BML: poradnik dla autorów

Witaj w załodze www.bedacmlodymlekarzem.pl! Niniejszy tekst został przygotowany specjalnie z myślą o Tobie – nowej autorce / nowym autorze BML. Starałem się w nim zawrzeć wszystkie najważniejsze informacje dotyczące procesu pisania artykułów i zakładania konta, tak by BML – przy całej swojej różnorodności – prezentowało sobą jasno ustalony poziom techniczny i merytoryczny, oraz – przynajmniej w przybliżeniu – spójną tematykę.

1. Anonimowo czy z nazwiska?

Pierwszą decyzją, jaką musisz podjąć jest określenie, czy napisany tekst ma zostać opublikowany anonimowo czy być podpisany Twoim nickiem, a może pełnym imieniem i nazwiskiem. W pierwszym przypadku w polu autor tekstu figurować będzie użytkownik zbiorowy o nazwie „Społeczność BML / Nadesłane” a na końcu tekstu może być krótki podpis kursywą typu np. „Krzysiek”. Możliwe jest podanie adresu e-mail do kontaktu.

W pozostałych dwóch przypadkach niezbędne jest założenie dla Ciebie konta autora. Wymaga to przesłania mi poniższych informacji:

 • nick – jaki będziesz miał(a) login – bez spacji, bez polskich znaków, małe litery
 • nazwa użytkownika – jaka nazwa ma być realnie wyświetlana pod Twoim tekstem (może być taka sama jak nick)
 • email – czy chcesz by używany przez Ciebie e-mail był widoczny dla czytelników, czy wolisz założyć sobie adres z domeną @bedacmlodymlekarzem.pl (z wybranym nickiem)?
 • avatar – prześlij mi swoje zdjęcie lub inny avatar w kwadratowych proporcjach (co najmniej 400×400px, najlepiej 800×800px). Jeśli nie umiesz przycinać, po prostu wyślij mi zdjęcie jakie chcesz umieścić.
 • opis (bio) – krótki opis, który ma widnieć w ramce z Twoim zdjęciem pod każdym Twoim artykułem. Wymyśl i przygotuj opis Twojej osoby. Nasze opisy mają średnio 500 znaków ze spacjami, czyli ok. 80 słów, ale tak naprawdę nie ma limitu. Sądzę, że zdrowy rozsądek wymaga limitu 700 znaków ze spacjami. Preferowane jest również umieszczenie na koniec ulubionego cytatu / złotej myśli.
 • (opcjonalnie) social media – link do Twojego profilu Google plus, Facebook, innej strony www, którą chcesz zareklamować, etc.

Wszystko to prześlij na adres: kontakt@bedacmlodymlekarzem.pl. Preferowane jest podpisywanie się z imienia i nazwiska i umieszczanie prawdziwego zdjęcia.

2. Sposób współpracy

Podstawą współpracy przy tworzeniu i redagowaniu tekstów jest GoogleDocs. Jeśli nie masz jeszcze konta gmail, radzę takowe założyć, aby w pełni wykorzystać możliwości jakie oferuje GoogleDocs. Jeżeli nie chcesz / nie jest to możliwe, możemy przesyłać sobie kolejne wersje tekstu w Wordzie albo po prostu w mailu, ale jest to rozwiązanie bardziej uciążliwe.

 1. Na stronie https://docs.google.com/document/d/1VwrDvDq5QiDTCfrr3eAAmSvQga6Cp0PtZetntbfOScA/edit?usp=sharing znajduje się lista pomysłów na artykuły – można tam dopisywać własne, nawet jeśli nie będzie się ich później pisać. Wybierz interesujący Cię temat lub wymyśl własny, skontaktuj się ze mną mailowo (kontakt@bedacmlodymlekarzem.pl) aby omówić swoje przemyślenia i oczekiwania związane z artykułem. Dla zaoszczędzenia czasu lepiej to zrobić przed rozpoczęciem pisania.
 2. Zacznij pisać tekst, a gdy będzie gotowy, lub prawie gotowy, udostępnij mi go na GoogleDocs Z MOŻLIWOŚCIĄ EDYCJI lub wyślij w Wordzie / treści maila.
 3. Jeżeli mam jakieś uwagi, piszę to (w przypadku GoogleDocs i Worda) w komentarzach do danego fragmentu tekstu – sa one widoczne z boku dokumentu. Jeśli mam pomysł na inny dobór słów, piszę swoją propozycję w tekście
 4. Po zakończeniu pisania tekstu stwórz do niego abstrakt / zajawkę – wyświetli się ona jako opis pod tytułem posta. Nieprzekraczalny limit to 80 słów – potem pojawi się wielokropek! Abstrakt umieść na początku artykułu.
 5. Gdy wszyscy jednomyślnie zgadzamy się na ostateczną treść, ustalam datę publikacji. Po ukazaniu się tekstu linkujemy go w naszych mediach społecznościowych (Facebook, Twitter etc.)

3. Wskazówki dotyczące pisania

 1. Treść i forma: staram się minimalnie ingerować w treść artykułów, ograniczając się raczej do sugestii niż modyfikacji. Niemniej teksty skrajne w przekazie mogą zostać ocenzurowane.
 2. Limit rozmiaru: orientacyjny dolny limit wynosi 500 słów czyli ok. 2800 znaków ze spacjami. Górnego limitu nie ma, obowiązuje zdrowy rozsądek. W przypadku tekstów > 1000 słow można je podzielić na podstrony albo zrobić z nich serię.
 3. Formatowanie: ogranicz je do niezbędnego minimum: nagłówków, pogrubienia, pochylenia i tworzenia list (kropki / liczby). Wszelkie inne efekty typu kolory, ramki i ikony będą dodawane przez osobę redagującą.

W przypadku pytań, wątpliwości lub uwag pisz na adres:
kontakt@bedacmlodymlekarzem.pl

Powodzenia!