Wspomnienia z rezydentury: Laryngologia

Za:

 • Specjalizacja w której każdy się odnajdzie
 • Duży zakres zabiegów
 • Luka pokoleniowa
 • Duże możliwości pracy na oddziale i w poradni.

Przeciw:

 • Sporo upierdliwych dolegliwość, z którymi nic nie da się zrobić, a są tak bardzo uciążliwe dla pacjentów, ze znają wszystkich w mieście
 • Duży zakres zabiegów
 • Słabe finansowanie zabiegów
 • „To wy w ogóle operujecie”?

Andrzej W, szpital wojewódzki, oddział Laryngologii dla dzieci i dorosłych. Pierwszy rok specjalizacji.

Laryngologia – ostatnie kroki

Jestem w trakcie specjalizacji z laryngologii ­już VI rok­, czyli jakby na to nie patrzeć – ­końcówka. Myśli o zbliżającym się egzaminie coraz częściej przelatują przez głowę. Coraz więcej refleksji, czy dobrze wykorzystałam czas na szkolenie, czy w ogóle dobrze wybrałam, co będzie po zdanym egzaminie (mam nadzieję, że zdam:)), czy w szpitalu znajdzie się jakieś miejsce, a jak nie to co…

Sama specjalizacja jest bardzo ciekawa. Z jednej strony nie jest tak obszerna jak interna, czy pediatria, a z drugiej strony nudzić się nie można, naprawdę, w uchu, gardle, nosie czy krtani ilość schorzeń jest ogromna. Nie tylko woszczek tak jak myśli większość naszej populacji. Inne zalety: przekrój pacjentów jest bardzo duży­, praktycznie od noworodka do staruszka, mężczyźni, i kobiety, zamożni, i biedni, banalni, i skomplikowani, mili i chamy. Uważam to za wielką zaletę laryngologii. Kolejny plus to to że ma w sobie zarówno elementy leczenia zachowawczego jak i zabiegowego. Zabiegi w zależności od miejsca pracy i profilu oddziału mogą być raczej proste i mega skomplikowane.

Przechodząc do minusów: laryngologia przez inne specjalności postrzegana jest jak specjalizacja drugiej kategorii. I tak jest w większości szpitali nie tylko w naszym. Drugie to to że z wyszkoleniem się w czymś bardziej skomplikowanym wcale nie jest tak łatwo. Potrzeba dużo determinacji i samozaparcia. Ale tak pewnie jest wszędzie.

Praca i zarobki: W trakcie rezydentury poza pracą etatową i dyżurami, można spokojnie znaleźć pracę dodatkową np w poradni. Przy okazji pracy dodam tylko, że laryngolog bada też podczas badan okresowych, co wiąże się z możliwością dorobienia sobie paru groszy:)

Jakich rad mogę udzielić z perspektywy czasu? Radzę szkolić się już od początku­, jeździć na kursy, konferencje. Czas ucieka bardzo szybko, a trzeba jeszcze w międzyczasie wychować bobasa, albo i wdoje, czy troje.

Czy ponownie wybrałabym laryngologię? Myślę, że tak. Zresztą to czy dana specjalizacja nam sie podoba w dużej mierze zależy od miejsca w którym pracujemy i od ludzi z którymi pracujemy…

Autorka pragnie pozostać anonimowa, Szpital Wojewódzki, ostatni rok specjalizacji

Artykuł pochodzi ze strony: wydziallekarski.pl | Źródło miniatury artykułu: Hudson
 
Chciałabyś / chciałbyś podzielić się swoimi wspomnieniami ze specjalizacji? Zachęcić innych do jedynej słusznej drogi, do wybrania swojej wymarzonej dziedziny medycyny? A może czujesz się w obowiązku przestrzec innych, by nie powtórzyli Twoich błędów? Jest coś, na co powinni zwrócić szczególną uwagę na początku swojej kariery?

Chcesz pomóc innym lekarzom w wyborze?

Przeczytaj również pozostałe artykuły z cyklu "Wspomnienia z:"

Obecnie jesteś na stronie:

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!

Zobacz też

O autorze

Społeczność BML / Nadesłane
 
Społeczność BML to użytkownik zbiorowy - przygotowany dla każdego, kto chciałby opublikować swój tekst bez rozpoczynania stałej współpracy. Pragniesz udzielić kilku rad rozpoczynającym karierę medykom, ale nie widzisz potrzeby dołączania do grupy autorów? Masz ciekawe przemyślenia, którymi chciał(a)byś się podzielić? Organizujesz akcję charytatywną / happening / spotkanie warte rozreklamowania? Prowadzisz ciekawy portal, o którym chciałbyś napisać? Witamy wśród nas, młodych medyków!
"I am what I am because of who we all are." - Leymah Gbowee

Dwa komentarze na temat “Wspomnienia z rezydentury: Laryngologia”:

 1. Dzięki za ten wpis! Laryngologia jest moim drugim wyborem, więc cieszę się, że mogłam przeczytać jak wygląda to w praktyce. Czy szykujecie może wrażenia z rezydentury z ginekologii? Bardzo bym była wdzięczna!

 2. Ludzie, wpisujcie swoje wrazenia ze specjalizacji! To nic nie kosztuje, a może naprawdę pomóc przed wyborem juz za miesiąc! Jestes zadowolony – napisz czemu, rozczarowales sie na jakiejs specce – napisz.

  Ja najchętniej przeczytalabym o endokrynologii, dermie oraz neurologii! Dawajcie ludzie! Piszcie!

Dodaj komentarz

Ze względu na ochronę antyspamową komentarz każdego nowego użytkownika musi być zaakceptowany przez moderatora. W związku z tym może minąć trochę czasu nim Twój wpis pojawi się na stronie. Prosimy o cierpliwość :).

Nie musisz podawać swojego adresu email. Jeśli to zrobisz, nie będzie opublikowany - przyda się, gdybyśmy chcieli się z Tobą skontaktować. Zachęcamy również do zapisywania się do newslettera!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.