Raport z raportu NIK – 13 złotych myśli na temat ochrony zdrowia w Polsce

29 lipca br. odbyło się niebagatelne wydarzenie. Na podstawie wyników ponad 70 kontroli oraz dyskusji przeprowadzonych podczas pięciu paneli ekspertów, Najwyższa Izba Kontroli sformułowała 32 propozycje pożądanych zmian w polskim systemie ochrony zdrowia i przedstawiła je wyczekującemu na nie społeczeństwu. Ach, jakże warto było czekać! W końcu, jak rzecze jeden z naszych ulubionych Ministrów Zdrowia, raport jest doskonały. Jako redakcja, z całego serca gratulujemy.

Niewiele jest takich dokumentów spoza resortu zdrowia, które są tak doskonałą fotografią stanu rzeczywistego. Raport NIK mógłby się w całości stać Strategią.

Konstanty Radziwiłł

Nie on jeden tak uważa. Ewidentnie doczekaliśmy się w końcu dzieła pełnego, dopracowanego, pięknie przygotowanego i cóż, każdy aż rwie się by się z nim zapoznać.

Gratuluję Prezesowi NIK i pracownikom opracowania świetnego raportu.

Adam Fronczak

Eksperci doceniają wagę raportu NIK. Podkreślają, że jest wyważony i koniecznie trzeba go wykorzystać. Może to być przełomowy moment w reformie systemu zdrowia.

via GIPHY

Lekarze, stąpając twardo po ziemi niejednokrotnie zapominają, jakim wyzwaniem jest każdy dzień dla ministra.

Każdy minister, który przychodzi do resortu ma głowę pełną marzeń, wie co chce zrobić ale codziennych spraw jest tak wiele, że brakuje czasu na przygotowanie strategii.

Adam Fronczak

Na szczęście, przyszli ministrowie nie będą musieli już marzyć i myśleć, bo doskonały raport ze skutkiem natychmiastowym odejmie im spośród licznych obowiązków rozważanie nad kondycją ochrony zdrowia i ewentualnym tworzeniem planów jej poprawy.

Myślę, że przyszli ministrowie mają znakomity dokument w postaci raportu NIK do dalszej pracy.

Adam Fronczak

Ba, znamy nawet rozwiązanie wszystkich problemów. Jak powszechnie wiadomo, w krajach bogatszych żyje się lepiej, ludzie są zdrowsi. Prostą implikacją jest to, że ludzie bogaci nie chorują. Na pewno nie to, że wydatki na ochronę zdrowia z budżetu państwa w tych krajach znacząco przekraczają te w Polsce.

Pieniądze wydałbym też na wyrównanie różnic majątkowych bo badania wykazują, że im bogatsze społeczeństwa tym jest zdrowsze a tym samym mniejsze są wydatki na leczenie.

Marek Balicki

via GIPHY

Do tej pory nie mieliśmy przecież świadomości, że dostęp do opieki zdrowotnej powinien być powszechny. Dobrze, że w końcu ktoś to zauważył.

Zgadzam się z ministrem Radziwiłłem, że niezwykle ważny jest powszechny dostęp do świadczeń zdrowotnych.

Marek Balicki

W odróżnieniu jednak od byłego wiceministra zdrowia Adama Fronczaka, mister zdrowia z poprzedzającej go kadencji Marek Balicki nie uważa, że raport kończy rozważania i dywagacje na tematy tak przecież dla nas ważne.

Dołączam się do wielu tez zawartych w raporcie i słów ministra Radziwiłła. uważam, że te sprawy powinny być głęboko przemyślane i mieć wyznaczone cele.

Marek Balicki

W kolejnej części tego przełomowego panelu eksperckiego „Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski pyta żartobliwie, na co ministrowie wydaliby dodatkowe pieniądze, które mogłyby zasilić system?” (Cytowane zdanie pochodzi wprost ze strony NIK).

Do budżetu powinny wpłynąć jeszcze większe pieniądze z tytułu akcyzy na alkohol i papierosy. Trzeba wysłać też sygnał do obywateli, że pewnych rzeczy nie powinni jeść bo są niezdrowe.

Konstanty Radziwiłł

W końcu społeczeństwo dowie się pilnie strzeżonej prawdy. Nie każdy produkt znajdujący się na półkach sklepowych w naszym pięknym, mlekiem i miodem płynącym kraju nadaje się do spożycia.

Co do lekarzy, trzeba przyznać, że eksperci wielokrotnie zachwycali się naszą znakomitą kadrą. Tak wspaniałą, że może nawet należy się im zapłata.

Jest diagnoza, jest wskazanie – zabieg musi być wykonany. Nie wolno czekać. Można zasilić finansowo znakomitą kadrę medyczną.

Maciej Miłkowski

Ciężko opłacać lekarzy, którzy zamiast pielęgnować więzy społeczne z kolegami po fachu odsyłają pacjentów do szpitali, nie dbając zupełnie o ich los.

Lekarze stali się dla siebie anonimowi i to pozwala na kierowanie przez jednych na badania diagnostyczne do szpitali a nie do ambulatoriów. Gdy się znali to by współpracowali dla dobra pacjenta.

Adam Fronczak

Relacje między pacjentami i lekarzami są delikatnie mówiąc nienajlepsze. Negatywne nastawienie mediów robi swoje, ale też niewielka ilość czasu, którą lekarz może poświęcić pacjentowi niesie za sobą poważne skutki. Chory czuje się pominięty, niezaopiekowany,a lekarz pomiędzy jedną a drugą stertą papierów uzupełnia dokumentację elektroniczną i ledwo pamięta dane z wywiadu. Ale i tym razem raport NIK spada jak manna z nieba niosąc wybawienie.

Podstawą dobrego leczenia jest zaufanie na linii pacjent – lekarz, ale dzisiaj niepotrzebnie te grupy są skłócone. Sukces będzie gdy wdrożymy zalecenia raportu NIK.

Roman Kolek, Wicemarszałek Województwa Opolskiego

Dobrze, że przynajmniej pielęgniarek mamy aż zanadto. Ponieważ nudzą się podpierając szpitalne ściany, mogłyby usiąść w call center lub po drugiej stronie specjalnych interaktywnych czatów.

Ludzie szukają informacji na forach internetowych, bo nie mają dostępu do rzetelnej informacji. Przydałby się portal informacji wspierający pacjentów. Rozwiązaniem jest też infolinia obsługiwana przez pielęgniarki, dzięki czemu pacjenci nie musieliby jeździć niepotrzebnie do szpitala.

Magdalena Kołodziej z Fundacji My Pacjenci

Teraz wszystko już stało się jasne. Mamy jasne wytyczne jak uzdrowić cały system ochrony zdrowia. Poza śmiesznymi cytatami, między innymi byłego ministra, który raczej nie przysłużył się medycynie w Polsce w jakiś szczególny sposób, znajdują się w nim informacje dotyczące: niedofinansowania całego sektora ochrony zdrowia, braku kadry medycznej i braku jakiejkolwiek polityki zdrowotnej. Ciężko nam nie odnieść wrażenia, że lekarze i inne zawody medyczne od dawna zwracają uwagę na to, że obecny stan rzeczy doprowadzi nas do katastrofy. Raport choć wskazuje zaniedbania i problemy, naszym zdaniem nie wnosi niczego nowego. Konferencja na ten temat była świetną okazją do poklepania się po plecach i powiedzenia sobie, że wiemy co zrobić aby było lepiej…

Czy nawet z uwagi na ten przełomowy raport w polskiej ochronie zdrowia się coś zmieni – szczerze wątpimy.

 

Śmiejąc się przez łzy, chcielibyśmy życzyć Wam i sobie życia tak wspaniałego jak raport NIK. I zachęcamy do zapoznania się z raportem, zawsze miło przeczytać, że 66% dorosłych Polaków negatywnie ocenia funkcjonowanie służby zdrowia w Polsce, w tym aż 27% – zdecydowanie negatywnie.

 

Wszystkie cytaty pochodzą z relacji z panelu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!

Zobacz też

O autorze

Magdalena Zdziebko
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Na lekarski trafiła trochę przypadkiem, bo rozważała jeszcze bycie naukowcem lub dziennikarką, a zakochała się w medycynie bez pamięci. Prowadzi kronikę grupy studenckiej, czyta niemal wszystko co trafi w jej dłonie, ogląda seriale, gotuje, pływa i uwielbia poszerzać horyzonty. Kocha ludzi, góry, wodę oraz jedzenie i nie ufa ludziom, którzy twierdzą, że jeść nie lubią.
Ludzie znają dziś cenę wszystkiego, nie znając wartości niczego. - Oscar Wilde, Portret Doriana Graya

Dodaj komentarz

Ze względu na ochronę antyspamową komentarz każdego nowego użytkownika musi być zaakceptowany przez moderatora. W związku z tym może minąć trochę czasu nim Twój wpis pojawi się na stronie. Prosimy o cierpliwość :).

Nie musisz podawać swojego adresu email. Jeśli to zrobisz, nie będzie opublikowany - przyda się, gdybyśmy chcieli się z Tobą skontaktować. Zachęcamy również do zapisywania się do newslettera!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.