Zmiana ustawy o zawodzie lekarza – skutki dla stażystów i lekarzy w trakcie specjalizacji

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1.01.2017, z wyjątkiem zapisów o zasadach przyznawania PWZ (te wejdą w życie w połowie stycznia 2017), o udostępnianiu pytań (1.05.2017) i zapisów o Państwowym Ratownictwie Medycznym (1.01.2018).

Płatne egzaminy

Powyższa ustawa również zwiększa maksymalną opłatę za drugi i każdy kolejny LEK/LDEK do wysokości nie wyższej niż 10% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłaty nagród z zysku za ubiegły rok, ogłaszanego przez prezesa GUS do 15.01 każdego roku. (we wrześniu 2016 roku wyniosło ono 4217,65 zł). Ostatecznie o wysokości opłaty rozstrzyga rozporządzenie (cena na razie się nie zmieniła i miejmy nadzieję, że tak pozostanie).

Znów tajne pytania

Mimo, że w dniu 7 czerwca 2016 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł (sygn. akt K 8/16), że “testy PES, LEK i LDEK, jako informacja wytworzona przez organ publiczny, są objęte zakresem prawa do informacji publicznej” i pytania z nich powinny być jawne i powszechnie dostępne, w świetle nowej ustawy pytania z kolejnych LEK/LDEK będą udostępniane wyłącznie w siedzibie CEM, osobie przystępującej do egzaminu i na jej wniosek. Kopiowanie i udostępnianie ich jest zakazane, a udostępnienie może być monitorowane. (taki sam zapis dotyczy PES w art 16r).

Dodatkowo zastrzeżenia do pytań złożyć można jedynie do momentu opuszczenia sali na której pisało się LEK/LDEK. Dyskwalifikacja za naruszenie regulaminu egzaminu dotyczy też następnego terminu LEK/LDEK. Pytania z LEK/LDEK będą ujawniane po 5 latach od daty egzaminu… Odrzucono poprawkę klubu Nowoczesna, domagającą się jawności egzaminów.

Co z obecnym OPWZ?

Nowelizacja określa też, że każde czynne OPWZ obecnych lekarzy stażystów zamienia się w PWZ na czas określony z dniem wejścia ustawy w życie. Od tego dnia dotyczą ich przepisy dotyczące PWZ. PWZ na czas określony wygasa po odbyciu staży, lub po przystąpieniu do testu umiejętności.

Skoro wraca staż, to dlaczego z PWZ na czas określony, zamiast jak dawniej z Ograniczonym PWZ? Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę. Staż z OPWZ oznaczałby, że Polska musiała by oddać pokaźne środki, jaką otrzymała z UE w ramach dofinansowania celowego na budowę Centrów Symulacji, rozwój UM-ów i „kształcenie personelu medycznego”. A tak, to mamy i staż i dofinansowanie. Wszyscy szczęśliwi. No prawie, bo co z tego, że na zamieszaniu cierpią lekarze stażyści i studenci?

Mniej rezydentur w 2017

Jednocześnie rząd przyjął budżet na 2017 rok i o ile poprzednie zmiany są niejednoznacznie oceniane, o tyle ta decyzja jest potępiana przez praktycznie całe środowisko lekarskie. Media społecznościowe zawrzały po opublikowaniu wiadomości o przyznaniu o 3000 mniej miejsc rezydenckich niż w obecnym, 2016 roku. Jak to dokładnie wygląda na dzień przyjęcia ustawy?

 • W marcu 2016 przyznano 1901 miejsc rezydenckich. W marcu 2017 roku ma ich być tylko 600.
 • We wrześniu 2016 przyznano 4037 miejsc, we wrześniu 2017 ma ich być 3600.
 • Dla porównania: we wrześniu 2015 miejsc rezydenckich było 5746, a w całym 2015 aż 6500. W 2017 roku będzie 1738 miejsc mniej niż w 2016 i 2300 mniej niż w 2015 roku.

Cały czas podkreślamy, że podajemy liczby miejsc przyznanych do rekrutacji, nie uwzględniamy tych przyznanych „z odwołania”, wtedy ta liczba będzie większa.

Co roku medycynę w Polsce kończy około 4000 absolwentów (nie liczymy tych, którzy skończyli studia za granicą, a chcą pracować w kraju), a stażystów w 2016-2017 jest 4136!!! To oznacza, że w jesiennym naborze 2017 co najmniej 536 z nich nie dostanie się na rezydenturę! A i to przy mało prawdopodobnym założeniu, że na każdą rezydenturę zostanie złożone co najmniej tyle wniosków, ile będzie miejsc. Jak wiadomo jest to niemożliwe, okulistyka czy dermatologia nadal będzie oblegana, a chirurgia ogólna, czy onkologia kliniczna już nie.

W ten sposób zwiększamy lawinowo ilość lekarzy, którzy oczekują na podjęcie specjalizacji. Pozostaje pytanie – po co zwiększać nabory na studia, skoro nie umożliwiamy później dalszego rozwoju i zmuszamy do emigracji?!

W czerwcu b.r. prezes Hamankiewicz w wywiadzie dla radiowej Jedynki mówił wprost:

“Z Polski w zeszłym roku wyjechało 856 specjalistów. Niemcy, żeby ich wykształcić musieliby wydać prawie miliard euro, a oni dostali to od nas za darmo w prezencie”.

Kolejka do endokrynologa sięga już 2018 roku, a miejsc na cały kraj w tym naborze było… 8. Widać Polskę stać, by kształcić kadry medyczne dla krajów zachodnich. Pomimo jedynie 2,2 lekarza na 1000 pacjentów, co stawia nas w ogonie UE i całej Europy!

Dodatkowo, co zaboli obecnych już rezydentów, odrzucono poprawkę klubu Kukiz’15 dotyczącą stopniowych podwyżek do docelowych 2 średnich krajowych w 2019 roku. Co zabawne, bo zmniejsza się liczbę miejsc, a zostawia stare pensje. Przecież w marcu 2016 osobiście otrzymałem pismo z MZ stwierdzające, że nie ma możliwości podwyżek bez obcięcia miejsc. Zapytałem o to wtedy osobiście Pana Ministra Radziwiłła przy świadkach w Senacie. Co teraz? Skoro obcięliśmy miejsca, to Panie Ministrze co z pensjami?! Gdzie podwyżka?!

Podsumowując, lekarze stażyści od 1.01.2017 dostają sporo nowych obowiązków (stwierdzanie zgonu, robienie badań, pisanie skierowań, recepty, zwolnienia, orzeczenia), w zamian mając pensję PONIŻEJ MINIMALNEJ PENSJI KRAJOWEJ w 2017 (od pensji potrącamy 10 zł na izbę lekarską). Czy te zmiany w ilości miejsc to zemsta za manifestacje PR OZZL i PZM, czy po prostu brak wyobraźni w planowaniu polityki zdrowotnej, pewnie nigdy się nie dowiemy. Niezależnie od tego, dla każdego młodego lekarza, jego opiekuna i studenta medycyny raczej nie jest to #DobraZmiana.

Jest to niestety w większości zmiana pozostawiająca wiele niedomówień i zagrożeń. Obym się mylił.

Zapraszam do przeczytania jutro mojego komentarza pt. “Nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza 2017: perspektywa stażysty”, omawiającego najistotniejsze wątpliwości i kontrowersje dotyczące proponowanych zapisów.

Obecnie jesteś na stronie:

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!

Zobacz też

O autorze

Jakub Kosikowski
autor BML
Lekarz Stażysta z Lublina. Wielki fan Rocka, Star Wars, fantastyki (Pratchett, Tolkien), gier komputerowych i wszelakich RPGów. Dawniej w AZS i Samorządzie, obecnie sędzia piłkarski i zapalony bramkarz futsalu.
"Ten, który z demonami walczy, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich. Kiedy spoglądasz w otchłań ona również patrzy na ciebie." - Fryderyk Nietzsche

Komentarze na temat “Zmiana ustawy o zawodzie lekarza – skutki dla stażystów i lekarzy w trakcie specjalizacji”:

  1. Piszę z perspektywy Lublina, gdzie CS jest w końcowym etapie i jest szansa, że na wrzesień 2017 będzie gotowe.

  2. We Wrocławiu budowa ruszyła w te wakacje, albo w maju, więc może 6 rok załapie się na jakiś miesiąc przy pomyślnych wiatrach

  3. Akurat w Bydgoszczy centrum jest w budowie i będzie gotowe na czas. Piszę o tym, bo widzę że ktoś tu wypisuje bzdury, że budowa nawet nie ruszyła.

 1. Z jedną tezą nie mogę się zgodzić, mianowicie z przekładaniem ilości miejsc rezydenckich na czas oczekiwania w kolejce do lekarza specjalisty. Terminy na 2018 nie wynikają z tego że endokrynologów w Polsce trzeba szukać ze świecą, tylko kontraktowanie porad w AOS przez NFZ jest niewystarczający w stosunku do potrzeb.

  1. Kontraktowanie poradni to jedno, fakt, że tych specjalistów prawie nie ma to drugie. Oba czynniki są ważne

  1. Na drugiej stronie artykułu jest napisane:

   „Nowelizacja określa też, że każde czynne OPWZ obecnych lekarzy stażystów zamienia się w PWZ na czas określony z dniem wejścia ustawy w życie. Od tego dnia dotyczą ich przepisy dotyczące PWZ. PWZ na czas określony wygasa po odbyciu staży, lub po przystąpieniu do testu umiejętności.”

 2. Prawo przyznane jest “w celu realizacji stażu podyplomowego/adaptacyjnego, oraz w celu przystąpienia do testu umiejętności” – prosiłbym o wyjaśnienie, o co chodzi z „testem umiejętności”. To coś nowego, odrębnego od LEK-u? Jestem teraz na 5. roku i pierwszy raz słyszę o czymś takim.

 3. „Staż z OPWZ oznaczałby, że Polska musiała by oddać pokaźne środki, jaką otrzymała z UE w ramach dofinansowania celowego na budowę Centrów Symulacji, rozwój UM-ów i „kształcenie personelu medycznego”.
  nie do końca rozumiem DLACZEGO musieli by oddać dotację ?? dofinansowanie było celowe na budowę CS, rozwój UM-ów, i kształcenie personelu medycznego – i na te działania zostaną przeznaczone co ma do tego staż z PWZ nieograniczonym czy ograniczony, jak dawniej ??
  sic
  ciekawe gdzie będą się uczyć studenci studiów niestacjonarnych – czyli płatnych ?? jest ich od 30 -50 % stanów na 1 roku, w CS dofinansowanych z pieniędzy UE chyba nie bo wg zasady dofinansowane obiekty, zadania nie mogą służyć działaniom komercyjnym

  1. Tu chodziło o to, że likwidujemy staż i znika wprowadzenie do zawodu w postaci OPWZ. Dofinansowanie było na lepsze przygotowanie do pracy z PWZ. W przypadku powrotu stażu z pełnym PWZ kasa zostaje. W przypadku stażu z OPWZ oddajemy kasę, bo wzięliśmy ja na coś czego niezrealizowano. Teraz w papierach wszystko się zgadza, bo lekarze odrazu po studiach maja PWZ. Miała od razu byc rezydentura, jest staż. Ważne dla UE i Rządu, że z PWZ.

 4. Świetny teks, gratuluję przedarcia się przez tą nowelizacyjną dżunglę 🙂

  Odbiegając od tematu mam jedną uwagę od prawnika na przyszłość – nie zapisy tylko przepisy! Jedyne zapisy funkcjonujące w prawie to zapisy testamentowe, w odniesieniu do aktów prawnych mówimy o przepisach, ewentualnie postanowieniach albo artykułach, nigdy o zapisach. Nie chciałabym, żeby wyszło, że się czepiam, wiem, że dla docelowych odbiorców tego tekstu różnica jest żadna. Po prostu po tych „zapisach” bardzo łatwo poznać, że autor nie zajmuje się prawem, albo się w nim po prostu nie orientuje, a szkoda by było odstraszyć potencjalnych czytelników łapiących ten niuans, bo teks jest naprawdę w porządku 🙂

  1. odp dla m
   jeśli wyjedziesz przed rozpoczęciem stażu to prawdopodobnie tak jak dotychczas dostaniesz z NRL – 2 zaświaczenia
   — zaświadczenie o zgodności kształcenia (studiów) z wymogami określonymi w art. 24 dyrektywy 2005/36/WE w odniesieniu do lekarzy
   — zaświadczenie o postawie etycznej
   więcej u http://www.nil.org.pl/dzialalnosc/osrodki-naczelnej-izby-lekarskiej/orodek-uznawania-kwalifikacji/zawiadczenia-wydawane-przez-nrl
   na tej podstawie ewentalnie zrobisz staż ale nie nie uznają Ci PWZ do czasu

   teraz kiedy dostanie ograniczone czasowo Pełne Prawo Wykonywania Zawodu (wg przepisu „na czas odbywania stażu” czyli wg mnie a max. 5 lat i pójdziesz z tym papierem do Arztekammer – to śledztwo w sprawie co możesz robić i w jakim zakresie zajmie NIemcm pewnie z rok a ze względu na skomplikowanie sprawy zostanie w to zaangażowana Abwehra
   sądze , ze równie trudno będzie tę sytuację zrozumieć organom władzu w GB i w Nordlandach

  1. Raczej nie. W teorii mamy mieć 10h 5min tygodniowo. W teorii, bo rezydenci też powinni miec tylko takie dyżury, a wiadomo jak jest. Mimo wszystko nie obawiałbym sie tego, bo za dużo rzeczy mamy robić pod nadzorem kogoś z PWZ na czas nieokreślony.

  2. Tylko jak zdefiniowany jest ‚nadzór’…Rezydent też dyżuruje pod nadzorem, co z tego, że telefonicznym bo przecież nigdzie nie jest powiedziane, że musi być również ciałem przy rezydencie. Ja się tym martwię…

  1. Sprawdziłem, Wg raportu OECD jest 2,2, wg PWZ okolo 3,5 faktycznie jest pewnie gdzieś pomiędzy, bo PWZ liczy polskich lekarzy pracujących za granicami kraju oraz emerytów. W każdym razie jest nas za mało w stosunku do potrzeb, a bedzie jeszcze mniej.

 5. Jak dla mnie te przepisy o zmianach w stażu to tylko słowa. Ładnie brzmią ale kompetencje stażystów zostaną takie same. Ten kto robił staż przed tymi zmianami wie jak wyglądały teoretycznie np. Umiejętności do osiągnięcia na stażu a to czego rzeczywiście się uczyliśmy albo ilość godzin pracy do przepracowania a rzeczywista ilość godzin spędzonych w szpitalu. To kuriozalne- ale jakbyście nie nagłaśniali tej akcji rządu ze zmianą stażu to nikt by się nie połapał z potencjalnych opiekunów stażu. Kogoś kto pracuje x lat w zawodzie średnio obchodzi staż podyplomowy.

  1. „To tylko słowa” do czasu, aż znajdzie się chciwy pacjent, który zacznie skarżyć stażystów za pierwszą lepszą niedoskonałość. Wtedy okaże się, że przecież stażysta to lekarz z pięłnym PWZ…

  2. Jak się znajdzie chciwy pacjent to może nawet zaskarżyć sprzątaczkę za to że krzywo się na niego spojrzała i spowodowała u niego dyskomfort emocjonalny podczas pobytu w szpitalu.
   Na niektórych buców nie ma rady- nawet jakbyś dał takiemu gwiazdkę z nieba to będzie mu coś zawsze przeszkadzać.

 6. Przywrócenie stażu, to zmiana reguł w trakcie gry dla osób, które zaczęły pięcioletnie studia z szóstym rokiem praktycznym…, dodatkowo staż za pensję PONIŻEJ płacy minimalnej… można to zaskarżyć do TK, ale chwila…
  Ostatni gasi światło, pozdrawiam 😉

  1. Nikt nie zaczął pięcioletnich studiów! Bądźmy dokładni i nie powielajmy kłamstw czy nie stosujmy skrótów myślowych bo wiele osób może to wprowadzić w błąd a potem powstają nieporozumienia.

  2. Kasia, każdy prowadzący mówi nam, że idziemy tokiem pięcioletnim…, przedmioty z sześciu lat są rozpisane na pięć. Ten szósty rok miał być podzielony na bloki odpowiadające stażowi, tyle, że jako studenci mielibyśmy go odrobić na zasadzie wolontariatu… Ciekawy jestem co teraz z nami będą robić przez te dwa lata…

  3. Na ŚUMie przedmioty z 6 lat nie są rozpisane na 5. To prawda, pierwsze pięć lat jest dużo bardziej ściśnięte niż było, ale na 6. roku, według planu studiów, przyszykowali nam 8 egzaminów z samych kobył typu interna, pediatria, chirurgia czy ginekologia. To ja dziękuję za taki „staż”. 😉

 7. Czy studenci 6 roku którzy kończą w tym czerwcu będą mogli pisać Lek we wrześniu 2017? Na stronie CEM „Nie będą więc mogli składać tych egzaminów studenci.” O co chodzi?

  1. Będą, o ile wyrobią się ze wszystkimi egzaminami do 30.06.2017. Bo wtedy jest deadline wniosków. Studentem przestajesz być w dniu ostatniego egzaminu zaraz po jego napisaniu. O ile się go zda

Dodaj komentarz

Ze względu na ochronę antyspamową komentarz każdego nowego użytkownika musi być zaakceptowany przez moderatora. W związku z tym może minąć trochę czasu nim Twój wpis pojawi się na stronie. Prosimy o cierpliwość :).

Nie musisz podawać swojego adresu email. Jeśli to zrobisz, nie będzie opublikowany - przyda się, gdybyśmy chcieli się z Tobą skontaktować. Zachęcamy również do zapisywania się do newslettera!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.