatrii). Brak niestety wyodrębnionego aneksu, w którym zebrano by wszystkie wymienione w książce substancje z podanym sposobem dawkowania.

Obecnie jesteś na stronie:

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!

Zobacz też

O autorze

Papaver
wpis gościnny
Gdybym miała się opisać jednym zdaniem wystarczyłoby powiedzieć, że jestem niczym mieszkanka warszawskiego Targówka - statystyczna polka. Szary glut w ludzkiej masie. Jedyne co mogłoby wyróżnić mnie z tłumu to liczne antytalenty (posiadam wprost zdumiewającą kolekcję). Pozbawiona poczucia humoru i dystansu do siebie oraz otaczającej rzeczywistości kroczę przez życie pozostawiając głębokie ślady w gruncie (choć w gruncie rzeczy może być to po prostu wpływ grawitacji na kroczącą masę). Prywatnie absolwentka jednej z uczelni medycznych, w trakcie specjalizacji z pediatrii. A w wolnych chwilach, gdy nie przelewam potu, łez i krwi walcząc o lepsze, zdrowe jutro dzieci i młodzieży przenoszę się do świata fantasy i pasjami oddaję się grom planszowym.
"Chwi­la poz­na­nia swe­go bez­ta­len­cia jest błys­kiem geniuszu" - S.J. Lec

Dwa komentarze na temat “Recenzja podręcznika „Neonatologia” pod red. J. Szczapy, wyd. PZWL”:

Dodaj komentarz

Ze względu na ochronę antyspamową komentarz każdego nowego użytkownika musi być zaakceptowany przez moderatora. W związku z tym może minąć trochę czasu nim Twój wpis pojawi się na stronie. Prosimy o cierpliwość :).

Nie musisz podawać swojego adresu email. Jeśli to zrobisz, nie będzie opublikowany - przyda się, gdybyśmy chcieli się z Tobą skontaktować. Zachęcamy również do zapisywania się do newslettera!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.