Rezydencie, napisz, jeśli Twoje prawa są łamane!

Apeluję do wszystkich, którym zależy na poprawie warunków naszej pracy o zabranie głosu! 8 lutego 2016 członkowie zarządu Porozumienia Rezydentów, organizacji działającej na rzecz poprawy warunków szkolenia wszystkich lekarzy w trakcie specjalizacji (niezależnie od formy zatrudnienia), spotykają się z Ministrem Zdrowia celem przedstawienia mu głównych problemów dotykających naszego środowiska. Jeśli czas na to pozwoli, zaprezentują również część z proponowanych rozwiązań.

Będąc Młodym Lekarzem, podobnie jak 2 miesiące temu, zachęca wszystkich lekarzy w trakcie szkolenia specjalizacyjnego do zgłaszania przypadków łamania prawa i nadużyć ze strony pracodawców oraz zwracania uwagi na rażące uchylenia w jakości szkolenia. Zebrane informacje zostaną podsumowane i pomogą w formułowaniu szczegółowych postulatów oraz znalezieniu wspólnych rozwiązań dla powtarzających się problemów. Zachęcam do przedstawiania również propozycji zmian w polskim prawie oraz organizacji systemu specjalizacyjnego.

Konkretne nadsyłane przez Was przypadki umożliwią analizę prawną – ta już jest w toku i kolejne kazusy są opiniowane przez kancelarię prawną Lex Secure działającą na zlecenie OZZL (część gotowych orzeczeń można znaleźć na Fanpage PR oraz BML). Wzbogacą one także naszą argumentację podczas pertraktacji o poprawę warunków pracy i kształcenia, nie pozostawiając nas gołosłownymi w rozmowie z decydentami.

Twój głos jest ważny i może przyczynić się do poprawy Twojego – i naszego – procesu szkolenia! Jeśli kiedykolwiek przyszło Ci narzekać – teraz jest moment, w którym możesz zabrać głos i spróbować coś zmienić. Proszę o wsparcie!

Przykładowe problemy, z jakimi możecie się do nas zgłaszać:

 • niepełne / nieterminowe wypłacanie wynagrodzenia lub niewypłacanie go w ogóle
 • problemy z dyżurami:
  • brak wynagrodzenia za pełnione dyżury
  • niekorzystne ich rozliczanie (np. niedziele i święta bez należnego dodatku)
  • bezpodstawne stosowanie czasu równoważnego
  • nierespektowanie należnej przerwy w pracy po odbytym dyżurze
 • obarczanie lekarza na początku specjalizacji nieadekwatnie dużą odpowiedzialnością (np. pełnienie samodzielnych dyżurów na SOR), co stanowi potencjalne zagrożenie dla pacjentów
 • utrudnianie / uniemożliwianie prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego zgodnego z programem, poprzez np.:
  • brak zgody na staże zewnętrzne
  • istotnie ograniczony kontakt / brak kontaktu z kierownikiem specjalizacji / doświadczonym lekarzem mogącym udzielić porady
  • ustawiczne zmuszanie pracownika do pracy na stanowisku niezgodnym z programem specjalizacji (np. SOR dla specjalizacji, które nie uwzględniają tam stażu)
 • mobbing / systematyczne publiczne dyskredytowanie kompetencji
 • nepotyzm – nieprzyznanie miejsca szkoleniowego (lub ukrywanie informacji o istnieniu takowego), pomimo posiadania wyższych kompetencji / lepszych wyników z egzaminu niż osoba, której miejsce ostatecznie przyznano

Wasze historie przesyłajcie na kontakt@bedacmlodymlekarzem.pl z tytułem zaczynającym się od słów kazus dla PR:.

Wysoce pożądane będą historie, w których poczyniono już konkretne interwencje formalne. Konsultacje z prawnikiem, wyniki kontroli Inspekcji Pracy, próby oficjalnych mediacji, interwencje Izb Lekarskich czy pisemne stanowiska pracodawcy dotyczące zgłaszanych uwag, słowem – wszystko, co w rozumieniu prawa stanowi materiał dowodowy, będzie na wagę złota.

Gwarantujemy anonimowość dla osób, które wyraźnie to zaznaczą – historie takie nie będą przekazywane dalej, ale ich przebieg zostanie przeanalizowany razem z innymi. Jednocześnie zaznaczam, że anonimy nie będą brane pod uwagę. Informacje niekonkretne, niemożliwe do zweryfikowania, będą z założenia odrzucane.

Pamiętajcie – każdy głos jest ważny i może okazać się decydujący! Nadszedł czas, w którym narzekanie możesz zastąpić działaniem!

Czekamy na Wasze maile na kontakt@bedacmlodymlekarzem.pl do 6 lutego 2016.

Z uwagi na przewidywaną dużą ilość zgłoszeń (biorąc pod uwagę poprzednie tego typu akcje) z góry przepraszam, jeśli w odpowiedzi otrzymacie jedynie tekst „Dziękuję za zgłoszenie.” – wszystkie listy są sprawdzane przez jedną osobę (mnie) i prawdopodobnie nie będę miał czasu napisać więcej.

Z góry dziękuję!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!

Zobacz też

O autorze

Krzysztof Ostaszewski
Redaktor Naczelny
Redaktor naczelny BML. Członek Porozumienia Rezydentów. W 2013 rozpoczął rezydenturę z onkologii klinicznej. W trakcie studiów wyjechał na praktyki do Austrii i Łotwy, odbył również roczne stypendium w Hiszpanii w ramach programu ERASMUS. Żegluje i jeździ po świecie rowerem. Dużo :-).
"Hasta la muerte, todo es vida." - Miguel de Cervantes, Don Quixote de la Mancha

Dodaj komentarz

Ze względu na ochronę antyspamową komentarz każdego nowego użytkownika musi być zaakceptowany przez moderatora. W związku z tym może minąć trochę czasu nim Twój wpis pojawi się na stronie. Prosimy o cierpliwość :).

Nie musisz podawać swojego adresu email. Jeśli to zrobisz, nie będzie opublikowany - przyda się, gdybyśmy chcieli się z Tobą skontaktować. Zachęcamy również do zapisywania się do newslettera!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.