Młody Lekarz w Izbie Lekarskiej

Naczelna Rada Lekarska, Okręgowa Izba Lekarska, Komisje Okręgowych Izb Lekarskich, Okręgi Wyborcze przy Okręgowych Izbach Lekarskich, Koło Młodych Lekarzy i Lekarzy Dentystów przy Izbie Lekarskiej… O czym właściwie mowa? Kto może w tym działać? Co można zdziałać? Kiedy odbywają się do nich wybory i kto może kandydować? Z całym izbowym światem zapoznamy Was w rozmowie z lek. Filipem Pawliczakiem. Zapoznamy z praktyczną stroną działania Izb Lekarskich.

Od początku: jak działa Izba Lekarska?

Zrozumiałe, że wielu młodych lekarzy nie do końca orientuje się w strukturze i sposobie działania Izb. Samorząd lekarski ma dość skomplikowaną strukturę określoną ustawą o izbach lekarskich.

NIL to Naczelna Izba Lekarska – jest jedna na całą Polskę. OIL (Okręgowa Izba Lekarska) przypada po jednej lub kilka na każde województwo, łącznie jest ich 24. W ramach struktur OIL istnieją różne formacje m. in. Okręgowy Zjazd Lekarzy, Okręgowa Rada Lekarska (ORL), Okręgowy Sąd Lekarski i Okręgowa Komisja Rewizyjna, a w ramach NIL ich krajowe odpowiedniki.

Sprawy, którymi zajmują się izby to m.in.:

 • prawo wykonywania zawodu
 • odbywanie stażu
 • odpowiedzialność zawodowa lekarzy
 • zakładanie prywatnej praktyki
 • pożyczki, zapomogi, dofinansowania
 • wsparcie rodzin zmarłych lekarzy
 • szkolenia i konferencje.

W skrócie wygląda to tak, że w wyborach do OIL wybierani są delegaci na Okręgowy Zjazd Lekarzy. Wybrani wybierają dalej przedstawicieli i prezydium ORL a także delegatów na Krajowy Zjazd Lekarzy, który głosuje nad składem NRL i pozostałych formacji ogólnopolskich (dokładna struktura Izb).

Wybory do władz Izby Lekarskiej odbywają się co 4 lata, a więc i w tym roku.

Kto może kandydować?

Każdy lekarz. Warunki są dwa. Lekarz musi posiadać prawo wykonywania zawodu i być zarejestrowany w danej Izbie. Dalszy etap to zdeklarowanie się co do przynależności do odpowiedniego okręgu wyborczego.

A okręgi wyborcze znajdziemy…?

Izby Lekarskie są naszym głównym reprezentantem. Samorząd ma prawo opiniować projekty ustaw, a także czynnie brać udział w dbaniu o dobre imię zawodu.

Chociażby we własnym szpitalu. Okręgi wyborcze mogą być szpitalne lub niezależne. Do tych pierwszych jest się przypisanym automatycznie. Do tych drugich trzeba się zdeklarować. Jeśli zbierze się 35 osób, można złożyć wniosek o założenie osobnego okręgu. Na 35 członków przypada jeden zgłoszony kandydat. Jeden okręg może zgłosić maksymalnie 10 kandydatów. Dlatego maksymalna liczba osób w okręgu to 350 osób. Obecnie okręgi wyborcze są już zarejestrowane i nie ma możliwości powoływania nowych, lecz nadal można się przepisać do wybranego przez siebie okręgu. Dzięki temu istnieje jeszcze możliwość powiększenia puli kandydatów w istniejących rejonach. Jeśli jednak wolą danego lekarza jest pozostanie w swoim macierzystym okręgu, zachęcamy, by zgłosił on swój udział w wyborach w sposób czynny, będąc kandydatem na delegata. To pozwoli zwiększyć oddziaływanie na procesy zachodzące wewnątrz Samorządu.

Kiedy odbywają się najbliższe wybory?

Dokładny termin dopiero będzie podany jednakże głosowanie powinno nastąpić do końca października. Wybory odbędą się zatem na jesieni tego roku (więcej informacji dla Izby Lekarskiej w Łodzi ).

Co można zdziałać w Izbie Lekarskiej?

Bardzo dużo. To zależy od naszych pomysłów i zaangażowania. W naszej Izbie atmosfera bardzo sprzyja nam, młodym. Na najbliższe lata naszym celem jest poruszanie problemów młodych lekarzy. Skupiamy się chociażby na szkoleniach specjalizacyjnych i jakości stażu.

Oczywiście, potrzeba do tego innych, którzy będą z nami działać.

Wiem, że razem z innymi młodymi lekarzami, w tym absolwentami łódzkiej uczelni, działacie w ramach Koła Młodych Lekarzy i Lekarzy Dentystów. Czy mógłbyś przybliżyć Czytelnikom, czym się zajmujecie?

Koło Młodych Lekarzy i Lekarzy Dentystów ma status Komisji Izby Lekarskiej. Naszym przewodniczącym jest doktor Wojciech Kuncman.

Nasze inicjatywy to m.in. wynegocjowane karty FitProfit i FitSport dające zniżkę wszystkim zainteresowanym lekarzom i ich rodzinom w wybranych placówkach sportowo-rekreacyjnych. Oferta jest bardzo szeroka i korzystna cenowo. Udało się nam także skutecznie zachęcić do posiadania legitymacji lekarskiej, której nadano nową funkcjonalność w ramach projektu „Lekarze Po Godzinach”. Pozwala ona teraz na uzyskanie zniżek w teatrach lub niektórych restauracjach będących partnerami akcji. Ponadto, zorganizowaliśmy Bal Mikołajkowy w OIL, podczas którego przeprowadziliśmy zbiórkę charytatywną w ramach akcji Szlachetnej Paczki. Zebraliśmy kwotę, dzięki której opał na całą zimę dostał jeden z potrzebujących. 25 lutego, po LEK-u, zorganizowaliśmy w Łodzi Bal Karnawałowy Młodych Lekarzy. Część kwoty uzyskanej ze sprzedaży wejściówek przekazana zostanie na rzecz schroniska dla zwierząt.

Oprócz realizowania własnych pomysłów, angażujemy się także w realizację czyichś. W styczniu odbył się darmowy kurs do LEK z kardiologii tworzony z inicjatywy Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Pomogliśmy w jego promocji w Łodzi, wierząc iż pomoże to młodym lekarzom łatwiej dostać się na wymarzoną specjalizację.

W naszych planach jest obecnie konferencja dotycząca młodych lekarzy na SOR. Prelegenci, specjaliści medycyny ratunkowej, będą omawiać trudne przypadki i schematy postępowania.

Chcemy zorganizować także szkolenia prawnicze. Obejmowałyby one prawo medyczne, podstawy zakładania działalności, prawa pacjenta i ochronę danych osobowych. Pomysły ciągle spływają.

W ramach Izby Lekarskiej działają też inne grupy:

 • “DoctorRiders” to sekcja motocyklowa
 • Sekcja żeglarska „Szkwał”
 • Sekcja sportowa – organizuje zawody lekarzy
 • Sekcja artystyczna – organizuje konkursy fotograficzne i wernisaże
 • Kabaret

Można też pisać artykuły do “Panaceum” – dwumiesięcznego dodatku do Gazety Lekarskiej.

Gdzie można dowiedzieć się czegoś więcej o działalności Koła?

Na naszym fanpage’u “Młodzi Lekarze w Łodzi” a także na stronie OIL w Łodzi. Spotkania odbywają się zwykle w pierwszy poniedziałek miesiąca o 18.

Czy chciałbyś odnieść się do działalności Izb Lekarskich w stosunku do obecnej sytuacji zawodu lekarza w Polsce?

Izby Lekarskie są naszym głównym reprezentantem. Samorząd ma prawo opiniować projekty ustaw, a także czynnie brać udział w dbaniu o dobre imię zawodu. Czy to robi? Co do tego nie mam żadnych wątpliwości.

Moim prywatnym zdaniem jedynie współpraca całego środowiska może poprawić warunki naszej pracy. Chodzi mi o to, że jako Polacy potrafimy się zorganizować i osiągnąć coś wielkiego. W naszym środowisku udało się to w zeszłym roku. Porozumienie Rezydentów zrobiło sobie i nam młodym lekarzom dobrą reklamę, stworzyło świetną oprawę medialną swoim ideom i zorganizowało naprawdę udaną manifestację, której wydźwięk dotarł do uszu decydentów. Gdy jednak opadają emocje, mało osób ma nadal chęć do codziennej pracy społecznej. Mam nadzieję, że to się zmieni. Zależy nam, aby robić coraz więcej dobrych rzeczy dla ludzi.

Serdecznie dziękujemy za rozmowę! Zachęcamy Młodych Lekarzy do działania w Izbach Lekarskich w ich regionach oraz do zadawania pytań.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!

Zobacz też

O autorze

Maria Piekutowska
redaktor
Rocznik '93, studentka UMED w Łodzi, patriotka. Na co dzień popularyzuje polską myśl narodową, historyczną i polityczną. Od niedawna interesuje się historią Kościoła Katolickiego. Prywatnie miłośniczka rysunku, jeździectwa oraz science-fiction. Ryś.
"Pióro mocniejsze jest od miecza... wyłącznie jeśli miecz jest bardzo mały, a pióro bardzo ostre. - Terry Pratchett

Jeden komentarz na temat “Młody Lekarz w Izbie Lekarskiej”:

 1. Nie wiem co można zdziałać w Izbie. W Warszawie mamy ponad 20tys lekarzy w izbie każdy płaci 60zł składki i oprócz grupowego zwolnienia OC raczej innych profitów nie widać.

Dodaj komentarz

Ze względu na ochronę antyspamową komentarz każdego nowego użytkownika musi być zaakceptowany przez moderatora. W związku z tym może minąć trochę czasu nim Twój wpis pojawi się na stronie. Prosimy o cierpliwość :).

Nie musisz podawać swojego adresu email. Jeśli to zrobisz, nie będzie opublikowany - przyda się, gdybyśmy chcieli się z Tobą skontaktować. Zachęcamy również do zapisywania się do newslettera!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.