Wiosenny LEK – opinie

Kolejną edycję Lekarskiego Egzaminu Końcowego mamy za sobą. Centrum Egzaminów Medycznych opublikowało już wyniki sesji wiosennej 2017. Który egzamin był do tej pory najtrudniejszy? Zapewne ilu ludzi, tyle opinii. Póki temat jest świeży i wciąż budzi emocje, warto o tym porozmawiać. Napiszę o poprzednich egzaminach, a Wam, czytelnikom, pozostawię komentarz do tego ostatniego. Jakie są wasze przemyślenia odnośnie Lekarskich Egzaminów Końcowych? Czy zdrowie publiczne stanie się zmorą piszących LEK?Zapraszamy do komentowania, każda opinia jest cenna!

Mój pierwszy egzamin, jesień 2015, wydał się mi i osobom z mojego otoczenia najtrudniejszy spośród edycji jesień 2015 – jesień 2016. Zaskoczył nas takimi hitami jak torba Gamowa czy hiper-IgM. Pojawiły się pytania szczegółowe i trudne. Oczywiście były też standardowe czy powtórzone z poprzednich lat. Poniżej garść statystyk ze strony CEM.

Jeśli spojrzeć na statystyki, egzamin z września 2016 r. był najtrudniejszy (aż do wiosny 2017). Jako wyjątkowo ciężki określiły go wówczas osoby zdające po raz pierwszy. Natomiast “starzy wyjadacze” twierdzili, że tak czy siak, nie był trudniejszy od tego z września 2015 r. Kto ma rację? Myślę, że wszyscy. Jeśli ktoś poprawiał egzamin, będzie trochę lepiej przygotowany z racji powtarzania materiału i “przerabiania giełd” co pół roku. Na dodatek lepiej zniesie stres związany z pisaniem testu, gdyż taka sytuacja jest już dla niego znajoma. W związku z tym może trochę inaczej odbierać poziom testu. A oba egzaminy po prostu były trudne.

Jaki jest sens w ukrywaniu przed nami treści pytań? Utrudnianie nam zgłaszania zastrzeżeń?

Już wiosną 2016 r. pytania z końca arkusza stanowiły spore zaskoczenie. Zadania z etyki, orzecznictwa, prawa medycznego i zdrowia publicznego – były inne niż dotychczas. Następny egzamin zawierał pytania już nie tylko nowe, ale i trudne. Sporo moich znajomych narzekało na zdrowie publiczne. Choć właściwie to narzekali wszyscy. Czy w tym roku też tak było?

Z roku na rok na LEK pojawiają się coraz trudniejsze zagadnienia. Możnaby było pomyśleć, że skoro testy zostały utajnione, to pytania będą się powtarzać. I owszem, tak bywa, ale wcale nie częściej niż w czasach, gdy były jawne. Jaki jest więc sens w ukrywaniu przed nami ich treści? Utrudnianie nam zgłaszania zastrzeżeń? Przecież wiadomo, że się zmobilizujemy i sami spiszemy pytania.

Zagadką pozostaje kwestia, jak to możliwe, że wśród tak długo przygotowywanych pytań co roku niektóre są nieprawidłowo sformułowane? Najprostszy przykład: w chwili, w której wchodziły nowe wytyczne resuscytacji, brak było w treści pytania stwierdzenia, jakie wytyczne autor miał na myśli: 2010 czy 2015? Trudno też nie wspomnieć o pytaniach, w których pojawia się więcej niż jedna prawidłowa odpowiedź. Czy powinniśmy nauczyć się czytać w myślach układających egzamin? Przez takie pomyłki rok w rok unieważnianych jest po kilka pytań.

LEK powinien odzwierciedlać naszą wiedzę o najczęściej spotykanych w praktyce problemach, o przygotowaniu do zawodu, a nie sprawdzać, czy wkuwamy książki “od dechy do dechy” i czytamy w myślach egzaminatorów.

A jakie są wasze przemyślenia odnośnie Lekarskich Egzaminów Końcowych? Czy najnowszy egzamin był najtrudniejszy? Do ilu pytań macie zastrzeżenia? A może tym razem wszystkie były prawidłowo sformułowane? Zapraszam do komentowania, każda opinia jest cenna!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!

Zobacz też

O autorze

Joanna Dąbrowska
autor BML
Rezydentka chirurgii dziecięcej, absolwentka UMB. Podobno lekarzem chciała być od 3 roku życia. Urodziła się na zachodzie Polski, studiowała na wschodzie. Staż odbyła w połowie drogi... po czym wróciła do Białegostoku. W wolnych chwilach gra w planszówki, jeździ na rowerze, a od niedawna także wspina się.

Komentarze na temat “Wiosenny LEK – opinie”:

 1. Zgadzam się z Pani artykułem egzamin powinien zawierać podstawowe zagadnienia z medycyny a nie zagadnienia pisane najmniejszym drukiem w książkach czy znajomość chorób tak rzadkich , że pewnie większość z nas nigdy nie spotka takiego pacjenta. Zadania powinny być lepiej formułowane powinny sprawdzać nasza wiedzę a nie czytanie w myślach egzaminatorów.
  Pozdrawiam

 2. Egzamin wydawał mi się łatwiejszy, niż np jesień 2016, ale byłam przerażona swoim wynikiem…… czyli mogę powiedzieć, źe mamy co raz trudnuejszy egzamin. Nie wspominam już o ilości miejsc rezydenckich…..

 3. Egzamin był fatalny. Najbardziej dobiły mnie pytania ze zdrowia publicznego. 2/9 pkt… Czy ktoś posiada dostęp do pytań z terminu wiosna 2017? Na konsylium jest już lista, ale mocno niepełna.

 4. kiedy lepiej zdawać LEK? czy jeśli zdam zaraz po skończeniu studiów tj we wrześniu, a później pójdę na staż, to ewentualne miejsce będzie na mnie czekać??

 5. To jest godna kontynuacja komuny gdzie egzamin testowy wypełniano miękkim ołówkiem.
  Po co i dlaczego? O co chodzi?
  Chyba każdy może sobie doowiedzieć

Dodaj komentarz

Ze względu na ochronę antyspamową komentarz każdego nowego użytkownika musi być zaakceptowany przez moderatora. W związku z tym może minąć trochę czasu nim Twój wpis pojawi się na stronie. Prosimy o cierpliwość :).

Nie musisz podawać swojego adresu email. Jeśli to zrobisz, nie będzie opublikowany - przyda się, gdybyśmy chcieli się z Tobą skontaktować. Zachęcamy również do zapisywania się do newslettera!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.