Będąc Młodym Studentem: przebieg studiów na kierunku lekarskim piórem absolwenta odc. 1

Niniejszy tekst jest częścią serii artykułów opisujących pobieżnie wszystkie ważniejsze przedmioty zawarte w programie studiów kierunku lekarskiego. Zebrane są one w dwie kategorie: nauki podstawowe i przedmioty kliniczne, na których ma się już realny kontakt z pacjentem. Tekst powstał na podstawie wrażeń własnych autora i szeroko zakrojonego wywiadu wśród studentów i absolwentów wszystkich polskich uczelni medycznych. Ma na celu przybliżenie maturzystom zainteresowanych medycyną i studentom przebiegu studiów, by mogli świadomie podjąć tę jakże masochistyczną decyzję o zostaniu lekarzem.

Przedmioty Przedkliniczne część I:

Anatomia

Wprowadzenie, królowa medycyny, setki godzin w książkach i atlasach. Po co to wszystko? Żeby wiedzieć, że jak pacjent przywalił głową o krawężnik, to w środku jest mózg. Ewentualnie, jak starszy Pan mówi, że go kłuje za mostkiem, to przychodzi mi na myśl serce. Ile pamiętacie po studiach z anatomii? Bo ja same podstawy i jako, że nie zostanę chirurgiem to… w zupełności mi to wystarcza. Zastanawiam się, po co wymagano tych wszystkich części narządów, wyrostków, nazwisk, szczegółowego przebiegu każdego nerwu. Póki co obserwując kolegów chirurgów, którzy w trakcie zabiegu na nerw mówią „jakiś farfocel, weź to zabierz”, wydaje mi się, że z całej tej anatomii wystarczyła by tylko porządnie zrobiona topografia. Uczymy się tych setek nazw i łacińskich wierszyków (te zaliczenia i egzaminy w całości po łacinie, magia…). Jedyny sensowny powód takiego stanu rzeczy, jaki mi się nasuwa na myśl, to to, że tak uczyli się nasi profesorowie. Jak już wiemy, w medycynie młodsi muszą mieć dokładnie tak samo przerąbane, jak starsi mieli 50 lat temu. Tak już chyba zostanie na wieki wieków. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że preparowanie zwłok (osobiście uważam te osoby za wielce zasłużone i należy im się taki sam szacunek jak dawcom organów) to jedne z najlepiej spędzonych ćwiczeń praktycznych. Jako smark na pierwszym roku jeszcze nie rozumiałem, czemu asystenci mówili „preparujcie do woli, bo jeśli nie zostaniecie chirurgami, może być to ostatni raz w życiu, gdy trzymacie w dłoni skalpel i możecie coś zrobić po swojemu”. Absolutny elementarz medycyny, ale przez ogromny nawał zbędnego materiału wynosi się z niej na później bardzo, ale to bardzo niewiele.

Angielski

Po liceum i zdanej maturze wszystkim wydaje się, że umieją ten język co najmniej w stopniu komunikatywnym. Potem pojawiają się ćwiczenia i trzeba się dogadać z pacjentem, używając specjalistycznego słownictwa. Nagle okazuje się, że nie jest się już aż takim kozakiem, jak się wszystkim wydawało. Przedmiot na którym usiłowano nas czegoś nauczyć, a że jest to niezbędnik medycyny, to nawet najgorzej prowadzone ćwiczenia powodują, że musisz sam posiedzieć nad słówkami. Równie niezbędne co anatomia. Zwłaszcza, jak po stażu zaczynasz patrzeć, gdzie by tu za granicą zrobić specjalizację i czego od Ciebie wymagają.

Biochemia/Chemia/Biologia molekularna

Zawsze byłem wielkim fanem chemii, nauka jej w liceum była bezwysiłkowa i przyjemna. Potem jednak człowiek wyląduje na medycynie i dowiaduje się, że „prawdziwa nauka chemii wg PMS”, to wkuwanie całych szlaków przemian na pamięć wraz z wzorami. Z działów, których nazw nie umiem już nawet powtórzyć. Znacie ten dowcip? „Przykro mi, nie umiem Pana wyleczyć, ale mogę Panu rozrysować Cykl Krebsa”. To chyba najlepszy komentarz do tego przedmiotu jak i naszych studiów. Tak naprawdę cały przedmiot mógłby się ograniczyć do przemian sterydów, cukrzycy, witamin i podstawowych szlaków metabolicznych, które są podstawą najczęstszych chorób i zaburzeń. Same ćwiczenia z racji 45 minutowych przerw na „krew się musi odwirować” zajęły druge miejsce tuż za Histologią (o niej później) w konkursie na najbardziej integrujące studentów ćwiczenia na kilku uczelniach.

Biofizyka

Do końca życia nie zrozumiem, po co w zawodzie lekarza obliczanie oporu prądu, czy z czego jest zrobiona kula o średnicy 12mm, jeśli pływa w oleju o gęstości x. Przedmiot który ma tak genialne zastosowania (okulistyka, usg, rtg, MRI, PETy, endoskopia, chirurgia, ablacje, EKG i setki innych rzeczy) i mający perspektywy bycia fantastycznym przygotowaniem teoretyczno/praktycznym do zawodu, w istocie jest na większości wydziałów izbą tortur z kalkulatorem i wzorami w roli głównej. Z tym przedmiotem jest jak z Polską reprezentacją przed każdym Euro/Mundialem – wielkie nadzieje, a wychodzi jak zwykle.

Biologia medyczna

Tematyczny worek bez dna, w który na każdej uczelni wpycha się to, czym akurat zajmuje się kierownik katedry, pod którą podpadają ćwiczenia. Takie przedłużenie liceum, żeby pierwszoroczniak nie zszedł na zawał po anatomii. Na jednych uczelniach przedmiot skupia się na jadowitych i trujących organizmach, na innych jest praktycznie samą parazytologią, na jeszcze innych wstępem do genetyki i mikrobiologii. Tak właściwie mogło by go wcale nie być i nikt by tego nie zauważył.

Diagnostyka laboratoryjna

Chyba najważniejszy po Fizjologii przedmiot przedkliniczny, w którym uczymy się tak naprawdę podstaw fachu. Wszyscy na niego kręcą nosem, bo wartości, bo trudny, bo pamięciówka, bo asystenci mówią nam, że lekarski to debile, a analityka medyczna to już to wszystko umie, a będzie zarabiać mniej niż my. Zakujcie, zdajcie i zapomnijcie, wartości wam nie będą potrzebne, bo te są już standardowo podane na wynikach laboratoryjnych. Najważniejsze, żebyście kojarzyli co jest jakie przy jakim stanie chorobowym. Bez diagnostyki ani rusz, więc nie można sobie pozwolić na zignorowanie tego przedmiotu.

Etyka Lekarska

Eutanazja czy nie eutanazja, oto jest pytanie. Przedmiot, który składa się z analizy kodeksu etyki lekarskiej i… pewnie w założeniu z czegoś jeszcze, ale nie ma to znaczenia, bo w tym momencie zawsze znajdzie się jeden student, który rzuci temat eutanazji i aborcji, przez co nigdy chyba nie zrealizowano programu tych zajęć w całości na ani jednej z polskich uczelni medycznych.
Dyskusja w teorii wykształconych i podobno elitarnych ludzi szybko zmienia się w piękny flamewar, nad którym nikt nie panuje. Przedmiot warty odbycia, choćby po to by wiedzieć do kogo w razie życiowego dramatu nie wysyłać zgwałconej córki, bo zamiast pomocy dostanie wodę święconą. Ostatecznie podobno można się na nim dowiedzieć, gdzie jest ta legendarna piekarnia, gdzie można chleb opłacić powołaniem.

Farmakologia i toksykologia / Farmakologia kliniczna

Nic nie przydaje się w pracy lekarza tak, jak wiedza o lekach już wycofanych, historycznych i nie stosowanych w PL/EU (zależnie czy uczycie się z podręcznika niemieckiego czy amerykańskiego). Jak po farmakologii zerkniecie w pharmindex to okaże się, że 50% leków, które znacie z zajęć jest nie do kupienia, albo już się ich nie stosuje, ewentualnie ma więcej skutków ubocznych niż chemioterapia. Polecam pójść na jakiś egzamin kliniczny i napisać leczenie wg. katedr farmakologii. Macie wtedy gratis pewne plany na wrzesień.

Fizjologia człowieka

Coś, co mogę w 100% pochwalić i powiedzieć: “tak, to jest to”! Najważniejszy przedmiot teoretyczny na medycynie. Czemu ma tyle samo godzin, co biochemia czy histologia, to nie wiedzą najstarsi górale. Serio, tyle samo czasu potrzeba na zrozumienie jak działa serce i na to jak wygląda mięsień sercowy pod mikroskopem?! Na ćwiczeniach albo filmy, albo ćwiczenia na sobie, albo dość ciekawe prezentacje. Nawet jeśli asystenci są postrachami, to sam przedmiot da radę przeżyć. Pierwszy tak duży plus dla medycyny za Fizjologię.

Genetyka/genetyka kliniczna

Największą tragedią tych zajęć, jest to, że najczęściej są one prowadzone nie przez lekarzy, a genetyków, biotechnologów i inne osoby wykształcone z genetyki, ale nie mające za wiele wspólnego z pracą lekarza. Doprowadza to do tego, że uczymy się o setkach chorób genetycznych włącznie z umiejscowieniem wady w genomie wraz z toną innych, niekoniecznie potrzebnych w pracy informacji. Jak przyjdzie co do czego, to i tak najpewniej nie skierujemy osoby z taką chorobą do poradni na badanie genetyczne. Dlaczego? Bo nie rozpoznamy charakterystycznych objawów. Nie oglądamy zdjęć, filmów, materiałów praktycznych, a jedynie setki textwalli z objawami, które po 10 chorobie zaczynają się zlewać w jedno. Naprawę ktoś uważa, że bez zobaczenia choć 1 zdjęcia płetwiastej szyi, po samym przeczytaniu o niej rozpoznamy to w poradni?! Zamiast dowiedzieć się do czego konkretnie w medycynie jest PCR, westernblot itd., uczymy się jak dokładnie przebiega ten proces. Szkoda, że nauka odczynników na pamięć była dla chętnych, część studentów by się spełniła. Nadal nie rozumiejąc do jakiej choroby i jakiego badania jaką drogę diagnostyki wybrać. Przy obecnym stanie wiedzy jest to tak naprawdę podstawa ponad połowy medycyny, a my zamiast skupiać się na ważnych rzeczach musimy umieć wszystko. I na koniec umiemy niewiele.

Higiena i epidemiologia

Przedmiot, który walczy ze Zdrowiem Publicznym i tym podobnymi “humanistycznymi” potworkami o tytuł najbardziej rakotwórczych zajęć na całej medycynie. Warto w zawodzie lekarza wiedzieć „na jakiej wysokości od podłogi powinno być zamontowane okno, jak zmierzyć prędkość przepływu powietrza w wentylacji w łazience, jak mocne światło daje świeca woskowa, albo jaki hałas emituje startujący odrzutowiec jednosilnikowy”.
Przedmiot, który w drastyczny sposób odziera film “Epidemia” z otoczki thrillera bezlitośnie pokazując, że epidemiolog to najnudniejszy lekarz świata.

Histologia z Cytofizjologią. Embriologia

Nazwa tego przedmiotu ciągnie się tak samo, jak ćwiczenia z niego. Obejrzenie tkanek pod mikroskopem, przerysowanie ich kredkami w czasach, gdy każdy mógłby sobie cyknąć ich fotkę telefonem i mieć idealny obraz prawidłowej tkanki to coś, co tylko PMS mogła wymyślić. Daję słowo, że kumpel rysował na pałę, bez oglądania kilka takich kolorowych placków, a asystent przechodząc obok mówił, że ładnie odwzorowane, ale jeszcze by dodał różowego. Zajęcia uwielbiane przez studentów, bo to wszystko robią w godzinę, a pozostałe 3-4 godziny przeznaczają na integrację, plotki i uczenie się innych przedmiotów. A sam przedmiot niestety, ale w sporej części materiału (setki nazw receptorów, białek, ligandów, przyczepów itd) do niczego niepotrzebny. Nawet do patomorfologii.

Historia medycyny

Pierwszy z przedmiotów “pomocy międzyuczelnianej” (wyjaśnienie znaczenia przy kolejnych przedmiotach) Wg niektórych dr n. med. jest również doktorem filozofii, ponieważ kiedyś gdzieś tak było. Więc przyszłych lekarzy trzeba wyedukować na wielu płaszczyznach, m.in historycznej. Jako, że jestem fanem historii, a do tego uważam, że wykształcenie wyższe wymaga odrobiny ogłady i nie bycia ignorantem w podstawowych dziedzinach wiedzy, to w ogólnym zarysie jestem za tym przedmiotem. Niestety jest realizowany w formie powodujących totalną anestezję textwallowych prezentacji składających się z samych dat. Takim nie oprą się nawet ludzie po 3 kawach i energetyku.

Nie zgadzasz się z moim opisem? Na Twoich zajęciach było zupełnie inaczej? A może dokładnie tak, jak to opisałem? Daj o tym znać w komentarzach!
Kolejne części serii opisujące kolejne przedmioty będą publikowane co tydzień w czwartek. Jeśli nie chcesz przegapić kolejnego odcinka, zapisz się do newslettera i/lub śledź fanpage BML!

Chcesz zobaczyć wszystkie artykuły z tej serii?

autor: K.L.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!

Zobacz też

O autorze

Społeczność BML / Nadesłane
 
Społeczność BML to użytkownik zbiorowy - przygotowany dla każdego, kto chciałby opublikować swój tekst bez rozpoczynania stałej współpracy. Pragniesz udzielić kilku rad rozpoczynającym karierę medykom, ale nie widzisz potrzeby dołączania do grupy autorów? Masz ciekawe przemyślenia, którymi chciał(a)byś się podzielić? Organizujesz akcję charytatywną / happening / spotkanie warte rozreklamowania? Prowadzisz ciekawy portal, o którym chciałbyś napisać? Witamy wśród nas, młodych medyków!
"I am what I am because of who we all are." - Leymah Gbowee

Komentarze na temat “Będąc Młodym Studentem: przebieg studiów na kierunku lekarskim piórem absolwenta odc. 1”:

 1. Widzę, że autor jest z innej uczelni niż ja, co nie przeszkadzało żeby – czytając atykuł – nie poczuć się jak na własnej uczelni, bo oczywiście u nas na uczelni jest bardzo podobnie. Fajny cykl, pozdrawiam autora i czekam na kolejne odcinki 🙂

 2. Po pierwszym roku myślałam, że nie wytrzymam psychicznie i podłożę bombę pod szpital. Z perspektywy czasu widzę, że na szczęście to tylko jeden felerny przedmiot, reszta – o dziwo – poprowadzona była jeśli nie dobrze, to przynajmniej znośnie. Odniosę się więc do tych przedmiotów, które w moim doświadczeniu nie zgadzają się z powyższym opisem:

  Na biochemii, oprócz Krebsa, musieliśmy znać podstawy metaboliczne wielu chorób. Mieliśmy z tym niemałe problemy ucząc się wyłącznie z podręczników do biochemii, których autorzy choroby mieli w poważaniu. Ale podziałało. Biologia i genetyka skondensowane zostały w jeden luźny przedmiot, na którym sypaliśmy kaszę do czaszki i rysowaliśmy w cwiczeniówce liście nikotyny. Luz. Powrót do szkoły niemalże. Bezsensowanego wkuwania listy objawów chorób genetycznych na szczęście nie było. Na diagnostyce wartości do wkucia na pamięć niewiele – znacznie więcej procedur, dlaczego tak a nie inaczej, a co się stanie jak się zrobi inaczej. Higiena to kolejny całkiem luźny przedmiot był, takie wprowadzenie do mikrobiologii – wykład o szczepieniach, bakteriach opornych na antybiotyki, tego typu rzeczy. Na histologię narzekać też nie mogę, bo była świetna. Biofizyka? Prowadzący byli beznadziejni, nic po tych zajęciach nie umiem – ale się starali, bo program dotyczył rzeczy bardziej praktycznych niż opory i natężenia, typu zasada działania USG, przepływ płynu przez rurki (nieoceniona pomoc przy fizjologii), działanie MRI i TK, promieniowanie. Na historii medycyny przygotowywaliśmy się z tematów, które mogliśmy sami wybrać – różne epidemie, ciekawi naukowcy. O angielskim zdania są podzielone, w zalezności od umiejętności jezykowych osób uczęszczających.

  Jak widać, na szczęście nie wszędzie jest tak tragicznie.

 3. Farmakologia i toksykologia to u mnie zdecydowanie nie to samo co Farmakologia kliniczna!
  Na farmie – wkuwanie Kostowksiego, i uczenie się o lekach totalnie nieużywanych, a potem przerabianie do egzaminu ogromnej giełdy..
  Natomiast farmakologia kliniczna to juz praktyczne zastosowanie . Jakie antybiotyki dla kobiet w ciąży, jakie zabronione, co podać w migotaniu przedsionków, i jakie leki przeciwkrzepliwe nie wymagają oznaczania iNR etc etc W ogólnym zarysie przedmiot bardzo okej i milion razy bardziej przydatny niż zwykła farmakologia.

 4. Z perspektywy studenta (prawie) drugiego roku mogę powiedzieć, że trochę się zmieniło na pierwszym roku (a może to tylko kwestia uczelni). Na anatomii dużo topografii, nikt dokładnie pojedynczych wyrostków na kręgach i innych mało przydatnych rzeczy opisanych w Bochenku nie wymagał. Za to na histologii często brakowało czasu, aby przerysować preparaty, a i tak koniec końców wszyscy uczyli się do zaliczenia praktycznego z gotowych prezentacji, logiki w tych zajęciach nie widzę absolutnie żadnej, za to na widok różowego obrazka myślę „H+E”. Biofizyka trwała cały semestr, ćwiczeń dużo, wymagające przygotowania i długo trwające, ale czasem nawiązywały do medycyny. Historia medycyny była bardzo przyjemna, dyskusje o epidemiach, technikach medycznych i diagnostycznych, a kończyła się prezentacjami np. o lekarzach pionierach, medycynie w czasie wojny itp. Miło wspominam higienę- wycieczka do szpitalnej sterylizatorni, pogadanka o promocji zdrowia, sprawdzanie swojej masy ciała itp. oraz diety a na koniec objawy FAS (dla niektórych przykre, bo co niektóre u siebie znaleźli). Największą zmorą była cytofizjologia i jeśli kiedykolwiek cokolwiek mi się z tego przedmiotu przyda, będę niezwykle zaskoczona. A na biochemii oprócz szlaków wymagają również przyczyn chorób i stosowanych leków, więc można odnaleźć jakiś głębszy sens zarwanych nocy nad Harperem.

 5. Jako że pierwszy rok mam za sobą to też dodam parę swoich uwag:

  Histologia nie była taka tragiczna. Od nas nigdy nie wymagano tych legendarnych białek, ligandów czy receptorów, raczej starczał Zabel+wykłady (które były we wtorki o 8:15 i trwały 45 minut, jakiś koszmar, szczególnie że kolejne zajęcia po 12 były). Za to ćwiczenia były chyba zaraz po biochemii najlepszym doświadczeniem na pierwszym roku. 2,5 godzinki rysowania kredkami przerywane rozmowami na wszystkie tematy. Nie wiem czy w życiu przyda mi się pochodzenie rozwojowe grasicy, ale wiele z informacji z histologii z embriologią i cytofizjologią może kiedyś się przydać.
  Biochemia. Ech, ile w tym kraju jadu wylano na ten przedmiot. My nie mieliśmy Harpera, a Bańkowskiego i każda próba nauki z innej książki skończyłaby się źle – no ale Bańkowski przez 30 lat kierował naszym Zakładem Biochemii, wiec opisowe pytania na kolokwiach to były po prostu tytuły podrozdziałów. XD Wzory na pamięć to największa pomyłka tych studiów. A ćwiczenia – tak jak wszędzie, coś się przelewało, coś wirowało, czasem inkubowało. I głownie gadało. 😀
  Biofizyki nie lubiłem, bo nigdy z fizyki orłem nie byłem. Przetrwałem, ale i tak uwaźam, że zamiast liczenia przedziwnych rzeczy lepiej by było poznać porządnie zasady działania wykorzystywanych najczęściej przez lekarzy urządzeń – tomografów, usg, stetoskopów.
  O anatomii chyba wszystko już zostało powiedziane. Nigdy mnie mocno nie fascynowały te wszystkie nerwy i naczynka, cieszę się, że chociaż wiem, gdzie mniej więcej leżą te najważniejsze narządy czy naczynia. Obłędem są pytania o unerwienie przywspółczulne jakichś małych rzeczy.

  1. Niby miło mija czas na pogaduchach, a później na 6. roku nagle trzeba ogranąć w 2 tygodnie całą okulistykę, kolejne 2 tygodnie anestezjologię itd itp – bo wcześniej zapchali czas badziewiem i teraz nie ma czasu na coś ciekawego i ważnego. Na 6 roku na ten idiotycznie zmarnowany czas miałam niezłego wk…wa.

  1. Co nie oznacza że mogą one tak wyglądać. Zachciało ci się medycyny to teraz nie masz prawa narzekać, tak? Zwłaszcza kiedy nic się nie zmiania a minęły np. 4 lata kiedy nawet nie ma się licencjata – ciągniesz żeby choć dostać papierek, może później będzie lepiej. taa.
   Uczelnie powinny dostać naprawdę mocnego kopa bo marnują czas i potencjał ludzi.

 6. Zgadzam się z opisem jak najbardziej. Jestem na trzecim roku i już nic nie pamiętam co było rok temu, aż strach pomyśleć że będę kiedyś leczył ludzi.

Dodaj komentarz

Ze względu na ochronę antyspamową komentarz każdego nowego użytkownika musi być zaakceptowany przez moderatora. W związku z tym może minąć trochę czasu nim Twój wpis pojawi się na stronie. Prosimy o cierpliwość :).

Nie musisz podawać swojego adresu email. Jeśli to zrobisz, nie będzie opublikowany - przyda się, gdybyśmy chcieli się z Tobą skontaktować. Zachęcamy również do zapisywania się do newslettera!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.