Zmiana ustawy o zawodzie lekarza – skutki dla stażystów i lekarzy w trakcie specjalizacji

21.10.2016 Sejm RP przyjął nowelizację ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Nowelizację z jednej strony oczekiwaną, bo przywracającą absolwentom medycyny staż podyplomowy. Z drugiej strony kontrowersyjną, bo zmieniającą wiele innych zapisów dotyczących m.in. zakresu czynności wykonywanych przez stażystów, ich odpowiedzialności i uprawnień. Poniżej zamieszczam co istotniejsze propozycje przyjęte przez komisję zdrowia i sejm (ustawa “przejdzie” jeszcze przez Senat, więc jej ostateczna treść może ulec zmianie). Uwaga: tekst zawiera opisy, które mogą być uznane za drastyczne, PEGI-18!

Po co te zmiany? Odwracają likwidację stażu podyplomowego wykonaną przez rząd PO-PSL. Większość środowiska lekarskiego jest zgodna, że staż jest cennym etapem kształcenia lekarza i powinien powrócić. Naczelna Izba Lekarska wystosowała nawet w tej sprawie specjalny komunikat. Z drugiej strony, po co w takim wypadku było kumulować w 5 lat całą medycynę, by na 6 roku robić „staż” studentom w centrach symulacji, skoro teraz się go przywraca i te roczniki będą miały 2 lata stażowania? Rok w centrum symulacji jako studenci 6 roku i rok jako lekarze stażyści. Kto wie, być może będą to najlepiej przygotowane do zawodu roczniki w historii (osobiście tak podejrzewam)…

Najważniejsze zmiany w ustawie

Aktualna treść ustawy z dn. 5.12.1996 o zawodach lekarza i lekarza dentysty jest dostępna na stronie ISAP. Projekt nowej ustawy jest dostępny na stronie Sejmu RP. Dokument liczy sobie 125 stron, z czego pierwsze 25 to projekt właściwy, reszta to uzasadnienie i wzory dokumentów. Poniżej omawiam najistotniejsze zmiany w projekcie.

Koniec z Ograniczonym Prawem Wykonywania Zawodu

 • OIL przyznaje na czas stażu podyplomowego PWZ na czas określony (a nie jak do tej pory Ograniczone PWZ). Prawo przyznane jest “w celu realizacji stażu podyplomowego/adaptacyjnego, oraz w celu przystąpienia do testu umiejętności”. O przyczynach i konsekwencjach tego zapisu napisałem poniżej.
 • Do praktykowania zawodu lekarza zalicza się również nauczanie w centrach symulacji medycznych i podmiotach leczniczych mających umowę z uczelniami (czyli już nie tylko nauczanie na uczelni).
 • Lekarz, który 5 lat nie wykonywał zawodu, aby uzyskać PWZ musi odbyć kurs teoretyczny, którego zakres i koszt ustala OIL w zależności od czasu który upłynął od uzyskania dyplomu.
 • Staż odbywa się pod okiem lekarza specjalisty lub lekarza dentysty, który wykonuje zawód minimum 5 lat. Nazywa się ich dalej opiekunem.

Uprawnienia lekarza stażysty A.D. 2017

Stażysta może:

 • Wydawać samodzielnie skierowania na badania laboratoryjne i inne diagnostyczne bez ryzyka dla pacjenta, a badania z podwyższonym ryzykiem dla pacjenta, po uzgodnieniu z lekarzem posiadającym PWZ na czas nieokreślony.
 • Wykonywać samodzielnie, zlecone przez lekarza z PWZ na czas nieokreślony, metody diagnostyczne i lecznicze bez podwyższonego ryzyka dla pacjenta, pod warunkiem potwierdzenia przez opiekuna umiejętności ich wykonania.
 • Razem z lekarzem posiadającym PWZ na czas określony może wykonywać zabiegi diagnostyczne i lecznicze o podwyższonym ryzyku dla pacjenta, jak i zabiegi operacyjne objęte programem stażu.
 • Prowadzić z opiekunem historię choroby i inną dokumentację medyczną.
 • Samodzielnie udzielać informacji o stanie pacjenta (czyli wiemy już, kto będzie zbierał zgody na operacje od pacjentów…).
 • Samodzielnie stwierdzać zgon.
 • Samodzielnie wystawiać recepty, opinie i orzeczenia lekarskie, po poprzednim uzgodnieniu ich treści z opiekunem.

Ciekawostki

 • Do LEKu/LDEKu można przystąpić na podstawie dyplomu i PWZ jako dowodu tożsamości .
 • Ustawa przyznaje PWZ na czas określony lekarzom i lekarzom dentystom którzy ukończyli studia poza UE i chcą odbyć w Polsce staż adaptacyjny i test umiejętności. Pytaniem otwartym pozostaje, kto by chciał w tym celu przyjeżdżać do Polski?

Kolejne zmiany dotyczą innych ustaw, które regulują zawód lekarza i lekarza dentysty. Ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia zobowiązuje lekarza w trakcie specjalizacji i jego kierownika specjalizacji do założenia konta w Systemie Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych.

Obecnie jesteś na stronie:

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!

Zobacz też

O autorze

Jakub Kosikowski
autor BML
Lekarz Stażysta z Lublina. Wielki fan Rocka, Star Wars, fantastyki (Pratchett, Tolkien), gier komputerowych i wszelakich RPGów. Dawniej w AZS i Samorządzie, obecnie sędzia piłkarski i zapalony bramkarz futsalu.
"Ten, który z demonami walczy, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich. Kiedy spoglądasz w otchłań ona również patrzy na ciebie." - Fryderyk Nietzsche

Komentarze na temat “Zmiana ustawy o zawodzie lekarza – skutki dla stażystów i lekarzy w trakcie specjalizacji”:

  1. Piszę z perspektywy Lublina, gdzie CS jest w końcowym etapie i jest szansa, że na wrzesień 2017 będzie gotowe.

  2. We Wrocławiu budowa ruszyła w te wakacje, albo w maju, więc może 6 rok załapie się na jakiś miesiąc przy pomyślnych wiatrach

  3. Akurat w Bydgoszczy centrum jest w budowie i będzie gotowe na czas. Piszę o tym, bo widzę że ktoś tu wypisuje bzdury, że budowa nawet nie ruszyła.

 1. Z jedną tezą nie mogę się zgodzić, mianowicie z przekładaniem ilości miejsc rezydenckich na czas oczekiwania w kolejce do lekarza specjalisty. Terminy na 2018 nie wynikają z tego że endokrynologów w Polsce trzeba szukać ze świecą, tylko kontraktowanie porad w AOS przez NFZ jest niewystarczający w stosunku do potrzeb.

  1. Kontraktowanie poradni to jedno, fakt, że tych specjalistów prawie nie ma to drugie. Oba czynniki są ważne

  1. Na drugiej stronie artykułu jest napisane:

   „Nowelizacja określa też, że każde czynne OPWZ obecnych lekarzy stażystów zamienia się w PWZ na czas określony z dniem wejścia ustawy w życie. Od tego dnia dotyczą ich przepisy dotyczące PWZ. PWZ na czas określony wygasa po odbyciu staży, lub po przystąpieniu do testu umiejętności.”

 2. Prawo przyznane jest “w celu realizacji stażu podyplomowego/adaptacyjnego, oraz w celu przystąpienia do testu umiejętności” – prosiłbym o wyjaśnienie, o co chodzi z „testem umiejętności”. To coś nowego, odrębnego od LEK-u? Jestem teraz na 5. roku i pierwszy raz słyszę o czymś takim.

 3. „Staż z OPWZ oznaczałby, że Polska musiała by oddać pokaźne środki, jaką otrzymała z UE w ramach dofinansowania celowego na budowę Centrów Symulacji, rozwój UM-ów i „kształcenie personelu medycznego”.
  nie do końca rozumiem DLACZEGO musieli by oddać dotację ?? dofinansowanie było celowe na budowę CS, rozwój UM-ów, i kształcenie personelu medycznego – i na te działania zostaną przeznaczone co ma do tego staż z PWZ nieograniczonym czy ograniczony, jak dawniej ??
  sic
  ciekawe gdzie będą się uczyć studenci studiów niestacjonarnych – czyli płatnych ?? jest ich od 30 -50 % stanów na 1 roku, w CS dofinansowanych z pieniędzy UE chyba nie bo wg zasady dofinansowane obiekty, zadania nie mogą służyć działaniom komercyjnym

  1. Tu chodziło o to, że likwidujemy staż i znika wprowadzenie do zawodu w postaci OPWZ. Dofinansowanie było na lepsze przygotowanie do pracy z PWZ. W przypadku powrotu stażu z pełnym PWZ kasa zostaje. W przypadku stażu z OPWZ oddajemy kasę, bo wzięliśmy ja na coś czego niezrealizowano. Teraz w papierach wszystko się zgadza, bo lekarze odrazu po studiach maja PWZ. Miała od razu byc rezydentura, jest staż. Ważne dla UE i Rządu, że z PWZ.

 4. Świetny teks, gratuluję przedarcia się przez tą nowelizacyjną dżunglę 🙂

  Odbiegając od tematu mam jedną uwagę od prawnika na przyszłość – nie zapisy tylko przepisy! Jedyne zapisy funkcjonujące w prawie to zapisy testamentowe, w odniesieniu do aktów prawnych mówimy o przepisach, ewentualnie postanowieniach albo artykułach, nigdy o zapisach. Nie chciałabym, żeby wyszło, że się czepiam, wiem, że dla docelowych odbiorców tego tekstu różnica jest żadna. Po prostu po tych „zapisach” bardzo łatwo poznać, że autor nie zajmuje się prawem, albo się w nim po prostu nie orientuje, a szkoda by było odstraszyć potencjalnych czytelników łapiących ten niuans, bo teks jest naprawdę w porządku 🙂

  1. odp dla m
   jeśli wyjedziesz przed rozpoczęciem stażu to prawdopodobnie tak jak dotychczas dostaniesz z NRL – 2 zaświaczenia
   — zaświadczenie o zgodności kształcenia (studiów) z wymogami określonymi w art. 24 dyrektywy 2005/36/WE w odniesieniu do lekarzy
   — zaświadczenie o postawie etycznej
   więcej u http://www.nil.org.pl/dzialalnosc/osrodki-naczelnej-izby-lekarskiej/orodek-uznawania-kwalifikacji/zawiadczenia-wydawane-przez-nrl
   na tej podstawie ewentalnie zrobisz staż ale nie nie uznają Ci PWZ do czasu

   teraz kiedy dostanie ograniczone czasowo Pełne Prawo Wykonywania Zawodu (wg przepisu „na czas odbywania stażu” czyli wg mnie a max. 5 lat i pójdziesz z tym papierem do Arztekammer – to śledztwo w sprawie co możesz robić i w jakim zakresie zajmie NIemcm pewnie z rok a ze względu na skomplikowanie sprawy zostanie w to zaangażowana Abwehra
   sądze , ze równie trudno będzie tę sytuację zrozumieć organom władzu w GB i w Nordlandach

  1. Raczej nie. W teorii mamy mieć 10h 5min tygodniowo. W teorii, bo rezydenci też powinni miec tylko takie dyżury, a wiadomo jak jest. Mimo wszystko nie obawiałbym sie tego, bo za dużo rzeczy mamy robić pod nadzorem kogoś z PWZ na czas nieokreślony.

  2. Tylko jak zdefiniowany jest ‚nadzór’…Rezydent też dyżuruje pod nadzorem, co z tego, że telefonicznym bo przecież nigdzie nie jest powiedziane, że musi być również ciałem przy rezydencie. Ja się tym martwię…

  1. Sprawdziłem, Wg raportu OECD jest 2,2, wg PWZ okolo 3,5 faktycznie jest pewnie gdzieś pomiędzy, bo PWZ liczy polskich lekarzy pracujących za granicami kraju oraz emerytów. W każdym razie jest nas za mało w stosunku do potrzeb, a bedzie jeszcze mniej.

 5. Jak dla mnie te przepisy o zmianach w stażu to tylko słowa. Ładnie brzmią ale kompetencje stażystów zostaną takie same. Ten kto robił staż przed tymi zmianami wie jak wyglądały teoretycznie np. Umiejętności do osiągnięcia na stażu a to czego rzeczywiście się uczyliśmy albo ilość godzin pracy do przepracowania a rzeczywista ilość godzin spędzonych w szpitalu. To kuriozalne- ale jakbyście nie nagłaśniali tej akcji rządu ze zmianą stażu to nikt by się nie połapał z potencjalnych opiekunów stażu. Kogoś kto pracuje x lat w zawodzie średnio obchodzi staż podyplomowy.

  1. „To tylko słowa” do czasu, aż znajdzie się chciwy pacjent, który zacznie skarżyć stażystów za pierwszą lepszą niedoskonałość. Wtedy okaże się, że przecież stażysta to lekarz z pięłnym PWZ…

  2. Jak się znajdzie chciwy pacjent to może nawet zaskarżyć sprzątaczkę za to że krzywo się na niego spojrzała i spowodowała u niego dyskomfort emocjonalny podczas pobytu w szpitalu.
   Na niektórych buców nie ma rady- nawet jakbyś dał takiemu gwiazdkę z nieba to będzie mu coś zawsze przeszkadzać.

 6. Przywrócenie stażu, to zmiana reguł w trakcie gry dla osób, które zaczęły pięcioletnie studia z szóstym rokiem praktycznym…, dodatkowo staż za pensję PONIŻEJ płacy minimalnej… można to zaskarżyć do TK, ale chwila…
  Ostatni gasi światło, pozdrawiam 😉

  1. Nikt nie zaczął pięcioletnich studiów! Bądźmy dokładni i nie powielajmy kłamstw czy nie stosujmy skrótów myślowych bo wiele osób może to wprowadzić w błąd a potem powstają nieporozumienia.

  2. Kasia, każdy prowadzący mówi nam, że idziemy tokiem pięcioletnim…, przedmioty z sześciu lat są rozpisane na pięć. Ten szósty rok miał być podzielony na bloki odpowiadające stażowi, tyle, że jako studenci mielibyśmy go odrobić na zasadzie wolontariatu… Ciekawy jestem co teraz z nami będą robić przez te dwa lata…

  3. Na ŚUMie przedmioty z 6 lat nie są rozpisane na 5. To prawda, pierwsze pięć lat jest dużo bardziej ściśnięte niż było, ale na 6. roku, według planu studiów, przyszykowali nam 8 egzaminów z samych kobył typu interna, pediatria, chirurgia czy ginekologia. To ja dziękuję za taki „staż”. 😉

 7. Czy studenci 6 roku którzy kończą w tym czerwcu będą mogli pisać Lek we wrześniu 2017? Na stronie CEM „Nie będą więc mogli składać tych egzaminów studenci.” O co chodzi?

  1. Będą, o ile wyrobią się ze wszystkimi egzaminami do 30.06.2017. Bo wtedy jest deadline wniosków. Studentem przestajesz być w dniu ostatniego egzaminu zaraz po jego napisaniu. O ile się go zda

Dodaj komentarz

Ze względu na ochronę antyspamową komentarz każdego nowego użytkownika musi być zaakceptowany przez moderatora. W związku z tym może minąć trochę czasu nim Twój wpis pojawi się na stronie. Prosimy o cierpliwość :).

Nie musisz podawać swojego adresu email. Jeśli to zrobisz, nie będzie opublikowany - przyda się, gdybyśmy chcieli się z Tobą skontaktować. Zachęcamy również do zapisywania się do newslettera!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.