Zwyczaje godowe i dobór naturalny, czyli co nam się w sobie podoba

Kształty

Według niektórych nie istnieje piękno obiektywne. Nie rozczulając się nad definicją piękna, tzw. „kobiece kształty” zdają się zaprzeczać tej teorii. Istniejące w naszej kulturze 90/60/90 jest jednym z przykładów na to, że można atrakcyjność zdefiniować co do centymetra. Z tym zastrzeżeniem, że – podobnie jak w przypadku wzrostu – liczby nie są kluczowe, ale ich wzajemny do siebie stosunek. Na całym świecie, jako najatrakcyjniejsze uznawane są takie wartości kobiecych wymiarów, aby stosunek talia/biodra wynosił w przybliżeniu 0,7. Zdaje się to być niezależne od kultury i również potwierdzać w przypadku niewidomych mężczyzn! Takie wymiary sugerują płodność i zdolność do urodzenia dziecka. W erze sprzed udanego cesarskiego cięcia (podkreślam „udanego”, czyli takiego, które przeżywała zarówno matka, jak i dziecko) oraz antyseptyki, czyli jeszcze 100-150 lat temu, śmiertelność przy porodzie była zatrważająca.

Jeśli zaś chodzi o „męskie kształty” to dostrzegana jest zależność między stosunkiem ramiona/biodra, ale nie została ona tak dokładnie przebadana, jak wymiary kobiet.

Również intensywność życia seksualnego zmienia się w wyraźnej zależności od szerokości bioder. W skrócie im kobieta ma szersze biodra tym prowadzi bardziej rozwiązły tryb życia. W ciągu swojego życia posiada więcej partnerów seksualnych, częściej zdradza, była w większej ilości związków i trwały one relatywnie krócej niż u pań z węższymi biodrami. Statystycznie oczywiście.

Ornamenty

Odbiór tatuaży zależy od płci. Tatuują się najczęściej mężczyźni między 25 a 34 rokiem życia. Dobór tatuaży w ich przypadku zależy od grupy społecznej, z którą się identyfikują – zjawisko najczęściej obserwowane jest w wojsku i więzieniu. Ten rodzaj ornamentacji ciała jest odbierany zarówno przez kobiety, jak i innych mężczyzn, jako przesłanki dominującego stylu bycia wytatuowanego osobnika, jego chęci ryzykowania, agresji. Przede wszystkim jednak wysyła komunikat: „spójrzcie, jaki mam silny układ odpornościowy!”. W kulturach pierwotnych, gdzie mężczyźni również ozdabiali swoje ciało, sam akt zdobienia spełniał funkcję doboru naturalnego, ponieważ nie wszyscy go przeżywali. Na pewno nie ci z deficytami immunologicznymi ponieważ ich organizm przegrywał walkę z mikrobami czyhającymi w skórze na mikrourazy.

Kobiety, inaczej niż mężczyźni, wybierają takie lokalizacje tatuażu, które łatwo można przykryć ubraniem lub bielizną. Częściej tatuują na ciele kwiatki czy motylki niż symbole grupy społecznej, do której należą. Na dodatek badania pokazują, że nie jest to najlepiej widziane w męskich oczach. Ten sam problem, co ze wzrostem – wytatuowana kobieta sygnalizuje w ten sposób swoją siłę i niezależność, co statystycznie odbija się negatywnie na jej powodzeniu wśród mężczyzn. Co więcej, według tych samych badań, takie panie stosunkowo łatwo zyskują łatkę rozwiązłej i niestroniącej od alkoholu.

Oprócz tego…

Co nas jeszcze niepokoi u płci przeciwnej to sprzeczne komunikaty. Zbadano, jak odbierane są przez mężczyzn kobiety, których wizerunki modyfikowano w programach graficznych. Modyfikacje tym razem dotyczyły zjawiska określanego zupełnie niepoprawnym politycznie powiedzeniem „z tyłu liceum z przodu muzeum”, czy adekwatności wieku do sylwetki, kształtu piersi, koloru skóry.

Okazuje się, że zdjęcia przedstawiające kobietę po 50. roku życia o figurze nastolatki uznawane były jako nieatrakcyjne. Wcale nie dlatego, że głosowali młodzi mężczyźni uznający, że kobieta po menopauzie jest za bardzo dojrzała. Po prostu takie sprzeczne informacje (wiek vs sylwetka) wydawały się podejrzane i sugerowały zbyt duże, może chirurgiczne manipulacje przy swoim wyglądzie.

Nauka z tego taka, że subtelne poprawianie urody to jedno. Drugie to widoczne gołym okiem manipulacje przy niej to już niepokojące fałszowanie rzeczywistości, które może mieć swoje konsekwencje finansowe. W internecie krąży anegdota o Chińczyku, który pozwał swoją żonę o oszukanie go, co do swojej urody (pani była po chirurgicznych, ale udanych poprawkach)… po tym jak urodziły im się brzydkie dzieci. Cóż, nie stawia to tego pana w dobrym świetle.

Statystycznie…

„Jeśli mój sąsiad codziennie bije swoją żonę, ja zaś nie biję jej nigdy, to w świetle statystyki obaj bijemy je co drugi dzień” powiedział kiedyś George Bernard Shaw, co pokazuje jak krzywdząca potrafi być statystyka.

Przytoczyłam powyższe przykłady badań populacyjnych, głównie jako groteskowe ciekawostki. Bynajmniej nie po to, by wywoływać dyskusje żywcem wzięte z filmu „Raport mniejszości” na temat konsekwencji, jakie mają ponosić osoby, co do których istnieje duże prawdopodobieństwo, że popełnią w przyszłości przestępstwo. Dlatego, Drodzy Czytelnicy płci męskiej, nie patrzcie z niepokojem na szersze biodra swoich partnerek i w drugą stronę – dziewczyny, nie przejmujcie się, jeśli On jest wysoki. Przynajmniej nie za bardzo.

Źródła:

Obecnie jesteś na stronie:

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!

Zobacz też

O autorze

Anna Klimont
wpis gościnny
Studentka 6 roku na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Była harcerka, redaktorka naczelna gazety studenckiej „Puls UM”. Przyszła internistka. W ramach programu ERASMUS spędziła cudowny rok w Maladze, a korzystając z innego stypendium miała okazje praktykować w Edynburgu. Uważa, że świat najlepiej opisują reportaże i dobra fantastyka. Pasjonatka gotowania i jeżdżenia po świecie, najlepiej z mężem, namiotem i plecakiem na plecach. Ma słabość do gór o wschodzie słońca, białej czekolady i alpak.
„To do is to be” – Nietzsche "To be is to do” – Kant “Do be do be do” – Sinatra

Dodaj komentarz

Ze względu na ochronę antyspamową komentarz każdego nowego użytkownika musi być zaakceptowany przez moderatora. W związku z tym może minąć trochę czasu nim Twój wpis pojawi się na stronie. Prosimy o cierpliwość :).

Nie musisz podawać swojego adresu email. Jeśli to zrobisz, nie będzie opublikowany - przyda się, gdybyśmy chcieli się z Tobą skontaktować. Zachęcamy również do zapisywania się do newslettera!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.