Wszystkie artykuły
Stałe działy BML
Wszystkie artykuły
Poniżej lista wszystkich opublikowanych na łamach BML tekstów, w kolejności od najnowszego:
- 21 grudnia 2018 | Magdalena Zdziebko | przydatne informacje
Czas Bożego Narodzenia to niewątpliwie czas intensywnej pracy przewodu pokarmowego. W tym okresie nikt nie myśli o dietach, ograniczeniach i zdrowych żywieniu. Jednak już kilka dni po zakończeniu radosnego świętowania przychodzą wyrzuty sumienia i silne postanowienie poprawy. Nie ma lepszego terminu na wprowadzanie zmian w życie niż Nowy Rok. To wtedy siłownie pękają w szwach, a dział ze słodyczami omijany jest szerokim łukiem. Niestety, od lutego wszystko wraca do normy, bo nie ma większego wroga ludzkości niż słomiany zapał. Postanowienia […]
- 14 listopada 2018 | Magdalena Zdziebko | przydatne informacje
Chociaż zdajemy sobie sprawę z tego, że odpowiednie żywienie może modyfikować przebieg wielu chorób, a także jest podstawowym elementem profilaktyki wielu dolegliwości, rzadko sięgamy po to narzędzie w codziennej praktyce. Dlaczego?
- 14 października 2017 | Magdalena Zdziebko | felieton
Przywitała nas cisza, półmrok, materace rozłożone na szpitalnej podłodze oraz kilka naprawdę kiepsko wyglądających osób. Jeden z Głodujących od razu zaprosił nas do rozmowy. Miałam łzy w oczach gdy mówił o tym kim jest, oraz że przyszedł na protest dla dobra pacjentów. Bo chciałby mieć dla nich czas.
Medycyna to takie ruchome piaski. Grzęźniesz z każdym ruchem. Widziałam lekarzy biegających z dyżuru na dyżur, zasypanych papierkową robotą, mających wiedzę i chęci, ale skazanych na permanentny brak czasu. - 8 października 2017 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
Chodzi oto żeby wysłać wiadomość dla Rządu i społeczeństwa a przede wszystkim – do naszego środowiska – rezydentów, studentów. Z każdą taką kolejną akcją, pikietą, głodówką ta świadomość rośnie i ludzie coraz bardziej się jednoczą. Przy odpowiednio dużym zjednoczeniu można łatwiej zorganizować i zagrozić radykalniejszymi formami protestu.
- 4 października 2017 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
Dziś, 4 października 2017 r., ok. godziny 21 w siedzibie Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” zakończyła się trwająca niecałe 3 godziny pierwsza tura negocjacji przedstawicieli komitetu protestacyjnego Porozumienia Rezydentów OZZL z Ministrem Zdrowia Konstantym Radziwiłłem. Czy nadeszła wreszcie „dobra zmiana” w ochronie zdrowia? W niniejszym tekście postaram się wytłumaczyć kontekst aktualnego sporu i wyjaśnić, dlaczego młodzi lekarze zdecydowali się na tak radykalny krok.
- 20 września 2017 | Natasza Blek | #news
5 tys. lekarzy będzie miało tylko 3 dni na złożenie wniosku specjalizacyjnego – za pomocą wciąż niedziałającego systemu.
MZ wymaga notarialnego potwierdzenia oryginału skanów z kwalifikowanym podpisem elektronicznym, tymczasem lekarzy z Gdańska wysyła na egzamin do Krakowa. Stworzyło potwora, nad którym jak samo twierdzi nie jest w stanie zapanować i przewidzieć skutków jego działania. Jak samo mówi, informacje o przydzielonych miejscach specjalizacyjnych „mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń”. Przedstawiamy czeski film o dzielnym medyku, który zdobywa rezydenturę. - 22 lipca 2017 | Szary człowiek do zadań niespecjalnych | felieton
Czy rok to dużo? Mija właśnie trzynaście miesięcy od poprzedniej dużej manifestacji medyków w Warszawie, kolejny raz krzyczymy „Sprawdzam!” do Rządu. Tym razem w zjednoczonym gronie stajemy ramię w ramię – fizjoterapeuci, ratownicy, lekarze, pielęgniarki, dietetycy i wszystkie zawody medyczne. Ale czy naprawdę tak to powinno działać? Naprawdę jedyną metodą w tym kraju jest siła? Sami politycy przyznają, że inny język do nich nie przemawia. A tymczasem kamieni kupa właśnie runęła.
- 20 lipca 2017 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
W pierwszym kwartale br. członkom Porozumienia Zawodów Medycznych udało się zebrać prawie ćwierć miliona podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia. Reguluje on minimalne wynagrodzenie dla wszystkich grup „białego personelu” i jest zwieńczeniem ponad rocznej pracy zrzeszonego środowiska pracowników ochrony zdrowia. 19 lipca 2017 roku, w dniu pierwszego czytania projektu, pod Sejmem RP odbyła się manifestacja PZM. O nastrojach wśród medyków i perspektywach poprawy ich warunków pracy rozmawiam z Marcinem Sobotką, organizatorem manifestacji.
- 18 lipca 2017 | Wojciech Lubiński | felieton
Kiedy w Polsce dyskusja na temat praw osób LGBTQIA jest marginalizowana, pod koniec czerwca niemiecki Bundestag uchwala ustawę legalizującą równość małżeńską. Z tej okazji BML postanowił sprawdzić, jak wygląda opieka zdrowotna nad osobami homoseksualnymi w Polsce. Czy orientacja seksualna pacjentów ma jakieś znaczenie dla lekarzy? O tym rozmawiam dziś ze specjalistą zdrowia publicznego, członkiem zarządu Kampanii Przeciw Homofobii, autorem książki „Zdrowie LGBT”, Marcinem Rodzinką.
- 13 lipca 2017 | Krzysztof Hałabuz | #news
19 lipca o godzinie 14 pod Sejmem RP odbędzie się pikieta Porozumienia Zawodów Medycznych. Lekarze, zwłaszcza rezydenci zamanifestują wraz z pielęgniarkami i ratownikami swój sprzeciw wobec niepoważnemu, według nich, traktowaniu przez władze problemu niedofinansowania ochrony zdrowia. Poniżej zamieszczamy list otwarty współorganizatora demonstracji, Krzysztofa Hałabuza.
- 13 czerwca 2017 | Julia Sobkiewicz | felieton
Kilka dni temu mój uczelniany kolega podzielił się na swoim profilu w portalu społecznościowym informacją, że wśród ofert pracy jakie można znaleźć na stronie Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, znajduje się oferta sezonowej pracy przy zbieraniu truskawek w Holandii. Podałam wiadomość dalej, dodając, że zakładka biura karier na stronie internetowej uczelni medycznej nie jest najlepszym miejscem dla tego typu ogłoszeń. Nie spodziewałam się wielu komentarzy. A jednak. Wokół jednego posta na facebooku rozszalała się truskawkowa burza.
- 12 czerwca 2017 | Magdalena Zdziebko | emigracja
Coraz trudniej dostać się na bezpłatne praktyki w naszym kraju, a te często okazują się kilkugodzinnym siedzeniem w pokoju lekarskim lub na korytarzu bez kontaktu z pacjentem. Brakuje nauczycieli, pacjenci nie godzą się na obecność studentów, a szpitale wymagają wnoszenia absurdalnych opłat za odbycie obowiązkowego miesiąca zajęć w wakacje. W tej sytuacji coraz więcej z nas studentów poszukuje ciekawszej alternatywy, takiej, która pozwoli poznać tajniki przyszłego zawodu, a także da możliwość poznania egzotycznych zakątków świata.
- 1 czerwca 2017 | Małgorzata Osmola | emigracja
Myślisz o wyjeździe na misję medyczną, ale nie wiesz jak to zorganizować? Pomysł wyjazdu na wolontariat to jedno, a jego realizacja to drugie. Jak to mówią, dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane. Jeśli nie przygotujesz się wystarczająco, może to zaważyć na twoim bezpieczeństwie na miejscu. Ale spokojnie, zaraz będziesz wiedzieć – pomoże Ci w tym Małgorzata Osmola, inicjatorka Misji Gochy.
- 25 maja 2017 | Agnieszka Makarow | felieton
Ile razy zdarzyło ci się odczuwać tremę przed wystąpieniem publicznym? Idę o zakład, że dużo łatwiej byłoby policzyć te kilka sytuacji, w których nie odczuwałeś/aś stresu. O ile w ogóle kiedykolwiek coś takiego miało miejsce. Prawdopodobnie większość twoich występów poprzedzone było godzinami nieznośnego oczekiwania i minutami paraliżującej paniki… Głowa do góry, nie ma w tym nic dziwnego. Stres to nieodłączny element wszelkich form publicznych prezentacji. Dziś spróbujemy się z nim oswoić.
- 21 maja 2017 | Wojciech Lubiński | felieton
Dr n.med. Mateusz Hołda jest pierwszym studentem medycyny z doktoratem. Mógł obronić swoją pracę doktorancką, ponieważ zdobył Diamentowy Grant, który umożliwia przyspieszenie kariery naukowej. W standardowych warunkach zrobienie doktoratu przed magisterium jest niemożliwe. Młody naukowiec jeździ po Polsce i świecie ze swoimi wykładami. Mateusz – student ma również wyrobioną opinie na temat kształcenia przeddyplomowego i chętnie zdradza swoje uwagi i rozwiązania.
- 5 maja 2017 | Społeczność BML / Nadesłane | #news
W majowy weekend 13-14.05.2017 po raz drugi reaktywujemy wydarzenie „Biała Niedziela”, w miejscowości Przezmark w województwie pomorskim, oddalonym o ok. 240 km od Warszawy.
Swoją akcją chcemy dotrzeć do osób, która przez ograniczenia finansowe, wiekowe nie ma możliwości kontaktu z lekarzem specjalistą bądź nie są świadomi swojej choroby. - 1 maja 2017 | Wojciech Lubiński | emigracja
Ukraina coraz częściej przyciąga kandydatów na lekarzy z Polski i innych krajów UE. Oprócz chęci zdobycia dyplomu, najczęstszym powodem wyjazdu są konkurencyjne ceny opłat za studia w porównaniu do innych krajów europejskich, w tym studiów niestacjonarnych na polskich uczelniach. Rozmawiam z Arkadiuszem Orzechowskim, lekarzem dentystą, blogerem i doktorantem Uniwersytetu Medycznego w Tarnopolu o tym jak to jest studiować za wschodnią granicą.
- 21 kwietnia 2017 | Małgorzata Osmola | emigracja
Po głowach wielu młodych medyków krąży myśl o wyjeździe na misję medyczną. Motywem może być łączenie pracy z podróżowaniem, czy chęć pomagania innym. We mnie pomysł wyjazdu zrodził się jeszcze przed pójściem na studia i żadnym sposobem nie udało mi się go z głowy wyplenić. Postanowiłam wcielić go w życie. Skończyłam staż, załatwiłam formalności, spakowałam walizy i wyjechałam do Rwandy. Spędziłam w sercu Afryki 4 miesiące. Jak było? Przekonajcie się sami. Zabieram Was w podróż u boku lekarza – misjonarza.
- 19 kwietnia 2017 | Joanna Dąbrowska | felieton
Wybrałam się do siedziby Fundacji “Pomóż Im” w Białymstoku, aby porozmawiać z Ingą Januszko-Manaches oraz Michałem Gleniem, z Zespołu Rozwoju i PR Fundacji. Moim pierwotnym planem było zgłębienie tematu funkcjonowania Domowego Hospicjum dla Dzieci i tego, jak wygląda praca w takim miejscu. Działalność Fundacji ma trzy filary – Domowe Hospicjum dla Dzieci ze wsparciem całej rodziny chorego dziecka, Opieka Perinatalna oraz Klinika Onkologii i Hematologii UDSK. Przyjrzyjmy się pokrótce jej działalności.
- 14 kwietnia 2017 | Jakub Kosikowski | dla studenta
Praca w POZ to nieustanna, dość monotonna manufaktura recept, skierowań, zaświadczeń, zwolnień i klikania w “Bartoszmowi” przerywana badaniem pacjenta i opowieściami o wnukach. Ale czy to źle? W dzisiejszej części pamiętnika o stażu w Poradni Lekarza Rodzinnego i o tym, czy ma on sens. Odpowiedź w tekście.
- 12 kwietnia 2017 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
„Tradycja” podłego wynagradzania lekarzy na etatach państwowych sięga głębokich czasów minionego (?) ustroju. Jest ona pieczołowicie kultywowana przez każdy kolejny rząd po okresie transformacji, a wtóruje jej ustawiczne podminowywanie publicznego zaufania do zawodu medycznego. Pozostaje zadać pytanie, dlaczego lekarze, którzy według wszelkich logicznych przesłanek powinni dyktować warunki swojego zatrudnienia, szarpią się, by otrzymać ochłapy pensji za pracę w urągających warunkach? Najprostsza odpowiedź: bo na to pozwalają.
- 23 marca 2017 | Wojciech Lubiński | recenzje
W prawodawstwie amerykańskim osobę o nieustalonej tożsamości nazywa się Jane Doe lub John Doe (Łania). Najnowszy brytyjski horror „Autopsja Jane Doe” André Øvredal’a to klasyczny straszak z medycyną sądową w tle. W budowę scenariusza jest zaangażowana także psychologia, a ona mówi, że najbardziej przerażający dla drugiego człowieka jest drugi człowiek, zwłaszcza martwy i przemieniający się w zombie.
- 19 marca 2017 | Anna Kołodziejek | dla studenta
Czy to mądre zostać mamą studentką? Czy to odpowiedni czas? Niepewność jest oczywista. Taka decyzja nie jest łatwą do podjęcia nawet w sprzyjających warunkach, a co dopiero mówić o warunkach życia medyków – także tych w trakcie edukacji. Czemu w ogóle się na to decydować właśnie teraz…? Prezentujemy ostatni wpis z serii Będąc Mamą Studentką.
- 15 marca 2017 | Jacek Bujko | felieton
Tym razem dr Jacek Bujko przybliży nam jak w skrócie wyglądało wprowadzenie medycyny rodzinnej w Polsce. Jednocześnie zapozna z kolejnymi aspektami jej finansowania i organizacji, które swoją przyczynę mają w historii najnowszej naszego kraju. Przede wszystkim, wyjaśni skąd wzięła się niechęć i brak zaufania do „lekarza z rejonu”.
- 13 marca 2017 | Ligia Kornowska | #news
9-11 marca miała miejsce 2 edycja Kongresu Wyzwań Zdrowotnych organizowanego przez Grupę PTWP (Rynek Zdrowia) w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W tym roku Kongres był zdecydowanie zdominowany przez temat sieci szpitali. Wśród 53 paneli dyskusyjnych znalazła się jednak również sesja dotycząca edukacji medycznej – zarówno przed – jak i podyplomowej. Lekarzy rezydentów i studentów medycyny reprezentowali Ligia Kornowska oraz Łukasz Jankowski.
- 12 marca 2017 | Anna Kołodziejek | dla studenta
Jak utrzymać dziecko? Na rękach, stabilnie, trzymając główkę. Pod względem finansowym, o dziwo, też nie jest tak źle! Wbrew temu, co ludzie opowiadają, koszty przeżycia małego dziecka nie są takie duże. W pierwszym roku życia są małe (karmiąc piersią) lub znośne (karmiąc mlekiem początkowym). Poniższe wyliczenia wynikają z cen na sierpień 2016r. Wszędzie jednak uwzględniłam duży zapas. Jeśli weźmiemy pod uwagę te kwoty naszemu dziecku na pewno niczego niezbędnego nie zabraknie. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy kupować tanio, a nie w sklepach z marżą 1000%…
- 9 marca 2017 | Agnieszka Makarow | dla studenta
W życiu każdego studenta medycyny przychodzi taki moment, kiedy rozważa zaangażowanie się w działalność naukową. Niestety początki bywają bardzo trudne. Nie wiadomo od czego zacząć i do kogo zwrócić się o pomoc. Warto wiedzieć, że jedną z możliwości rozpoczęcia działalności naukowej jest ubieganie się o Indywidualny Tok Studiów. O ITS-ie dla portalu BML opowie dziś Hubert Zatorski, lekarz stażysta i doktorant w Zakładzie Biochemii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
- 6 marca 2017 | Maria Piekutowska | przydatne informacje
Naczelna Rada Lekarska, Okręgowa Izba Lekarska, Komisje Okręgowych Izb Lekarskich, Okręgi Wyborcze przy Okręgowych Izbach Lekarskich, Koło Młodych Lekarzy i Lekarzy Dentystów przy Izbie Lekarskiej… O czym właściwie mowa? Kto może w tym działać? Kiedy odbywają się do nich wybory i kto może kandydować? Co można zdziałać? Z całym izbowym światem zapoznamy Was w rozmowie z lek. Filipem Pawliczakiem. Zapoznamy z praktyczną stroną działania Izb Lekarskich.
- 5 marca 2017 | Joanna Dąbrowska | przydatne informacje
Kolejną edycję Lekarskiego Egzaminu Końcowego mamy za sobą. Centrum Egzaminów Medycznych opublikowało już wyniki sesji wiosennej 2017. Który egzamin był do tej pory najtrudniejszy? Zapewne ilu ludzi, tyle opinii. Póki temat jest świeży i wciąż budzi emocje, warto o tym porozmawiać. Napiszę o poprzednich egzaminach, a Wam, czytelnikom, pozostawię komentarz do tego ostatniego. Jakie są wasze przemyślenia odnośnie Lekarskich Egzaminów Końcowych? Czy zdrowie publiczne stanie się zmorą piszących LEK?Zapraszamy do komentowania, każda opinia jest cenna!
- 1 marca 2017 | Jacek Bujko | felieton
„Co nam ten rodzinny Iksiński wysyła z POZ?” – piekli się lekarz dyżurujący na SOR. Tymczasem lekarz POZ może, niestety, nie mieć nic wspólnego z medycyną rodzinną. Dowiedzmy się zatem, kogo w POZ możemy zastać. Czy może sami możemy tam dorabiać?
- 28 lutego 2017 | Jakub Kosikowski | felieton
Wielu młodych i starszych lekarzy w Polsce zastanawia się, kiedy poprawi się sytuacja naszego zawodu. Ostatnia duża zmiana miała miejsce w 2007 roku i od tego czasu niewiele zmierza ku lepszemu. W tym artykule chciałem pokrótce wyjaśnić, jak do zasłużonych podwyżek doszli czescy lekarze. Być może będzie to jakaś wskazówka dla nas, pokazująca czekającą nas drogę. Pozostajemy jednym z niewielu krajów na świecie, gdzie pensja lekarza jest porównywalna z pensją na kasie w supermarkecie. W Czechach też tak do niedawna było.
- 24 lutego 2017 | Jan Harpula | felieton
Uzależnienie od gier, które mimo że co jakiś czas przywoływane w ważniejszych mediach, często jest bagatelizowane. A przecież to zjawisko nie istnieje jedynie gdzieś w dalekich zakątkach naszego globu. Jak prawie wszystko – może dotknąć też ludzi, których znamy. Warto sobie uświadomić, że tak naprawdę uzależnienie od gier czy internetu leży bardzo niedaleko uzależnienia od hazardu, bo i mechanizmy powodujące to uzależnienie są analogiczne.
- 22 lutego 2017 | Jakub Kosikowski | dla studenta
W najnowszej części pamiętnika lekarza stażysty o kolejnych dyżurach na SOR w ramach stażu w Poradni Lekarza Rodzinnego. Opowiem dlaczego moim zdaniem niektóre szpitale powiatowe powinny wylecieć z sieci szpitali, jak to jest kiedy umrze pacjent i dlaczego dyżurni nie lubią stażystów. Zapraszam do lektury.
- 21 lutego 2017 | Joanna Dąbrowska | przydatne informacje
Możliwość wypisywania recept dla siebie lub najbliższych to jeden z najbardziej przez nas (lub nasze rodziny) wyczekiwanych lekarskich przywilejów. Warto pamiętać o tym, że ciążą na nas związane z tym obowiązki, musimy więc udokumentować każdą taką receptę, zarówno refundowaną, jak i nierefundowaną. Niniejszy tekst przedstawia podstawowe informacje na temat wystawiania recept pro auctore i pro familia.
- 19 lutego 2017 | Anna Kołodziejek | dla studenta
Krótka seria o ciąży i posiadaniu dziecka na studiach lekarskich. Na początku chciałabym zaznaczyć, że korzystam z wiedzy wyłącznie mojej oraz wynikłej z rozmów z innymi mamami-studentkami z kierunku lekarskiego. Nie ma dwóch identycznych sytuacji osobistych, ale lepiej mieć wiedzę jakąkolwiek niż żadną, prawda? Poniższa treść kierowana jest do obu płci – wiadomo, że rodzicielstwo rzadko kiedy trafia się jednej osobie.
- 15 lutego 2017 | Jacek Bujko | felieton
Lekarz rodzinny jak świnka morska – trochę pediatra, trochę internista czyli ani lekarz, ani obeznany z rodziną. Czy to prawda, czy tylko stereotyp utrwalany przez szpitalnych klinicystów? Czy wiemy czym jest medycyna rodzinna? Jakie są zadania tej specjalizacji i jak się w niej odnaleźć opisze lekarz med. rodzinnej Jacek Bujko.
- 14 lutego 2017 | Anna Klimont | felieton
Czy Newton formułując trzecią zasadę dynamiki miał rację? W skrócie: jeśli ciało A działa na ciało B, to ciało B działa na ciało A z taką samą siłą. Śmiem wątpić. Przynajmniej, jeśli chodzi o związki międzyludzkie. Równanie na siłę grawitacji (im większa masa ciał, tym większe przyciąganie) też nie najlepiej je opisuje. Czy w ogóle można mówić o naukowych podstawach określania tego, co jest atrakcyjne, a co nie jest? Można, ale nie będę już więcej nieudolnie odwoływać się do praw fizyki, ale do psychologii ewolucyjnej.
- 13 lutego 2017 | Maria Piekutowska | felieton
Zaczęło się niewinnie, od bólu gardła. Lekarz stwierdził zapalenie migdałków u 2-letniego innuickiego chłopca. Dziecko zmarło następnego dnia po zachorowaniu. Wkrótce zmarło kolejne dwoje dzieci, a miasteczku groziła epidemia. Życie dzieci na zawsze związało się z losem… dwóch psów.
- 12 lutego 2017 | Dominika Wojsz | felieton
Egzystujemy w czasach, kiedy kariera jest na pierwszym miejscu. Od dekady ta tendencja zdecydowanie się nasila, szczególnie wśród kobiet. Coś, co w czasach naszych rodziców, owszem zdarzało się, jest teraz absolutną normą. Czasem zadziwia mnie jak daleko można się posunąć, kiedy życiem steruje ambicja. Jestem lekarzem, w moim środowisku rządzi ambicja. W pewnym momencie nie do końca świadomie popadłam w ten wir. Artykuł z serii „Mama lekarz”.
- 11 lutego 2017 | Medicus Helveticus | emigracja
Wyjechałem z Niemiec do Szwajcarii. Niemcy były moim przystankiem, bo byłem rozczarowany, robiłem anestezjologię. Mając ponad czteroletnie doświadczenie w anestezji aplikowałem. Dostałem miejsce. Polecam Szwajcarię, ale przytoczę słowa Churchilla: “Czasami jest trud, pot, krew, łzy…”. Poniżej opiszę drogę rekrutacji lekarzy emigrantów w tym kraju, na podstawie własnych doświadczeń. Inspirowane artykułem lekarza emigranta z Niemiec.
- 10 lutego 2017 | Jan Harpula | felieton
Gry komputerowe mają wiele pozytywnych zastosowań. Pomagają w rozwoju i rehabilitacji zdolności kognitywnych. Redukują poziom odczuwanego bólu. Pomagają wspierać zdolności manualne lekarzy przydatne w operacjach laparoskopowych… A za ich przydatnością stoją dowody oparte o EBM! Gra SnowWorld jest ciekawym sposobem niefarmakologicznego leczenia bólu przewlekłego w wybranych sytuacjach pielęgnacji chorego.
- 3 lutego 2017 | Joanna Dąbrowska | przydatne informacje
Postępowanie kwalifikacyjne na specjalizację przeprowadzają wojewoda, Minister Obrony Narodowej (dla specjalizacji z list MON) albo minister właściwy do spraw wewnętrznych (dla specjalizacji z list MSWiA). Odbywa się dwa razy do roku, wiosną i jesienią. Opiszę tu cały proces ubiegania się o rozpoczęcie specjalizacji i formalności, które się z tym wiążą.
- 15 stycznia 2017 | Jan Harpula | felieton
Massmedia nieustannie karmią nas papką pseudonaukowych informacji o szkodliwości gier wideo. Tymczasem gry mają wiele pozytywnych zastosowań. Pomagają w rozwoju i rehabilitacji zdolności kognitywnych. Redukują poziom odczuwanego bólu. Wspierają zdolności manualne lekarzy przydatne w operacjach laparoskopowych… A za ich przydatnością stoją dowody oparte o EBM! Dziś napiszę o grze Neuroracer. Udowodniono, że granie w nią poprawia pamięć i zdolności do skupiania się.
- 14 stycznia 2017 | Dominika Wojsz | przydatne informacje
Chyba każdy lekarz płci pięknej, gdy zdecyduje się założyć rodzinę dochodzi do punktu, gdzie zaczyna myśleć o jej powiększeniu. Cały proces nie trwa zbyt długo, ponieważ zamiera gdzieś w punkcie: kiedy jest dobry moment?
- 6 stycznia 2017 | Jakub Kosikowski | dla studenta
W dzisiejszej części pamiętnika o pierwszym dniu w macierzystym szpitalu i pierwsza część o 12 dyżurach na SOR w ramach stażu w Poradni Lekarza Rodzinnego. Szpitalny Oddział Ratunkowy to niekończąca się opowieść, dlatego będzie długo i w częściach. Dowiemy się dziś, jak najszybciej w tym kraju zrobić sobie tomografię głowy oraz dlaczego lepiej nie mówić pacjentowi, że robi się coś pierwszy raz.
- 3 stycznia 2017 | Magdalena Zdziebko | dla studenta
Komórki anaplastyczne są jak mężczyźni – niezdolne do dojrzewania, ale zdolne do podziałów. To i wiele innych skojarzeń pomogło nam w zdaniu niejednego egzaminu i przyswojeniu wiedzy medycznej, która jest przeładowana danymi. Nie sztuką jest zapoznać się z dużą ilością informacji, prawdziwym wyzwaniem jest pamiętanie tego samego materiału miesiąc później. Jak to zrobić? Czy można się tego nauczyć?! Zapraszam do przeczytania dwuczęściowego artykułu o technikach szybkiej i skutecznej nauki, przydatnych zarówno dla studentów jak i lekarzy specjalistów.
- 27 grudnia 2016 | Joanna Dąbrowska | przydatne informacje
Chyba każdy, kto startuje w wyścigu po rezydentury, zastanawia się: a co jeśli się nie dostanę? Czy jest szansa, że dostanę się w ramach tego sławnego “odwołania”? Czy każdy dostanie się na specjalizację, jeśli cierpliwie poczeka?
- 22 grudnia 2016 | Jan Harpula | felieton
Massmedia nieustannie karmią nas papką pseudonaukowych informacji o szkodliwości gier wideo. Co jakiś czas jakiś samozwańczy ekspert pokazuje nam, że nastolatkowie grają w naszpikowane przemocą produkcje, by następnie zabijać ludzi na ulicach. Tymczasem gry mają wiele pozytywnych zastosowań. Pomagają w rozwoju i rehabilitacji zdolności kognitywnych. Redukują poziom odczuwanego bólu. Wspierają zdolności manualne lekarzy przydatne w operacjach laparoskopowych… A za ich przydatnością stoją dowody oparte o EBM! Zapraszam do serii artykułów dotyczących zastosowania gier wideo w medycynie.
- 20 grudnia 2016 | Jacek Bujko | przydatne informacje
Lekarz rodzinny – lekarska niedojda, któremu nie poszło na LEKu czy prawdziwy specjalista od wszystkiego, który jest w stanie leczyć większość najczęstszych chorób? Wyrobnik w POZ i człowiek-pieczątka, czy kierownik przychodni, prawdziwy biznesmen? Zapraszamy do przeczytania drugiej i ostatniej części relacji z pierwszej ręki, napisanej przez specjalistę medycyny rodzinnej, Jacka Bujko. Opowie nam o wadach i zaletach tej specjalizacji, o przebiegu szkolenia, ciężarze odpowiedzialności związanej z samodzielnym prowadzeniem chorego i możliwych formach dalszego rozwoju kariery.
- 18 grudnia 2016 | Magdalena Zdziebko | felieton
Ustalmy jedno: praca za darmo w trakcie specjalizacji to NIE wolontariat – to niewolnictwo. O tym nie będziemy dziś mówić. Ku Waszemu zaskoczeniu, odkryjemy na nowo prawdziwe, a tak często przez nas zapominane znaczenie tego słowa: “dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie”. Krótko mówiąc – pomaganie innym. Za darmo, dla satysfakcji. Nie z ekonomicznego przymusu.
- 16 grudnia 2016 | Jakub Kosikowski | przydatne informacje
21.10.2016 Sejm RP przyjął nowelizację ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Nowelizację z jednej strony oczekiwaną, bo przywracającą absolwentom medycyny staż podyplomowy. Z drugiej strony kontrowersyjną, bo zmieniającą wiele innych zapisów dotyczących m.in. zakresu czynności wykonywanych przez stażystów, ich odpowiedzialności i uprawnień. Poprzedni artykuł omawiał wpływ ustawy na codzienną pracę stażysty i zrodził wiele pytań, na które mam zamiar tu odpowiedzieć.
- 14 grudnia 2016 | Magdalena Zdziebko | dla studenta
Komórki anaplastyczne są jak mężczyźni – niezdolne do dojrzewania, ale zdolne do podziałów. To i wiele innych skojarzeń pomogło nam w zdaniu niejednego egzaminu i przyswojeniu wiedzy medycznej, która jest przeładowana danymi. Nie sztuką jest zapoznać się z dużą ilością informacji, prawdziwym wyzwaniem jest pamiętanie tego samego materiału miesiąc później. Jak to zrobić? Czy można się tego nauczyć?! Zapraszam do przeczytania dwuczęściowego artykułu o technikach szybkiej i skutecznej nauki, przydatnych zarówno dla studentów jak i lekarzy specjalistów.
- 11 grudnia 2016 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
Wszystko wskazuje na to, że podwyżek w ochronie zdrowia nie będzie w 2017, ale piłka jest wciąż w grze – trwa zbieranie podpisów nad projektem ustawy oraz… wysyłanie kartek świątecznych do polityków.
- 8 grudnia 2016 | Jacek Bujko | przydatne informacje
Lekarz rodzinny – lekarska niedojda, któremu nie poszło na LEKu czy prawdziwy specjalista od wszystkiego, który jest w stanie leczyć większość najczęstszych chorób? Wyrobnik w POZ i człowiek-pieczątka, czy kierownik przychodni, prawdziwy biznesmen? Zapraszamy do przeczytania relacji Jacka Bujko, specjalisty medycyny rodzinnej, członka zarządu Grupy Młodych Lekarzy i Rezydentów Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. W dwuczęściowym artykule opowie nam o typowych aspektach tej specjalizacji, o specyfice codziennej pracy i o relacjach z pacjentami, jakie można stworzyć.
- 4 grudnia 2016 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
Nie sposób odmówić wizjonerstwa obecnemu Ministrowi Zdrowia, Konstantemu Radziwiłłowi. Po tym jak ogłosił plan likwidacji NFZ, przedstawił pomysł utworzenia sieci szpitali. Dlaczego? Odpowiedź jak zawsze ta sama: jak nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze. Sam MZ otwarcie przyznaje, że pieniędzy w systemie jest za mało. Mimo, że na wrześniowej manifestacji otrzymał zasłużone gwizdy, nie sposób odmówić mu trzeźwej oceny sytuacji. Potencjalny problem leży we wnioskach, jakie wyciąga.
- 1 grudnia 2016 | Jakub Kosikowski | dla studenta
Kontynuacja nowego cyklu artykułów opisującego przygotowania, przeżycia i przemyślenia dotyczące lekarskiego stażu podyplomowego. Uzyskasz tu informacje z pierwszej ręki na temat przebiegu stażu, będę dzielił się swoimi doświadczeniami i poradami w pierwszej pracy każdego lekarza. Przedstawiany stan prawny, warunki i wymagania właściwy jest dla mojej, Lubelskiej Izby Lekarskiej i mojego szpitala, nie wykluczam różnic i odstępstw na terenie innych szpitali i Okręgowych Izb Lekarskich.
- 29 listopada 2016 | Dominika Wojsz | przydatne informacje
Zapraszamy do przeczytania pierwszego artykułu z nowej serii “Będąc mamą lekarką” opowiadającego o roli kariery zawodowej w macierzyństwie i roli matki w karierze lekarza. Autorką relacji z pierwszej ręki jest Dominika Wojsz, dumna matka i rezydent medycyny rodzinnej, żywy przykład na to, że można pogodzić życie rodzinne z zawodowym, choć wymaga to dobrze określonych życiowych priorytetów oraz, nierzadko, wyrzeczeń. Serię otwieramy przemyśleniami pt. “co się dzieje, kiedy lekarka zostaje matką”?
- 27 listopada 2016 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
Taka sytuacja: trwa dwudziesta minuta sesji psychoterapeutycznej. Na korytarzu na wizytę kontrolną czeka jeszcze dwóch chorych psychicznie pacjentów. Nagle do drzwi gabinetu puka dwóch policjantów, wchodzą i mówią: zapraszamy do radiowozu. Co takiego zrobiła Pani doktor? Łapówki, lewe zwolnienia, handel substancjami psychoaktywnymi? Nic z tych rzeczy, doktor Ewa ma czyste sumienie. Ale ma pecha. Ktoś się pomylił i nie dostarczył wezwania do sądu. Przez administracyjny błąd lekarz stał się ofiarą systemu, niczym z powieści Franza Kafki.
- 26 listopada 2016 | Julia Sobkiewicz | felieton
„Rząd w budżecie zaplanował zmniejszenie ilości miejsc rezydenckich o 3000 w roku 2017 w stosunku do 2016r.” Ta informacja sprowokowała mnie do napisania tekstu, do przeczytania którego zachęcam tych, którzy z medycyną nie mają nic wspólnego i nie wiedzą, o co ta cała awantura. Starałam się wyjaśnić, dlaczego młodzi lekarze i studenci medycyny są takimi deklaracjami polityków głęboko zaniepokojeni. Dlaczego wszyscy pacjenci powinni być takimi deklaracjami zaniepokojeni. A także, co ma z tym wszystkim wspólnego trójnogi jamniczek Zenon.
- 22 listopada 2016 | Krzysztof Ostaszewski | przydatne informacje
“Umarł na dachu szpitala. Lekarze nie spieszyli z pomocą” krzyczy nagłówek jednego z portali. Poniżej komentarze oburzonych internautów. Chwilę później standardowy teatrzyk: postępowanie wyjaśniające, prokurator, oskarżenia bez pokrycia. Temat nieudzielenia pomocy poszkodowanemu w bezpośredniej bliskości szpitala zawsze rozpala emocje wśród osób niezwiązanych z medycyną. A jak wygląda ten aspekt z punktu widzenia litery prawa? Czy lekarz jest zobowiązany do niesienia pomocy za wszelką cenę, porzucając swoje miejsce pracy? Przytoczmy najistotniejsze przepisy regulujące udzielanie przez lekarza pomocy osobie poszkodowanej.
- 17 listopada 2016 | Maria Piekutowska | felieton
Kolejne biografie i artykuły o polskim naukowcu, nieodmiennie wspominają jego żonę. Nic dziwnego, bo autobiografia Hirszfelda to właściwie biografia dwuosobowa, niemalże małżeńska. Jednak żona nie ogranicza się w niej do bycia przy mężu. Asystentka klinik w Heidelbergu i Zurychu, lekarz armii serbskiej, ordynator Kliniki Pediatrii w Warszawie, ordynator Szpitala Dziecięcego w Lublinie, założycielka Wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, naukowiec. Już suche przytoczenie biografii tej Polki wystarczyłoby, aby zrobić wrażenie na czytelniku. Skupmy się jednak na aspekcie społecznym życia niezwykłej lekarki.
- 14 listopada 2016 | Jakub Kosikowski | dla studenta
Kontynuacja nowego cyklu artykułów opisującego przygotowania, przeżycia i przemyślenia dotyczące lekarskiego stażu podyplomowego. Uzyskasz tu informacje z pierwszej ręki na temat przebiegu stażu, będę dzielił się swoimi doświadczeniami i poradami w pierwszej pracy każdego lekarza. Przedstawiany stan prawny, warunki i wymagania właściwy jest dla mojej, Lubelskiej Izby Lekarskiej i nie wykluczam różnic i odstępstw na terenie innych Okręgowych Izb Lekarskich.
- 13 listopada 2016 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
Dwa dni temu obchodziliśmy Święto Niepodległości. Po 123 latach Polska stała się suwerennym krajem, jednak umysły jej obywateli, w tym lekarzy, są zniewolone – brakiem perspektyw i nadziei na poprawę. Po roku obecności we wszystkich mediach, fali protestów, dwóch dużych marszach, ministrowie III Rzeczpospolitej pytają na spotkaniu z przedstawicielami lekarzy rezydentów “jakie są wasze postulaty”? Jak się okazuje, nie jesteśmy w pełni wolni, a mury stoją w naszych umysłach. Jak wyzwolić się z arogancji Rządzących. Co dalej, Porozumienie Rezydentów?
- 10 listopada 2016 | Krzysztof Ostaszewski | #news
Przedstawiamy Wam nowatorską formę pracy – wizyty domowe zamawiane przez pacjentów za pomocą aplikacji HomeDoctor. Jest to nowy serwis pośredniczący w zawieraniu umów o świadczenie usług medycznych między pacjentem, a lekarzem. Dla pacjenta oferuje szybko realizowane wizyty domowe, dla lekarza – elastyczny czas pracy, atrakcyjne stawki za wizytę i łatwą możliwość umówienia się z pacjentem. Dzięki współpracy z Będąc Młodym Lekarzem już teraz możliwe są zapisy chętnych lekarzy do korzystania z serwisu. Home Doctor zapewnia transparentny system wynagrodzeń, od 80 […]
- 27 października 2016 | Jakub Kosikowski | przydatne informacje
21.10.2016 Sejm RP przyjął nowelizację ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Nowelizację z jednej strony oczekiwaną, bo przywracającą absolwentom medycyny staż podyplomowy. Z drugiej strony kontrowersyjną, bo zmieniającą wiele innych zapisów dotyczących m.in. zakresu czynności wykonywanych przez stażystów, ich odpowiedzialności i uprawnień. Poniżej zamieszczam co istotniejsze propozycje przyjęte przez komisję zdrowia i sejm (ustawa “przejdzie” jeszcze przez Senat, więc jej ostateczna treść może ulec zmianie). Uwaga: tekst zawiera opisy, które mogą być uznane za drastyczne, PEGI-18!
- 19 października 2016 | Społeczność BML / Nadesłane | felieton
Jestem lekarzem ginekologiem. Korzystając z chwili medialnej ciszy, chciałem zabrać głos w temacie aborcji. Jestem świadomy, że staję na przegranej pozycji – bardzo trudno jest wypowiedzieć się w tak delikatnym temacie w sposób merytoryczny i nie popaść w moralizatorstwo, demagogię lub wręcz nietakt, raniąc czyjeś uczucia. Nie jestem alfą i omegą, nie mam patentu na nieomylność. Im dłużej pracuję, tym mniej wyraźna staje się dla mnie granica etyczności, a pojmowaniu prawdy bliżej jest, delikatnie mówiąc, koncepcji Tischnera niż Arystotelesa…
- 14 października 2016 | Jakub Kosikowski | dla studenta
Przedstawiam nowy cykl artykułów opisujący przygotowania, przeżycia i przemyślenia dotyczące lekarskiego stażu podyplomowego. Uzyskasz tu informacje z pierwszej ręki na temat przebiegu stażu, będę dzielił się swoimi doświadczeniami i poradami w pierwszej pracy każdego lekarza. Przedstawiany stan prawny, warunki i wymagania właściwy jest dla mojej, Lubelskiej Izby Lekarskiej i nie wykluczam różnic i odstępstw na terenie innych Okręgowych Izb Lekarskich.
- 11 października 2016 | Maria Piekutowska | felieton
3 października ludzie wyszli na ulice. Co więcej – kobiety! Ucieszyłam się. Lata głoszenia zaangażowania politycznego obywateli odniosły skutek. Polki zaczęły głośno walczyć o swoje prawa: zwiększenie kwoty wolnej od podatku, dofinansowanie ochrony zdrowia, odrzucenia umowy CETA, zniesienie ograniczeń dla małych i średnich przedsiębiorstw, ograniczenie praw komorników, mniejsze składki ZUS, przemysł, przemysł, przemysł…! O, ja głupia. Zapomniałam, że moim podstawowym prawem jest aborcja. Że to jest coś, czego bardzo potrzebuję. Zawsze i wszędzie.
- 27 września 2016 | Społeczność BML / Nadesłane | przydatne informacje
Jesteś specjalistą chorób wewnętrznych albo lekarzem rozpoczynającym specjalizację. Interesujesz się nefrologią. Szukasz dobrego miejsca specjalizacyjnego. Masz szeroki wybór możliwości: od Klinik i ośrodków akademickich po szpitale powiatowe. A czy brałeś pod uwagę specjalizację w prywatnej sieci szpitali z centrami dializacyjnymi i oddziałami nefrologicznymi? Przedstawiamy jedną z możliwości, którą warto wziąć pod uwagę: placówki firmy Fresenius Nephrocare Polska, lidera na polskim rynku dializoterapii.
- 25 września 2016 | Wojciech Lubiński | felieton
W przededniu wrześniowego protestu Porozumienia Zawodów Medycznych w Warszawie, w Łodzi spotykam się z Damianem Pateckim – lekarzem rezydentem, aktywistą, przewodniczącym Porozumienia Rezydentów (PR), blogerem. Rozmawiamy o PR, polityce i życiowych pasjach. Nie przesadzając można powiedzieć, że nie byłoby wielkiej demonstracji zjednoczonego środowiska pracowników ochrony zdrowia, gdyby nie on. Proszę Państwa: Damian Patecki.
- 22 września 2016 | Społeczność BML / Nadesłane | felieton
Jeżeli śledzisz uważnie stronę Porozumienia Rezydentów oraz Porozumienia Zawodów Medycznych, nie musisz czytać dalej- nie dowiesz się niczego odkrywczego. Ten tekst będzie swoistą odezwą skierowaną do przedstawicieli zawodów medycznych, którzy z jakiegoś powodu poddają w wątpliwość szczerość naszych intencji. Mam nadzieję, że uda mi się wyprostować kilka kwestii i skłonić wątpiących do podjęcia współpracy.
- | Jacek Bujko | felieton
W numerze 38/2016 tygodnika Polityka ukazał się artykuł “Leczenie przez spychanie” omawiający konflikt na linii POZ-szpitale. Już sam wstęp, który brzmi: “Świat już dawno odszedł od wydłużania pobytów w szpitalach. A u nas przyjmuje się do nich na potęgę – nawet tylko po to, by wykonać najprostsze badania.” zapowiada dosyć tendencyjny przekaz. Przytoczone w tekście przykłady były stronnicze i lansującego stereotyp “niedouczonego POZciarza wysyłającego wszystkich na SOR”. Jako przedstawiciel środowiska lekarzy rodzinnych pragnę przedstawić mój punkt widzenia.
- 21 września 2016 | Krzysztof Ostaszewski | przydatne informacje
Jesteś lekarzem specjalistą chorób wewnętrznych i zastanawiasz się nad dalszym rozwojem kariery i wyborem specjalizacji szczegółowej? A może lekarzem stażystą stojącym przed wyborem rezydentury? Jeśli tak, zapraszam do przeczytania wywiadu z lek. Agnieszką Pardałą, specjalistą chorób wewnętrznych i nefrologii, dyrektorem Centrum Dializ Fresenius w Limanowej, która opowie o tym, co odróżnia tę specjalizację od innych, jakie daje perspektywy pracy i jak zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat.
- 20 września 2016 | Jakub Kosikowski | felieton
Już 24.09.2016 o godzinie 12:00 w Warszawie rozpocznie się pierwsza wspólna demonstracja całego białego personelu. Po latach walki między sobą o ochłapy jakie rządy przeznaczały na ochronę zdrowia, wszystkie zawody zjednoczyły się i postanowiły działać razem. Każdy z nich zauważył, że samotna walka kończy się takimi „zwycięstwami” jak „Zembalowe 400zł brutto brutto” które wywalczyły sobie pielęgniarki. Walka bez przygotowania opinii publicznej spotyka się z takim niezrozumieniem, jak strajk w CZD, czy domaganie się przez lekarzy ustawowego ograniczenia czasu pracy.
- 18 września 2016 | Społeczność BML / Nadesłane | przydatne informacje
Wybór specjalizacji jest jedną z najtrudniejszych decyzji jaką młody lekarz podejmuje na początku swojej kariery. Ginekologia i położnictwo to bardzo specyficzna specjalizacja, nie decydują się na nią przypadkowe osoby. Nie da się ukryć, wchodząc w to trzeba być świadomym w co się pakujesz i po prostu – trzeba to lubić. W niniejszym tekście chcę Wam wytłumaczyć mój wybór i przybliżyć wahającym się osobom wady i zalety specjalizacji z ginekologii i położnictwa.
- 16 września 2016 | Leonard | felieton
Po nierównej i skazanej na porażkę walce serca z rozumem, biciu się z myślami masz swojego faworyta – swoją dziedzinę medycyny, w której chcesz się specjalizować. Jednak wciąż żyjesz w niepewności ucząc się do Egzaminu. Zdajesz go – okazuje się, że nie taki diabeł straszny. Niecierpliwie czekasz, dni dłużą się w nerwowym wyczekiwaniu. I nagle jest – pojawia się upragniona lista dostępnych miejsc szkoleniowych. Wzrokiem omiatasz wszystkie pozycje w poszukiwaniu tej jednej jedynej. Patrzysz i… ?
- 14 września 2016 | Agnieszka Makarow | felieton
Za kilka dni Lekarski Egzamin Końcowy. Nie ma co panikować, w końcu od jego wyniku zależy przyszłość Waszej kariery… o-o! Czujecie jak ogarnia Was panika. Budzicie się rano z silnym postanowieniem, że cały dzień przeznaczycie na naukę. Macie niezbitą pewność, że tym razem wreszcie się uda i zrobicie znacznie więcej niż dotychczas. Mija trochę czasu, patrzycie na zegar i nie możecie uwierzyć własnym oczom. Nie wiadomo kiedy nadszedł wieczór, a wy nie zrealizowaliście nawet połowy swojego planu. Znacie to?
- 13 września 2016 | Społeczność BML / Nadesłane | przydatne informacje
Pracuję w klinice nefrologii szpitala wielospecjalistycznego. W czasie studiów nie mogłem przypuszczać, że tak właśnie potoczy się moja kariera. Moje plany życiowe zmieniłem podczas stażu z zakresu chorób wewnętrznych w Klinice Nefrologii. Poniżej napiszę, dlaczego zdecydowałem się wybrać właśnie tę specjalizację i powody, które sprawiają, że jestem zadowolony ze swojej decyzji. Opiszę również moje pierwsze dni w pracy, problemy specyficzne dla tej dziedziny medycyny i perspektywy, jakie daje.
- 7 września 2016 | Jakub Kosikowski | felieton
Na pewno nie raz czy nie dwa spotkaliście się w swojej karierze lekarskiej z dializowanym pacjentem. Nie wzbudza to specjalnej sensacji, ot kolejna procedura medyczna, dostępna w każdym większym mieście, w formie ambulatoryjnej. Leczenie nerkozastępcze stało się powszechnie dostępne dla wszystkich jego wymagających, czy to z ostrą, czy przewlekłą niewydolnością nerek. To, co teraz jest „zwyczajne”, 50 lat temu było rarytasem, który decydował o ludzkim życiu.
- 6 września 2016 | Społeczność BML / Nadesłane | przydatne informacje
Jakie są współczesne trendy w zarządzaniu w ochronie zdrowia? Jak rozmawiać z pacjentem w sytuacjach trudnych? Jak z sukcesem informatyzować placówki służby zdrowia? Jakie są prawa, obowiązki i odpowiedzialność osób zatrudnionych w podmiotach leczniczych? Jak zarządzać badaniem klinicznym jako projektem? W toku pracy w obszarze ochrony zdrowia często pojawiają się kolejne wyzwania, a także możliwości nowych dróg rozwoju. Niezwykle ważne jest więc nieustanne kształcenie się, rozszerzanie kompetencji i podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
- 1 września 2016 | Paweł Flisiński | felieton
Hospicjum. Pierwszy raz o wolontariacie pomyślałem będąc w liceum. Chciałem w jakiś sposób pomóc innym, jednak miałem wtedy w głowie za dużo obaw, za dużo “ale”. Bezpośrednio przed studiami zmarła moja babcia. Siedziało to we mnie. To nie był jedyny, decydujący powód. Wszystko zaczęło się na drugim roku od serii wykładów profesor Małgorzaty Krajnik, szefowej Katedry i Zakładu Opieki Paliatywnej. Mówiła o medycynie wobec końca życia. Sposób, w jaki przedstawiła podejście lekarza do umierających, zafascynował mnie. To był wzorzec idealny.
- 30 sierpnia 2016 | Maria Piekutowska | emigracja
Powszechnie znane są organizacje humanitarne, jak Polska Akcja Humanitarna oraz Lekarze Bez Granic. Mniej osób wie o tym, że pierwszym polskim zespołem szybkiego reagowania na klęski żywiołowe i kryzysy humanitarne na świecie jest grupa Polish Emergency Team. Prowadzi ją organizacja pozarządowa Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Klęska żywiołowa, jaka miała miejsce w środkowym rejonie Włoch w nocy z 24 na 25 sierpnia to dobra okazja do zapoznania się z działaniem pomocy humanitarnej w Polsce i Europie.
- 28 sierpnia 2016 | Marcin | felieton
Inspiracją do napisania tych kilku zdań była nader ciekawa dyskusja, w którą wdałem się z pewną studentką, z którą miałem zajęcia. Otóż, zapytała mnie, jak to jest po studiach, jak to jest z rezydenturą, z warunkami pracy… Była tak nakręcona idealistyczną wizją bycia lekarzem, że aż żal serce ścisnął, gdy zdecydowałem się powiedzieć jej, jak bardzo mylne ma pojęcie o tym, jak wszystko zmienia się diametralnie w dniu, w którym odbierze dyplom. Nie śpiesząc się, odpowiedziałem jej wprost jak jest.
- 27 sierpnia 2016 | Magdalena Zdziebko | felieton
Praktyki wakacyjne to niezbędny element studiów medycznych – często jedyna okazja do wykonywania procedur medycznych i zapoznania się z realiami pracy w szpitalu. Student kierunku lekarskiego poświęca aż 4 tygodnie każdego roku by doskonalić swoje umiejętności, a także jest wielkim wsparciem w obliczu deficytu personelu przebywającego na wakacjach. Nierzadko jednak, za możliwość przebywania w szpitalu musi sam sobie zapłacić. Czy tak powinna wyglądać bezpłatna ścieżka szkolenia przyszłych medyków?
- 25 sierpnia 2016 | Leonard | felieton
Oto pierwszy z cyklu tekstów opisujących absurdy odbywania szkolenia specjalizacyjnego w Polsce. Inspirowane są one przeżyciami własnymi oraz historiami zasłyszanymi od innych lekarzy – absolwentów aspirujących do upragnionego miana specjalisty: w różnych regionach kraju, na różne specjalizacje, w różnych trybach. Przytaczane historie będą autentyczne. Imiona bohaterów, nazwy miast niekoniecznie. Rozpoczynamy w miejscu, w którym jako absolwenci różnych wydziałów spotykamy się po raz pierwszy – Lekarski Egzamin Końcowy.
- 22 sierpnia 2016 | Agnieszka Makarow | dla studenta
Praktyki wakacyjne to coś, przez co musi przejść każdy student kierunku lekarskiego. Raz w roku, miesiąc swoich letnich wakacji mamy obowiązek spędzić na oddziale o profilu ściśle określonym przez program studiów. Wielu z nas pamięta ekscytację, którą odczuwało przed swoimi pierwszymi praktykami. Jednak rzeczywistość okazuje się często zupełnie inna od oczekiwań. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad dla młodszych kolegów i koleżanek, jak przetrwać praktyki wakacyjne w dużym mieście okiem studentki po czwartym roku.
- 20 sierpnia 2016 | Joanna Dąbrowska | przydatne informacje
Kończysz studia medyczne lub staż podyplomowy i nie wiesz, co dalej? W zawodzie lekarza wiele jest opcji, ale w żadnej z nich się nie widzisz? A może jesteś lekarzem i chcesz dorobić do skromnej pensji, jaką oferuje nam nasze Państwo “na start”? Rozważasz inną ścieżkę kariery? Przedstawię krótkie opisy kilku zawodów, w których wykształcenie medyczne może być atutem.
- 19 sierpnia 2016 | Społeczność BML / Nadesłane | dla studenta
Czy słyszeliście kiedyś nazwę “Biała Niedziela”? Za czasów PRL-u były one elementem profilaktyki zdrowotnej, a dla młodych lekarzy, studentów, szansą na sprawdzenie swojej wiedzy i umiejętności “w terenie”. Niestety, Białe Niedziele były także elementem propagandy władzy, a nagranie jednej z takich akcji, zorganizowanej przez Akademię Medyczną w Łodzi w 1969, znalazło swoje miejsce w Polskiej Kronice Filmowej. Ciężką pracę lekarzy władza wykorzystywała więc nie tylko by dbać o zdrowie obywateli, ale także by pokazać społeczeństwu swoje zainteresowanie biedniejszymi rejonami Polski.
- 10 sierpnia 2016 | Agnieszka Makarow | recenzje
„Patch Adams” to amerykański film biograficzny wyreżyserowany przez Toma Shadyaca. Jest to jeden z tych filmów, który bez chwili wahania mogłabym nazwać filmem familijnym – ciepły i wzruszający, idealny na niedzielne popołudnia. Oglądając go, można uronić kilka łez, od czasu do czasu szczerze się roześmiać. Pomimo że pod wieloma względami jego fabuła jest po prostu naiwna, a całość powstała niemal dwadzieścia lat temu, „Patch Adams” jest filmem, który wciąż pozostaje boleśnie aktualny.
- 9 sierpnia 2016 | Jakub Kosikowski | felieton
Bałagan w ochronie zdrowia w Polsce jest rzeczą tak powszechną i codzienną, jak śnieg na obu biegunach. Problem polega na tym, że gdy chodzi o ludzkie zdrowie i życie, nie może być zgody na bylejakość. Z braku presji na rządzących sytuacja nie zmieniła się od lat, a jedyne jaskółki zmian zaglądają do nas „od strajku do strajku”. Wszystko wskazuje na to, że jedna z nich właśnie nadlatuje. I nazywa się Porozumienie Zawodów Medycznych.
- 8 sierpnia 2016 | Anna Stępień | przydatne informacje
Na początek trochę twardych danych: jestem na 3 roku specjalizacji z chirurgii ogólnej, pracuję w szpitalu powiatowym. No i jestem kobietą. Dziś podzielę się z Tobą moimi przemyśleniami nt. dziedziny medycyny, którą się zajmuję. Opiszę jej plusy i minusy, powiem na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o wybraniu tej ścieżki zawodowej, a także… postaram się odpowiedzieć na pytanie co ma wspólnego kobieta-chirurg ze świnką morską.
- 5 sierpnia 2016 | Społeczność BML / Nadesłane | dla studenta
Staż podyplomowy to czas wyjątkowy pod wieloma względami. Upragniony koniec studiów, dyplom lekarza w ręku i w końcu… możliwy bezpośredni kontakt z pacjentem! Dla jednej grupy młodych lekarzy rok stażu to czas luzu zawodowego, zakuwania do LEKu. Dla innych to rzucenie na głęboką wodę, zderzenie z rzeczywistością i przede wszystkim czas wyboru specjalizacji. Ja zdecydowanie należałam do tej drugiej grupy!
- 4 sierpnia 2016 | Społeczność BML / Nadesłane | dla studenta
Niniejszy tekst jest częścią serii artykułów opisujących pobieżnie wszystkie ważniejsze przedmioty zawarte w programie studiów kierunku lekarskiego. Zebrane są one w dwie kategorie: nauki podstawowe i przedmioty kliniczne, na których ma się już realny kontakt z pacjentem. Tekst powstał na podstawie wrażeń własnych autora i szeroko zakrojonego wywiadu wśród studentów i absolwentów wszystkich polskich uczelni medycznych. Ma na celu przybliżenie maturzystom zainteresowanych medycyną i studentom przebiegu studiów, by mogli świadomie podjąć tę jakże masochistyczną decyzję o zostaniu lekarzem.
- 2 sierpnia 2016 | Maria Piekutowska | dla studenta
Masz około 18 lat, za Tobą matura, przed Tobą kolejny, ważny etap życia. Wszyscy oczekują od Ciebie wykształcenia, dobrych zarobków i prestiżu. Każdy podaje na to inną receptę. Teoretycznie ostatnie lata szkolne miały pomóc Ci zadecydować o karierze. W praktyce kierunek studiów nierzadko wybierany jest po kolejnej imprezie pożegnalnej, ostatniego dnia składania dokumentów, na wariata. Chcesz podjąć wybór świadomie? Szukasz porad i mądrości życiowych? Rozczaruję cię – żadna nie pomoże. Decyzję i tak będzie trzeba podjąć samodzielnie.
- 28 lipca 2016 | Społeczność BML / Nadesłane | dla studenta
Niniejszy tekst jest częścią serii artykułów opisujących pobieżnie wszystkie ważniejsze przedmioty zawarte w programie studiów kierunku lekarskiego. Zebrane są one w dwie kategorie: nauki podstawowe i przedmioty kliniczne, na których ma się już realny kontakt z pacjentem. Tekst powstał na podstawie wrażeń własnych autora i szeroko zakrojonego wywiadu wśród studentów i absolwentów wszystkich polskich uczelni medycznych. Ma na celu przybliżenie maturzystom zainteresowanych medycyną i studentom przebiegu studiów, by mogli świadomie podjąć tę jakże masochistyczną decyzję o zostaniu lekarzem.
- 26 lipca 2016 | Maria Piekutowska | dla studenta
Masz około 18 lat, za Tobą matura, przed Tobą kolejny, ważny etap życia. Wszyscy oczekują od Ciebie wykształcenia, dobrych zarobków i prestiżu. Każdy podaje na to inną receptę. Teoretycznie ostatnie lata szkolne miały pomóc Ci zadecydować o karierze. W praktyce kierunek studiów nierzadko wybierany jest po kolejnej imprezie pożegnalnej, ostatniego dnia składania dokumentów, na wariata. Chcesz podjąć wybór świadomie? Szukasz porad i mądrości życiowych? Rozczaruję cię – żadna nie pomoże. Decyzję i tak będzie trzeba podjąć samodzielnie.
- 21 lipca 2016 | Społeczność BML / Nadesłane | dla studenta
Niniejszy tekst jest częścią serii artykułów opisujących pobieżnie wszystkie ważniejsze przedmioty zawarte w programie studiów kierunku lekarskiego. Zebrane są one w dwie kategorie: nauki podstawowe i przedmioty kliniczne, na których ma się już realny kontakt z pacjentem. Tekst powstał na podstawie wrażeń własnych autora i szeroko zakrojonego wywiadu wśród studentów i absolwentów wszystkich polskich uczelni medycznych. Ma na celu przybliżenie maturzystom zainteresowanych medycyną i studentom przebiegu studiów, by mogli świadomie podjąć tę jakże masochistyczną decyzję o zostaniu lekarzem.
- 19 lipca 2016 | Maria Piekutowska | dla studenta
Masz około 18 lat, za Tobą matura, przed Tobą kolejny, ważny etap życia. Wszyscy oczekują od Ciebie wykształcenia, dobrych zarobków i prestiżu. Każdy podaje na to inną receptę. Teoretycznie ostatnie lata szkolne miały pomóc Ci zadecydować o karierze. W praktyce kierunek studiów nierzadko wybierany jest po kolejnej imprezie pożegnalnej, ostatniego dnia składania dokumentów, na wariata. Chcesz podjąć wybór świadomie? Szukasz porad i mądrości życiowych? Rozczaruję cię – żadna nie pomoże. Decyzję i tak będzie trzeba podjąć samodzielnie.
- 14 lipca 2016 | Społeczność BML / Nadesłane | dla studenta
Niniejszy tekst jest częścią serii artykułów opisujących pobieżnie wszystkie ważniejsze przedmioty zawarte w programie studiów kierunku lekarskiego. Zebrane są one w dwie kategorie: nauki podstawowe i przedmioty kliniczne, na których ma się już realny kontakt z pacjentem. Tekst powstał na podstawie wrażeń własnych autora i szeroko zakrojonego wywiadu wśród studentów i absolwentów wszystkich polskich uczelni medycznych. Ma na celu przybliżenie maturzystom zainteresowanych medycyną i studentom przebiegu studiów, by mogli świadomie podjąć tę jakże masochistyczną decyzję o zostaniu lekarzem.
- 13 lipca 2016 | Społeczność BML / Nadesłane | dla studenta
Niniejszy tekst otwiera serię artykułów opisujących pobieżnie wszystkie ważniejsze przedmioty, zawarte w programie studiów kierunku lekarskiego. Zebrane są one w dwie główne kategorie: przedmioty przedkliniczne (nauki podstawowe) i przedmioty kliniczne, na których ma się już realny kontakt z pacjentem. Wymienione są w kolejności alfabetycznej i nie są podzielone na lata studiów, ponieważ każda uczelnia medyczna w Polsce ma nieco inny program. Tekst powstał na podstawie wrażeń własnych autora i szeroko zakrojonego wywiadu wśród studentów i absolwentów wszystkich polskich uczelni medycznych.
- 11 lipca 2016 | Maria Piekutowska | emigracja
Po tym jak Brytyjczycy w demokratycznym referendum zagłosowali za wyjściem z Unii Europejskiej, świat medialny oszalał. Takiego obrotu sprawy nikt się nie spodziewał. Pojawiło się mnóstwo prognoz i przewidywań na temat skutków tej decyzji. Twórcy teorii dotyczących przyszłości Europy pod względem kreatywności mogliby dziś konkurować z fanami Gry o Tron. Czy nasi lekarze mają się czego obawiać?
- 10 lipca 2016 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
Podsumowanie wydarzeń z dni 27.06-09.07.2016. Infarma publikuje raport o honorariach lekarzy od firm farmaceutycznych. Wiceminister Łanda zostaje zawieszony w czynnościach z zakresu polityki lekowej. Ochrona Zdrowia wspomniana przez prezesa Kaczyńskiego na kongresie PiS. Powstaje Porozumienie Zawodów Medycznych zrzeszające 9 medycznych związków zawodowych. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że pytania do LEK mają być jawne.
- 30 czerwca 2016 | Leonard | felieton
Jak wybrać staż kierunkowy? O ile wpływ na miejsce odbywania specjalizacji mamy mocno ograniczony, to w większości przypadków istnieje dość duża swoboda przy wyborze miejsca realizacji staży kierunkowych i poziomu zaangażowania. Stażysta jest pracownikiem do wszystkiego. Od przyjęć pacjentów, po przepisywanie kart zleceń, a nawet do wyjazdów na konsultację jeżeli sanitariuszek zabraknie. Gdzie w tym nauka? Ciche przyzwolenie na wychodzenie wcześniej, nieprzychodzenie po dyżurze. Dlaczego? Bo każdy wie, że szpital nie zapłaci, że wszyscy pracują dodatkowo.
- 28 czerwca 2016 | Magdalena Zdziebko | dla studenta
Łup, łup, łup – tłucze się głośno serce gdy sprawdzasz wyniki rekrutacji. Szeroko rozszerzone źrenice, wysuszone usta, pogryzione do krwi. Drżącymi rękami sprawdzasz i… JEST! Udało Ci się, już niemal jesteś studentem medycyny! Gdy już się otrząśniesz, odtańczysz taniec radości (albo dwa), załatwisz formalności i przeczekasz wakacje (które przecież są piękne i długie, ale jakże wyczekujesz ich końca!) nadchodzi początek października. Stawiasz pierwsze kroki jako student kierunku lekarskiego.
- 26 czerwca 2016 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
Podsumowanie wydarzeń z dni 18-25.06.2016. Manifestacja Porozumienia Rezydentów udowadnia, że młodzi lekarze potrafią się zjednoczyć. Minister Zdrowia przedstawia propozycję „poprawy” zarobków. Dalsza konsolidacja środowiska medycznego – powstaje Porozumienie Zawodów Medycznych. Wielka Brytania chce opuścić Unię Europejską.
- 21 czerwca 2016 | Anna Klimont | felieton
Na początek scenka rodzajowa: przerwa w zajęciach, kiosk w szpitalu klinicznym* i magazyn o homeopatii, medycynie naturalnej „O czym lekarze Ci nie powiedzą”, na widok którego wyrwało mi się do znajomych: „O, spójrzcie, to ta gazeta dla oszołomów!”. Błąd. Nie róbcie tak. Nie wiadomo, kto słucha i jak zareaguje.
- 4 czerwca 2016 | Joanna Dąbrowska | emigracja
Jak wygląda nauka i praca w duńskich szpitalach? Co robić w Aarhus po godzinach? I w końcu – czy warto w ogóle tam jechać? W artykule możecie zapoznać się z moimi wspomnieniami i opinią o praktykach wakacyjnych. A czy pójdziecie w moje ślady – sami zdecydujcie. Zapraszam do lektury!
- 31 maja 2016 | Społeczność BML / Nadesłane | felieton
Drogi Rezydencie! Jestem pielęgniarką i chcę, żebyś wiedział, że jestem z Tobą, a nie przeciwko Tobie. Że marzy mi się prawdziwy zespół wielodyscyplinarny, a nie podzielone środowisko zawodowe. Zespół, który będzie tworzył jedność, której tak bardzo brakuje w polskim Systemie Opieki Zdrowotnej. Chciałabym, żebyśmy się szanowali i wzajemnie słuchali. Dlatego proszę, przeczytaj te kilka słów ode mnie.
- 30 maja 2016 | Marcin | felieton
Rezydent – przez pacjentów postrzegany jako młody, czasem nieco mniej doświadczony, ale jednak lekarz. Przez szpitale i inne placówki medyczne widziany jako tania siła robocza. Zawód lekarza to przede wszystkim satysfakcja, jaką daję ludzka wdzięczność w trakcie leczenia i skierowane do nas słowo „dziękuję” przy wychodzeniu ze szpitala.
- 29 maja 2016 | Anna Klimont | felieton
24 maja we wtorek od łóżek w ramach strajku odeszły pielęgniarki z Centrum Zdrowia Dziecka. Rozmowy z dyrekcją szpitala wciąż trwają, opinia publiczna jest zgorszona, media społecznościowe szaleją. Przeglądając internetowe komentarze znalazłam ciekawe porównanie, że strajk niczym ból, jest objawem zapalenia, które toczy organizację zdrowia.
- 24 maja 2016 | Maria Piekutowska | felieton
Zanim poszli na medycynę, zdążyli się do niej uprzedzić. Nie zraziła ich żadna medialna propaganda lecz przykre doświadczenia własne. Z czasem nabywali nowych, lepszych, które pomogły im zmienić zdanie. Spotkali lekarza, takiego prawdziwego. Lekarza, który pomaga, leczy i uczy. Umacnia pojęcie tego zawodu. Którego warto stawiać sobie za wzór do naśladowania.
- 23 maja 2016 | Aleksandra K | recenzje
Gdy szukałam w internecie książek Andrzeja Szczeklika, zamawiałam je i wreszcie gdy otwierałam wydaną na pięknym papierze pozycję „Katharsis”, bałam się, że się zawiodę. O Szczekliku słyszałam wiele, jego „Choroby wewnętrzne” znać musiałam do Lekarskiego Egzaminu Końcowego na wyrywki. A teraz chciałam oderwać się od czytania do egzaminów, od zapamiętywania szczegółów, od czytania mechanicznego, by zażyć ten humanistyczny lek na ból duszy.
- 22 maja 2016 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
Jestem młodym lekarzem, rezydentem onkologii klinicznej, członkiem Porozumienia Rezydentów. Tak jak i Ty, martwię się z powodu warunków, w jakich przyszło nam pracować. Tona biurokracji, zła organizacja, wynagrodzenie uniemożliwiające poszerzanie swojej wiedzy i kompetencji. Bezduszny system, który oddala lekarza od pacjenta. Ale jest nadzieja, by to zmienić. Nadchodzi czas, w którym zaczynamy głośno mówić o swoich problemach i jesteśmy słyszani. Chodź, dołącz do nas.
- 8 powodów, dlaczego manifestacja rezydentów nic nie da – perspektywa lekarza emigranta ze Szwajcarii21 maja 2016 | Medicus Helveticus | felieton
Tekst ten nawiązuje do niedawnych wydarzeń zainicjowanych w gronie młodych lekarzy z Porozumienia Rezydentów oraz jest odpowiedzią na list otwarty „Lekarz Emigrant: strajk to jedyna opcja”. Moim zdaniem manifestacja jest z góry skazana na porażkę a piszę to z dystansu, zarówno emocjonalnego, materialnego jak i fizycznego. Myślcie o przyszłości. O Waszych rodzinach, planach, perspektywach. Myślcie o tym, że idąc na wojnę z chamstwem i prostactwem – wojnę tę musicie przegrać. Bo nie uda Wam się walczyć ich metodami…
- 16 maja 2016 | Społeczność BML / Nadesłane | przydatne informacje
Czy specjalizacja z ortopedii i traumatologii naprawdę wymaga dużej siły fizycznej i odporności na stres? A może zmysłu i finezji? Jakie są możliwości rozwoju po zakończeniu szkolenia? Ile przeciętne zarabia lekarz z tytułem i gdzie można dorobić jeszcze w trakcie specjalizacji? Jakie są wady i zalety wyboru tej ścieżki kariery? Na te i wiele innych pytań odpowie rezydent na półmetku swojej rezydentury.
- 10 maja 2016 | Jakub Kosikowski | felieton
Porozumienie Rezydentów jest reaktywowaną w październiku 2015 organizacją, która zajmuje się sprawami młodych lekarzy w Polsce. Od czasu powstania przebija się powoli do świadomości społecznej nie tylko polityków, ale i zwykłych Polaków nie mających związku z rezydenturami i ochroną zdrowia. Niniejszy tekst przedstawia najważniejsze wydarzenia z dziejów PR i tłumaczy, dlaczego pokojowa droga działań uległa wyczerpaniu a młodzi lekarze zmuszeni są do organizowania protestu.
- 7 maja 2016 | Społeczność BML / Nadesłane | felieton
Nie zostaliście lekarzami, by łatać dziury wadliwego systemu. Większość z Was szła na studia z powołania, ale to nie znaczy, że macie być doktorem Judymem i pracować do upadłego za darmo. Przez to, że w Waszych rękach jest życie innych, macie prawo do szacunku i godnego życia, a nie wyzysku. Akcja „Adoptuj posła” nie przyniosła zamierzonego skutku, ale dała Wam podwaliny do konkretniejszych działań. Odejście do łóżek to jedyna opcja, abyście dostali to co Wam się należy. Walczcie o swoje!
- 24 kwietnia 2016 | Martyna Kościesza | #news
Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) zajmuje się międzynarodową pomocą rozwojową i ratunkową. Środki z dobrowolnych wpłat zostaną w całości wykorzystane na sfinansowanie działalności Zespołu Ratunkowego PCPM w krajach dotkniętych klęskami żywiołowymi oraz kryzysami humanitarnymi w tym m.in. na zakup leków i sprzętu ratowniczego, transport do krajów dotkniętych katastrofą, zakwaterowanie polskich ratowników oraz inne koszty operacyjne. Liczy się każda złotówka!
- 22 kwietnia 2016 | Społeczność BML / Nadesłane | felieton
Jestem bardzo młodym lekarzem, rezydentem – internistą w prężnym ośrodku na Śląsku. Mam dobre warunki pracy i z przyjemnością wstaję rano, aby spotkać zespół. Oczywiście do ideału brakuje sporo, ale na co dzień nie narzekam. Dziś chciałbym się z Wami podzielić kilkoma pomysłami, które w moim odczuciu przyczynią się do poprawy wizerunku lekarza.
- 18 kwietnia 2016 | Maria Piekutowska | felieton
Bieda może być intelektualna. Wykształconym ludziom, zwłaszcza młodym, często trudno to zrozumieć. Rzeczywiście, trudno pojąć opór przed medycyną! Ruchy antyszczepionkowe, homeopatia, magia, amulety – dlaczego ludzie w to wierzą?! Jak można być tak głupim! Otóż można.
- 10 kwietnia 2016 | Społeczność BML / Nadesłane | emigracja
Moja zagraniczna przygoda medyczna miała miejsce w Maladze. Hmm… mało powiedziane. Zwiedzałam całą Hiszpanię, zahaczyłam o Portugalię i uznałam, że grzechem byłoby nie odwiedzić Maroko. Wszystko to było możliwe dzięki programowi „Erasmus”. Jeżeli przyszło Ci do głowy, że Ty chciałbyś / chciałabyś kiedyś studiować, albo odbyć praktyki za granicą, to nie zwlekaj i aplikuj na wyjazd. Ostrzegam, że Erasmus raz, to Erasmus całe życie.
- 2 marca 2016 | Joanna Dąbrowska | #news
Nie bez dumy powiedzieć można, że studenci są fundamentem szpitala klinicznego. Z całym poświęceniem i zaangażowaniem, regularnie, 5 dni w tygodniu, powstrzymują ściany placówki przed zawaleniem. Podpierają je na ginekologii i na internie; na pediatrii i chirurgii. W zimne dni wspomagają szpital w oszczędzaniu, naturalnie ogrzewając korytarze i sale, bez konieczności włączania grzejników. Czymże byłyby kliniki bez studentów? Ruiną, po której by hulał wiatr, zdaje się. Szkoda tylko, że nie po to decydujemy się na sześcioletnią katorgę wśród opasłych tomów. […]
- 21 lutego 2016 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
Narzekanie leży w naszej słowiańskiej naturze. Dzień bez sceptycznego komentarza na temat otaczającej nas rzeczywistości to dzień stracony. Rachunek krzywd i cudzych błędów stanowi ekwiwalent brytyjskiej powierzchownej rozmowy o pogodzie. Nie inaczej jest w naszym, lekarskim, środowisku. Prawda, mamy realne powody do niezadowolenia. Nie zmienia to faktu, że jego intensywność zależy bardziej od naszej natury, niż okoliczności. Czas przełamać ten stereotyp. Dziś będzie jak najbardziej pozytywnie. Poznajcie mojego szefa-Profesora.
- 20 lutego 2016 | Społeczność BML / Nadesłane | emigracja
Opublikowany 13 stycznia 2016 na łamach BML artykuł „Lekarz emigrant pisze” spotkał się z Waszą żywą reakcją – skrzynka mailową naszego kolegi lekarza i autora bloga lekarz-emigrant.blogspot.com została zasypana podziękowaniami i licznymi pytaniami. W swojej uprzejmości zdecydował się zebrać powtarzające się pytania i opisać warunki kształcenia w Niemczech bardziej szczegółowo. Dziś prezentujemy czwartą i najprawdopodobniej ostatnią część jego odpowiedzi, w której odpowiada na pozostałe wasze pytania.
- 8 lutego 2016 | Społeczność BML / Nadesłane | emigracja
Opublikowany 13 stycznia 2016 na łamach BML artykuł „Lekarz emigrant pisze” spotkał się z Waszą żywą reakcją – skrzynka mailową naszego kolegi lekarza i autora bloga lekarz-emigrant.blogspot.com została zasypana podziękowaniami i licznymi pytaniami. W swojej uprzejmości zdecydował się zebrać powtarzające się pytania i opisać warunki kształcenia w Niemczech bardziej szczegółowo. Dziś prezentujemy trzecią część jego odpowiedzi, w której szczegółowo opisuje warunki swojej codziennej pracy.
- 4 lutego 2016 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
Serial TVP „Młodzi lekarze” – szansa na pokazanie rzeczywistości początkującego lekarza, czy cukierkowy świat rodem z Leśnej Góry? Przedstawiamy dojrzewającą opinię na półmetku serii, ocenimy, czy spełniły się nadzieje i obawy, jakie wzbudził on od chwili premiery i omówimy pięć grzechów głównych, jakie popełnił. Niniejszy tekst podsumowuje powtarzające się głosy krytyki a także zwraca uwagę na zaistniałe przy okazji dylematy etyczne.
- 31 stycznia 2016 | Krzysztof Ostaszewski | #news
Apeluję do wszystkich, którym zależy na poprawie warunków naszej pracy o zabranie głosu! 8 lutego 2016 członkowie zarządu Porozumienia Rezydentów, organizacji działającej na rzecz poprawy warunków szkolenia wszystkich lekarzy w trakcie specjalizacji (niezależnie od formy zatrudnienia), spotykają się z Ministrem Zdrowia celem przedstawienia mu głównych problemów dotykających naszego środowiska. Jeśli czas na to pozwoli, zaprezentują również część z proponowanych rozwiązań.
- | Społeczność BML / Nadesłane | emigracja
Opublikowany 13 stycznia 2016 na łamach BML artykuł „Lekarz emigrant pisze” spotkał się z Waszą żywą reakcją – skrzynka mailową naszego kolegi lekarza i autora bloga lekarz-emigrant.blogspot.com została zasypana podziękowaniami i licznymi pytaniami. W swojej uprzejmości zdecydował się zebrać powtarzające się pytania i opisać warunki kształcenia w Niemczech bardziej szczegółowo. Dziś prezentujemy drugą część jego odpowiedzi, w której skupia się na warunkach, jakie trzeba spełnić, by móc rozpocząć specjalizację w Niemczech.
- 27 stycznia 2016 | Społeczność BML / Nadesłane | felieton
Jestem lekarzem, ubiegającym się o odbywanie specjalizacji w trybie rezydentury, obecnie pracuję na etacie w innym szpitalu niż planowałam, a popołudniami dorabiam w POZ. Moja sytuacja wygląda inaczej, niż to planowałam i nie dlatego, że uzyskałam zły wynik z Lekarskiego Egzaminu Końcowego lub nie posiadam wystarczających kwalifikacji, lecz dlatego, że jak się okazuje, w Polsce, wbrew dobrym zwyczajom i logice, prawo działa wstecz. Oto moja historia.
- 25 stycznia 2016 | Aleksandra Likońska | dla studenta
AMEE (An International Association for Medical Education) to organizacja w całości poświęcona rozwijaniu edukacji medycznej na świecie. Każdy student kierunku lekarskiego jako przyszły lekarz, w którym się obecnie znajduje powinien zainteresować się działalnością tego stowarzyszenia. Dlaczego? Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Na samym początku jednak warto poświęcić trochę czasu na wytłumaczenie, czym tak właściwie jest edukacja medyczna.
- 24 stycznia 2016 | Społeczność BML / Nadesłane | emigracja
Opublikowany 13 stycznia 2016 na łamach BML artykuł „Lekarz emigrant pisze” spotkał się z Waszą żywą reakcją – skrzynka mailową naszego kolegi lekarza i autora bloga lekarz-emigrant.blogspot.com została zasypana podziękowaniami i licznymi pytaniami. W swojej uprzejmości zdecydował się zebrać powtarzające się pytania i opisać warunki kształcenia w Niemczech bardziej szczegółowo. Dziś prezentujemy pierwszą część jego odpowiedzi, w której skupia się na kwestii dochodów, kosztów utrzymania i nauce języka.
- 22 stycznia 2016 | Agnieszka Makarow | recenzje
Nowy serial TVP „Młodzi lekarze” – szansa na pokazanie rzeczywistości początkującego lekarza “od kuchni”, czy paradokument na miarę “Trudnych spraw”? Cukierkowa rzeczywistość rodem z Leśnej Góry, która ma ocieplić wizerunek lekarza, czy bezpardonowe okazanie rzeczywistości polskiego systemu opieki zdrowotnej? Nie można osądzać całego serialu na podstawie jednego odcinka, przedstawiamy więc pierwsze wrażenia i opinie na temat “Młodych lekarzy” zebrane wśród kilku niezwiązanych ze sobą osób w różnym wieku i z różnych środowisk, w tym i niemedycznych. Zobaczmy, co mają do powiedzenia.
- 20 stycznia 2016 | Społeczność BML / Nadesłane | emigracja
Emigracja lekarza – decyzja, która może zaważyć na całym życiu. Czy się opłaca? Opublikowaliśmy już jeden tekst Lekarza Emigranta, który zdecydował się robić specjalizację z anestezjologii za zachodnią granicą. Tym razem publikujemy relację lekarki, która zagranicą została mamą i – mimo dobrych warunków bytowych i szkoleniowych – wciąż marzy o powrocie do Polski. Dowiedz się co ją wstrzymuje przed powrotem do ojczyzny i jakie ma dla Ciebie rady.
- 16 stycznia 2016 | Społeczność BML / Nadesłane | emigracja
Opublikowany kilka dni temu na łamach BML artykuł „Lekarz emigrant pisze” spotkał się z Waszą żywą reakcją – zarówno tą pozytywną jak i negatywną. Na głowę (i skrzynkę mailową) naszego kolegi posypały się razy, słowa krytyki, ale także podziękowania i przede wszystkim – liczne pytania. W celu zaoszczędzenia sobie i Wam pracy, w swojej uprzejmości zdecydował się zebrać powtarzające się pytania i opisać proces emigracji jeszcze raz, bardziej szczegółowo.
- 15 stycznia 2016 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
Porozumienie Rezydentów jest częścią Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, zrzeszającą wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów w trakcie specjalizacji. Powstało w 2007 roku jako wyraz niezgody na ówczesne warunki pracy. Lekarzom udało się wtedy przekonać rząd do częściowej realizacji swoich postulatów. Porozumienie Rezydentów tworzymy my, lekarze pełni zapału, traktujący naszą pracę jako pasję. Oto nasze cele statutowe.
- | Społeczność BML / Nadesłane | przydatne informacje
Dzięki prężnej pracy Porozumienia Rezydentów udało się uzykać pierwszą opinię prawną dotyczącą jednego z najczęściej zgłaszanych przez Was na Będąc Młodym Lekarzem problemu, czyli zmuszania rezydenta do pracy na oddziale, na którym zgodnie z programem specjalizacji nie ma obowiązku pracować. Najczęściej takim oddziałem jest Izba Przyjęć lub Szpitalny Oddział Ratunkowy, gdzie rezydent jest „rzucany” na pierwszą linię frontu wbrew jego woli i – jak się okazuje – prawu.
- 13 stycznia 2016 | Społeczność BML / Nadesłane | emigracja
Emigracja – decyzja, która może zaważyć na całym życiu. Czy się opłaca? Inny kraj, inna kultura, inny system opieki zdrowotnej, inna kuchnia. Dużo wątpliwości przed wyjazdem, ale czy ktoś słyszał o masowych powrotach lekarzy z emigracji? Może warto jednak zaryzykować? Jedni wyjeżdżają na Erasmusa, inni na stałe. Na początek poznaj moją historię, a kto wie, może jeszcze dzisiaj spakujesz walizkę i kupisz bilet w świat.
- 30 grudnia 2015 | Agnieszka Makarow | recenzje
Zapraszamy do przeczytania recenzji podręcznika „Choroby skóry i choroby przenoszone droga płciową” autorstwa Stefanii Jabłońskiej i Sławomira Majewskiego. Ta ponad pięciuset stronicowa publikacja zawiera wszystko to, czego student medycyny powinien dowiedzieć z zakresu dermatologii oraz wenerologii i na stałe wpisała się już do listy podręczników polecanych. Dowiedz się, czy warto mieć go na własnej półce!
- 20 grudnia 2015 | Krzysztof Ostaszewski | #news
Będąm Młodym Lekarzem stworzyło projekt „kalendarium medyczne” – ujednolicone źródło informacji o konferencjach, szkoleniach, warsztatach i imprezach medycznych. Tutaj w jednym miejscu znajdziesz informacje o interesujących Cię wydarzeniach o tematyce medycznej.
Z każdym kolejnym dniem będzie ich przybywać, więc bądźcie czujni i na bieżąco!
- 6 grudnia 2015 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
Próba rozmowy o zarobkach lekarzy w Polsce to nie tyle niestosowność, co samobójstwo. Świadomy ryzyka, chciałbym obalić mit o wysokich zarobkach lekarzy.
- 5 grudnia 2015 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
14.11.2015 odbyło się drugie oficjalne spotkanie grupy Porozumienia Rezydentów – organizacji, która 8 lat temu wywalczyła lepsze warunki pracy młodych lekarzy, takie jak np. podniesienie wynagrodzenia do obecnego poziomu i poprawę warunków kształcenia. Tym razem spotkaliśmy się w Warszawskiej Izbie Lekarskiej, gdzie w ciągu kilku godzin podsumowaliśmy naszą dotychczasową pracę i wysłuchaliśmy komentarzy, problemów i propozycji każdego z uczestników. Poniżej przedstawiam podsumowanie poruszanych kwestii. Porozumienie Rezydentów: sprawozdanie z drugiego posiedzenia Informacja o spotkaniu była zamieszczona na grupie Facebookowej Porozumienie Rezydentów, […]
- 9 listopada 2015 | Maria Piekutowska | recenzje
Obecnie serial nie najnowszy, w moich licealnych latach święcił tryumfy. Możliwe, że istnieją jeszcze osoby, które przed House’em się uchroniły. Dla nich niech będzie ta recenzja – ku przestrodze.
- 6 listopada 2015 | Agnieszka Makarow | recenzje
Po pierwsze, zdobywanie wiedzy medycznej jest czynnością, dla której nie istnieje ani forma dokonana czasownika, ani górny limit podręczników do przeczytania. Po drugie, o ile zadaniem większości podręczników medycznych jest przekazanie konkretnej dawki informacji, o tyle głównym celem „Vademecum medycyny wewnętrznej” jest pomoc lekarzowi w wykorzystaniu wiedzy wcześniej zdobytej – nie po to, aby zdać jakikolwiek egzamin, ale by lepiej mógł sobie radzić w codziennej pracy.
- 28 października 2015 | Anna Natkaniec | recenzje
Za opasły tom, o tajemniczym i nieco groźnym tytule „Cesarz wszech chorób. Biografia raka”, wzięłam się podczas wakacyjnego odpoczynku. Pełna wątpliwości czy aby na pewno jest to lektura odpowiednia do okoliczności dałam „Cesarzowi…” szansę.
- 27 października 2015 | Krzysztof Ostaszewski | #news
24.10.2015 w Klubie Lekarza przy ul. Raszyńskiej 54 odbyło się pierwsze krajowe spotkanie reaktywujące Porozumienie Rezydentów – organizację, która 8 lat temu potrafiła wywalczyć lepsze warunki pracy młodych lekarzy, jak np. podniesienie wynagrodzenia do obecnego poziomu i poprawę warunków kształcenia.
Wspólnie z OZZL i Warszawską OIL omówiono sposoby rozwiązania problemów dotyczących młodych lekarzy – złych warunków odbywania specjalizacji, niskich pensji, nierespektowania praw pracowniczych etc. - 23 października 2015 | Krzysztof Ostaszewski | #news
BML z całych sił popiera coraz prężniej rozwijający się ruch Porozumienia Rezydentów, będący oddolną inicjatywą mającą na celu zmianę warunków pracy i szkolenia młodych lekarzy na lepsze. Każdy, kto ma coś istotnego do powiedzenia, ma taką samą moc sprawczą, by zmienić naszą sytuację. 24 października o godz. 15.00, w Klubie Lekarza, odbędzie się spotkanie celem reaktywacji Porozumienia Rezydentów – nie może tam Ciebie zabraknąć!
- 22 września 2015 | Krzysztof Ostaszewski | #news
Znasz lekarza który słynie z sympatycznego podejścia do młodych lekarzy? Takiego, który angażuje się w szkolenie młodych? Starszego kolegę na którego pomoc można liczyć, a który jednocześnie jest medycznym mentorem? Chcielibyśmy uhonorować lekarzy, szczególnie zasłużonych w kształceniu podyplomowym lekarzy. Za ich życzliwość, poświęcony młodym lekarzom – często bez wynagrodzenia – czas, za ich podejście do młodszych kolegów.
- 1 września 2015 | Społeczność BML / Nadesłane | przydatne informacje
W ostatnich latach w pediatrii przydzielano coraz więcej miejsc rezydenckich. Z tego względu wiele osób bez względu na motywacje wybierało właśnie ten kierunek rozwoju. Poniżej postaram się przybliżyć nieco kilka aspektów pracy lekarza pediatry, aby nieco ułatwić młodszym kolegom podjęcie decyzji.
- 31 sierpnia 2015 | Krzysztof Ostaszewski | przydatne informacje
BML z radością i nieukrywanym entuzjazmem informuje, że rozpoczyna projekt #medlinki, czyli zbiórkę linków do przydatnych materiałów. Celem jest stworzenie jak największej bazy wiedzy… o bazach wiedzy (metabazy). Skolekcjonowania wszystkich tych stron, które tak długo i usilnie szukaliście, a które okazały się później niezmiernie przydatne w nauce zawodu.
- | Krzysztof Ostaszewski | przydatne informacje
Ten moment musiał nadejść. Dziesiątki wysłanych maili, kilkanaście odbytych rozmów telefonicznych. Wszystko w jednym celu – dowiedzieć się z pierwszej ręki, jak to jest szkolić się z onkologii. Pytania, wątpliwości. Historie, anegdoty. Stwierdziłem, że czas najwyższy spisać moje spostrzeżenia i uwagi. I choć poprzeczka została ustawiona przez moich poprzedników wysoko, mam nadzieję że ten tekst ułatwi Ci podjęcie decyzji, czy chcesz zostać onkologiem.
- 30 sierpnia 2015 | Krzysztof Ostaszewski | #news
Katolickie pismo Polonia Christiana w wakacyjnym numerze oskarżyła transplantologów o tworzenie "mafii", która namawia do oddawania organów jeszcze żywych osób. Transplantolodzy oraz lekarze popierający ideę transplantacji, w tym minister zdrowia prof. Marian Zembala w proteście wystosowali list otwarty. List otwarty został opublikowany w katolickim piśmie "Tygodnik Powszechny". Poniżej prezentujemy jego treść. List otwarty do polskiego społeczeństwa w związku z cyklem publikacji umieszczonych w czasopiśmie Polonia Christiana nr 45 Lipiec-Sierpień 2015 W powyższym wakacyjnym numerze Polonia Christiana zamieszczony został cykl 6 […]
- 28 sierpnia 2015 | Społeczność BML / Nadesłane | przydatne informacje
Zapraszamy do przeczytania kolejnego artykułu z cyklu „Wspomnienia z rezydentury”. Tym razem rzecz będzie dotyczyć laryngologii. Przedstawiamy dwa teksty – rezydenta pierwszego i ostatniego roku specjalizacji, którzy opisują wady i zalety swojej profesji. Artykuł pochodzi ze strony Wydział Lekarski i jest częścią wspólnego projektu opisania różnych specjalizacji lekarskich aby ułatwić wybór kariery młodszym kolegom.
- 26 sierpnia 2015 | Agnieszka Makarow | emigracja
Studiując medycynę spotykamy się z wieloma możliwościami wyjazdów zagranicznych. Jednym z nich jest odbycie praktyk w ramach letnich wakacji. I jedno jest pewne – warto wyjeżdżać. Dlaczego? W odpowiedzi posłużę się swoimi własnymi wspomnieniami i doświadczeniem zdobytymi podczas miesięcznego pobytu w Portugalii. Postanowiłam przyjrzeć się kilku aspektom, które są istotne zarówno z perspektywy studenta medycynę, jak i osoby pragnącej zostać tam na dłużej.
- 25 sierpnia 2015 | Krzysztof Ostaszewski | #news
Centrum Onkologii Affidea (dawny Euromedic) w Otwocku, które od 2 lat z własnych funduszy pokrywa koszty radioterapii chorych onkologicznie, od 1 sierpnia 2015 zmuszone będzie wstrzymać przyjęcia nowych pacjentów. Narodowy Fundusz Zdrowia odmawia zakontraktowania. Wstrzymanie przyjęć pacjentów do ośrodka w Otwocku oznacza, że około 2 tysiące pacjentów onkologicznych rocznie straci dostęp do leczenia za pomocą radioterapii, które odbywać się będzie już tylko w 3 ośrodkach na Mazowszu. Pytanie, dalczego?
- 24 sierpnia 2015 | Krzysztof Ostaszewski | przydatne informacje
BML zachęca do wzięcia udziału w przeprowadzanym wśród lekarzy i lekarzy dentystów z rozpoczętym szkoleniem specjalizacyjnym (niezależnie od trybu szkolenia) badaniu naukowym. Ma ono na celu poszerzenie wiedzy i zebranie opinii młodych lekarzy nt. przebiegu szkoleń specjalizacyjnych oraz mankamentów z nimi związanymi. Ankieta składa się z 36 krótkich pytań (zazwyczaj jednokrotnego wyboru), zatem jej wypełnienie nie powinno trwać dłużej niż 10-12 minut Badanie to koordynowane jest przez Komisję Etyki Lekarskiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi – wierzymy że wyniki tego […]
- 23 sierpnia 2015 | Krzysztof Ostaszewski | #news
BML obiema rękami podpisuje się pod inicjatywą redakcji mp.pl, w odpowiedzi na którą minister zdrowia prof. Marian Zembala zadeklarował, że przeanalizuje wszystkie nadesłane przez nas propozycje sposobów odbiurokratyzowania systemu ochrony zdrowia.
Zapraszamy do zgłaszania przykładów przepisów lub praktyk NFZ, które nakładają na nas zbędną sprawozdawczość, uniemożliwiają racjonalną organizację pracy i zabierają więcej czasu niż rzeczywista opieka nad pacjentem. Pokażmy, co najbardziej utrudnia nam pracę. - 14 sierpnia 2015 | Społeczność BML / Nadesłane | #news
Jesteśmy grupą studentów medycyny, którzy oprócz tego, że za parę lat będą lekarzami, mają wielką potrzebę niesienia pomocy już teraz. Obraliśmy sobie za cel wspieranie medycyny na świecie poprzez wysyłkę podstawowego sprzętu medycznego (strzykawki, rękawiczki, wenflony, stetoskopy, otoskopy, ciśnieniomierze, itp.) do krajów Trzeciego Świata. Naszym najbliższym celem jest wysłanie w tym roku 3 wolontariuszy i SASA box #2 do Tanzanii. Pomóż nam już dziś!
- 3 lipca 2015 | Społeczność BML / Nadesłane | felieton
Jeśli istnieje coś takiego jak powołanie, to ja je mam i nie wstydzę się tego powiedzieć.
Od kiedy pamiętam, fascynuje mnie wykonywanie sekcji zwłok. Jestem humanistką i mam potężną potrzebę kontaktu z pierwiastkiem metafizycznym. Ostatnia posługa medyczna może rozwiać wątpliwości co do przyczyny śmierci człowieka. A dla mnie jako lekarza jest darem. To ostatni moment, w którym można zrobić coś namacalnego dla człowieka w jego ziemskim bycie. - 30 czerwca 2015 | Alicja De | emigracja
Kwestię stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty reguluje szczegółowo Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 września 2012 r. (z późniejszymi zmianami), zgodnie z którym odbywany jest po otrzymaniu dyplomu ukończenia studiów i jego ukończenie jest konieczne do uzyskania pełnego Prawa Wykonywania Zawodu. Zgodnie z najnowszymi zmianami staż podyplomowy w obecnej formie ma już wkrótce zniknąć i zostać niejako zastąpiony praktykami w ramach szóstego roku studiów na kierunku lekarskim. Modyfikacje te były i są szeroko krytykowane przez środowisko lekarskie a Naczelna […]
- 29 czerwca 2015 | Papaver | recenzje
Na polskim rynku brak idealnego (bądź bliskiego ideału) podręcznika do pediatrii, odpowiednika Interny Szczeklika, który stanowiłby pediatryczną "Biblię", w której znaleźć można prawie wszystko i bez której żaden pediatra, ani szykujący się do egzaminu student, nie wyobrażałby sobie nauki. Gdy otrzymałam propozycję napisania recenzji nowej "Neonatologii" PZWL-u pomyślałam: "Co napiszę, jeśli podręcznik nie spełni moich wysokich wymagań"?
- 22 czerwca 2015 | Krzysztof Ostaszewski | recenzje
Akcja serialu osadzona jest w Nowym Jorku, w szpitalu Knickerbocker, w pierwszej dekadzie XX wieku. Nie istniały antybiotyki, a umieralność pacjentów była zatrważająco wysoka. Dr John Thackery wprowadza własne, pionierskie rozwiązania medyczne, jednocześnie sam zmaga się z uzależnieniem od kokainy. Thackery stoi na czele młodego, odważnego zespołu, w skład którego wchodzą jego protegowany Everett Gallinger, młody Bertie Chickering Jr. oraz Algernon Edwards – obiecujący chirurg z Europy, który – wbrew woli Thackery’ego, zostaje włączony do zespołu. Pozostali bohaterowie to: Cornelia […]
- 15 czerwca 2015 | Dr M.A.D. | emigracja
„Brak klimatyzacji, ukrop. Toaleta oddzielona murkami, na murkach kawałki gazet do użycia. Mi trafił się fragment ze zdjęciem rodziny królewskiej(…) Podczas operacji zgasło światło, nie zadziałał generator i personel pomocniczy przyświecał chirurgom komórkami i latarkami”… Zapraszamy do przeczytania relacji z praktyk lekarskich w Nepalu – czyli jak przeżyć przygodę i uciec tygrysowi oraz jak nie dać się zastrzelić straży królewskiej, kiedy rano trzeba iść do szpitala.
- 7 czerwca 2015 | Agnieszka Makarow | recenzje
Jak efektywnie uczyć się farmakologii? Metod jest tak wiele, jak książek, po które możemy sięgnąć chcąc dobrze wypaść na egzaminie bądź przypomnieć sobie niezbędne podstawy już w trakcie naszej praktyki lekarskiej. Sęk w tym, by znaleźć właśnie te podręczniki, dzięki którym nauka staje się przyjemna, a powtarzanie łatwe i szybkie. Tym razem pod lupę wzięliśmy podręcznik „Farmakologia. Repetytorium” pod redakcją naukową Ryszarda Korbuta.
- 2 czerwca 2015 | Krzysztof Ostaszewski | przydatne informacje
Od 1.01.2015 weszło w życie wiele zmian legislacyjnych regulujących zawód lekarza, wśród nich znalazła się m.in. ta wprowadzająca tzw. poradę recepturową, na mocy której pacjent może otrzymać receptę bez wizyty u lekarza, a lekarz może wystawić receptę bez osobistego zbadania pacjenta. W niniejszym artykule omówię warunki, jakie trzeba spełnić, by działać zgodnie z prawem i uniknąć problemów w sądzie lub podczas kontroli NFZ.
- 26 maja 2015 | Krzysztof Ostaszewski | przydatne informacje
Jakie akty prawne regulują czas trwania specjalizacji lekarskiej? Czy zwolnienie chorobowe przedłuża okres szkolenia specjalizacyjnego? Ile maksymalnie mogę wziąć urlopu bezpłatnego? Przez jaki okres po urodzeniu dziecka mogę przebywać na płatnych urlopach? Czy mogę wyjechać na staż zagraniczny i nie stracić rezydentury? A co jeśli moje szkolenie się przedłuży? Na te i inne pytania spróbujemy dzisiaj uzyskać odpowiedź sięgając do tekstów odpowiednich aktów prawnych.
- 14 maja 2015 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
Ratownik medyczny wezwany do 2-letniej dziewczynki zostaje pobity do nieprzytomności przez jej ojca w trakcie udzielania pomocy. To kolejny tak skrajny przypadek agresji wobec personelu medycznego. Co sprawia, że atakujemy ludzi, którzy chcą nam pomóc? Czy naprawdę musimy czekać, aż ktoś umrze tragicznie, aby nadeszły zmiany? Jakie istnieją instrumenty prawne aby dociekać sprawiedliwości? Jakie kary prawo przewiduje za atak na lekarza, pielęgniarkę lub ratownika? Spróbuję odpowiedzieć na te i inne pytania.
- 24 kwietnia 2015 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
Pakiet onkologiczny. Dla jednych szczytne idee, mające zrewolucjonizować sposób diagnozowania i leczenia pacjenta z chorobą nowotworową, zwiększając szanse na wieloletnie przeżycie lub nawet całkowite wyleczenie. Dla innych bubel prawny i kolejne fasadowe działanie Ministra Zdrowia i ekipy rządzącej w ogóle, pozorujące zmiany i (ponownie) odciągające w czasie gruntowną reformę systemu opieki zdrowotnej. Jako lekarz w trakcie specjalizacji z onkologii, postanowiłem dokonać jego subiektywnej oceny.
- 8 marca 2015 | Społeczność BML / Nadesłane | przydatne informacje
Wciąż myślisz o wyborze przyszłej specjalizacji? Chcesz wiedzieć jak to jest być młodym psychiatrą? Czy to jest w ogóle bezpieczne, zdrowe i czy jest opłacalne? A może szukasz głosu rozsądku, który psychiatrię ci odradzi? Jeśli tak, zapraszam do lektury. Jest to pierwszy artykuł z nowego cyklu pt. „Wspomnienia z rezydentury”. Ma na celu przybliżenie innym lekarzom realiów odbywania szkolenia specjalizacyjnego z danej dziedziny medycyny.
- 27 lutego 2015 | Agnieszka Makarow | dla studenta
Studia medyczne to czas, który można przeżyć bardzo różnie. Są tacy, którzy przechodzą z semestru na semestr, po prostu pilnie się ucząc. Ba, większość z nich myśli, że to i tak dużo, no bo „przecież są studentami medycyny”. Czy naprawdę jest to wystarczająca wymówka? Zapraszamy do przeczytania artykułu, tłumaczącego czym prócz nauki zajmują się studenci medycyny, co oznacza skrót IFMSA-Poland oraz w jaki sposób w kilka lat można stać się mistrzem marketingu i wyjechać do Ekwadoru.
- 10 lutego 2015 | Krzysztof Ostaszewski | przydatne informacje
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło liczbę przyznanych miejsc rezydenckich dla lekarzy i lekarzy dentystów, którzy rozpoczną specjalizację na podstawie postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzanego w terminie 1-31 marca 2015 r. Szczegółowa analiza rozkładu miejsc względem specjalizacji i miejsca daje mieszane wnioski. Z jednej strony widoczna jest większa koherentność i racjonalizacja względem zapotrzebowania, z drugiej – wciąż daleko nam do niezbędnego minimum i spełnienia obietnic danych przez samych rządzących.
- 29 stycznia 2015 | Krzysztof Ostaszewski | #news
Obchodzę dziś moje własne, personalne święto. Z tej okazji chciałbym podzielić się z Wami moimi prywatnymi spostrzeżeniami, jakie z tej okazji mam, a także dokonać małego podsumowania mojej działalności. Od razu zaznaczę, że niniejszy tekst będzie do bólu stronniczy i – mówiąc bez ogródek – trochę sobie pokadzę. Czytelnik proszony jest o wyrozumiałość.
- 21 stycznia 2015 | Agnieszka Makarow | recenzje
Zapraszamy do przeczytania recenzji filmu „W rękach Boga” (Something the Lord Made) w reżyserii Joseph’a Sargent’a. To opowieść o pracy wybitnego chirurga Alfreda Blalocka i jego pomocnika, czarnoskórego technika laboratoryjnego Viviena Thomasa, którzy stali się pionierami współczesnej kardiologii. Film przenosi nas do pierwszej połowy XX wieku, gdzie na przestrzeni lat obserwujemy rozwój medycyny, a także prawa rządzące ówczesnym światem.
- 16 stycznia 2015 | Społeczność BML / Nadesłane | felieton
Skraca się czas poświęcony na kontakt z pacjentem a wydłuża czas biurokratyczny. Nie potrafię w sposób uczciwy w stosunku do pacjenta przyjąć na siebie nieskończonej ilości zadań tylko po to, by minister miał wyborczy sukces.
W nowej umowie NFZ jest kilka niemożliwych do przyjęcia zadań. Stawia pacjentów i lekarzy naprzeciwko siebie. My jej nie podpisaliśmy. Straszą nas przez telefon, jeżdżą do prywatnych domów. Ruszyły zmasowane kontrole. Nagonka bezpardonowa w mediach. Kłamstwa, półprawdy, wyrwane z kontekstu słowa… - 2 stycznia 2015 | Ania M. | felieton
Czy w nowoczesnej medycynie musi stale zachodzić konflikt pomiędzy interesem pacjenta, a interesem pracownika ochrony zdrowia? Czy da się zachęcić lekarzy i pacjentów do opracowywania wspólnych osądów na temat postępowania leczniczego?
Pojęcie „jakość życia” stanowi przedmiot zainteresowań wielu dyscyplin naukowych. Wg definicji WHO jest to „pełen dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny, a nie tylko brak choroby lub niedomagania”… jak żyć, aby go osiągnąć?
- 24 grudnia 2014 | Paulina Brożek | felieton
Pakiet onkologiczny – pod tą nazwą kryje się pomysł Ministerstwa Zdrowia na cudowne uzdrowienie Służby Zdrowia i zapewnienia pacjentom onkologicznym szybkiego i bezkolejkowego dostępu do specjalisty oraz do specjalistycznej terapii. Założenia pakietu kolejkowego brzmią bardzo atrakcyjnie, tylko czy jesteśmy w stanie wdrożyć je w Polsce?
- 30 listopada 2014 | Alicja De | dla studenta
Lekarz odbywający staż podyplomowy otrzymuje wynagrodzenie miesięczne w wysokości 2,007pln – dla wszystkich tych nie żyjących na garnuszku rodziców jest to zdecydowanie za mało by móc realnie się usamodzielnić. Ci, którzy zmuszeni są do wydatków większych niż opłata za akademik i zupki chińskie pozostaje… no właśnie, co? Przyjżyjmy się możliwym formom pracy, jakiej może się podjąć lekarz stażysta (bądź student medycyny).
- 22 listopada 2014 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
Od wczesnych lat studiów interesowałem się rozwijaniem tzw. kompetencji miękkich. Umiejętność skutecznej komunikacji jest podstawowym warunkiem osiągnięcia tzw. compliance na linii lekarz – pacjent, daje większe prawdopodobieństwo, że chory będzie stosował się do zaleceń oraz – mówiąc po ludzku – będzie ufał swojemu doktorowi. Polska ma najniższy (sic!) wśród krajów rozwiniętych wskaźnik zaufania do zawodu lekarza. Pacjenci narzekają na brak okazywania empatii ze strony lekarzy oraz niepoświęcanie ich problemom wystarczającej ilości czasu. Dziś powiem, dlaczego uważam, że lekarze nie powinni spełniać potrzeb pacjentów.
- 21 listopada 2014 | Ania M. | felieton
Bodźców do kolejnego wpisu dostałam ostatnio sporo. Treści starczyłoby na kilka tekstów. Czasu mało – powstanie jeden. Postaram się nie nabałaganić. Bodziec nr 1 : Książka “Chustka” Joanny Sałygi1 Farmakologię – zakuć, zdać, zapomnieć? Przyznaję, że o leczeniu wiem jeszcze niewiele. Zwłaszcza o jego złożoności, jeśli chodzi o farmakoterapię nowotworów i leczenie bólu. Historia Joanny vel Chustki, która opisywała na blogu swoje zmagania z chorobą – uwrażliwia mnie na te braki, ale i z nich rozgrzesza: – Jeśli chodzi o […]
- 19 listopada 2014 | Paulina Brożek | #news
Korzystając z wyszukiwarki Google, nie myślimy o tym, iż firma Google prowadzi wiele projektów, zawartych we wspólnej nazwie Google X Lab. Należą do nich, prężnie rozwijające się laboratoria, w ramach których prowadzone są badania między innymi w dziedzinie medycyny. Na oficjalnym blogu firmy Google dnia 16 stycznia 2014r. został opublikowany post dotyczący prototypu soczewek, przeznaczonych dla pacjentów chorujących na cukrzycę.
- 10 października 2014 | Społeczność BML / Nadesłane | przydatne informacje
Koło Naukowe Prawa Medycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego ma zaszczyt zaprosić na Ogólnopolską Konferencję pt. “Kiedy lekarz mówi nie, czyli prawne aspekty odmowy udzielenia świadczenia zdrowotnego”, która odbędzie się 22 i 23 listopada 2014 r. w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ma ona stanowić forum wymiany poglądów przedstawicieli rozmaitych środowisk – lekarzy, prawników, etyków, zarówno teoretyków jak i praktyków – na płaszczyźnie akademickiej, z uwzględnieniem perspektywy lekarza, co jest szczególnie istotne wobec powszechnej tendencji do zwracania baczniejszej uwagi raczej na problematykę ochrony pacjenta.
- 7 października 2014 | Ania M. | przydatne informacje
Areopag Etyczny to doroczna inicjatywa Puckiego Hospicjum pw. Św. Ojca Pio kierowana do studentów kierunków medycznych. Podczas tygodniowego spotkania w Pucku przyszli lekarze uczą się przekazywania informacji o trudnym rokowaniu pacjentom, uczestniczą w wykładach z zakresu komunikacji, bioetyki oraz medycyny paliatywnej. Ponadto integralną częścią Areopagu jest bezpłatny kurs windsurfingu. W kilku słowach streszczę mój wakacyjny wypad na Areopag – zapraszam do przeczytania relacji.
- 5 października 2014 | Krzysztof Ostaszewski | #news
Nowi autorzy Będąc Młodym Lekarzem jest stroną tworzoną “przez medyków dla medyków”, co oznacza również, że jest miejscem otwartym. Jeśli czujesz, że Twój talent pisarski się marnuje i sądzisz, że masz coś ciekawego do powiedzenia – zapraszamy. Tematyka jest praktycznie dowolna, tak długo, jak zahacza o tematy medyczne – od zestawienia ilości przyznanych rezydentur (Zagubiony Raport), przez porady dla młodszych koleżanek i kolegów (Słowo Wstecz) po recenzje książek czy filmów (F05.9). Osoby zainteresowane prosimy o kontakt. Nie wstydź się i […]
- 29 września 2014 | Dr Omc | przydatne informacje
Zostały już bardzo niewiele czasu do podjęcia ostatecznej decyzji co do specjalizacji w jakiej chcielibyście się szkolić. Rodzina i przyjaciele nie mogą zrozumieć, dlaczego wahacie się pomiędzy skrajnościami typu: okulistyka czy pediatria albo anestezjologia czy medycyna sądowa? Masz łeb jak sklep i chciałbyś być internistą na miarę dr House’a, ale martwisz się o swoją skromną pensję? Oto krótki przewodnik który pomoże Ci w wyborze!
- 26 września 2014 | Krzysztof Ostaszewski | dla studenta
A więc stało się. LEK napisany, jego wyniki opublikowane. Przeciętny piszący zdobył ok. 70% możliwych punktów, a więc teraz pozostaje tylko… no właśnie, co? Przyjrzyjmy się więc procedurze kwalifikacyjnej.
W niniejszym tekście pokrótce omówię czynności, jakie każdy z tegorocznych świeżo upieczonych lekarzy z pełnym PWZ powinien wykonać w celu rozpoczęcia kształcenia podyplomowego. - 10 września 2014 | Ania M. | emigracja
Ania M.: Staszku, zrobiłam raz jeszcze mały research na Twój temat i przy ponownym przesłuchiwaniu materiału radiowej Trójki zatrzymałam się na takiej informacji: zostałeś kiedyś wyróżniony w konkursie literackim “Przychodzi wena do lekarza…” Ostatnio spotkaliśmy się podczas konferencji “Sztuka Leczenia”, której z resztą byłeś współorganizatorem i na którą zostałam przez Ciebie zaproszona. Masz bardzo twórczą osobowość. Jak jest z tą weną? Skąd ona przychodzi? Jaka jest jej etiologia? 🙂 Stanisław Górski (info): Oj tam, oj tam. Ten tekst, za który […]
- 3 września 2014 | Ania M. | felieton
Stanisław Górski wkrótce po ukończeniu stażu pojechał na pierwszą misję, jako “Lekarz bez granic”. Do wymaganego dwuletniego doświadczenia zawodowego policzono mu pracę podczas stażu, półroczne zatrudnienie w szpitalu w Sierra Leone oraz kilkumiesięczną pracę w izbie przyjęć w szpitalu w Proszowicach. Dodatkowo na plus było również członkostwo w studenckim kole medycyny tropikalnej. Ukończył kurs przygotowawczy zagwarantowany przez organizację i otrzymał propozycję wyjazdu do Sudanu…
- 1 września 2014 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
Ten artykuł miał być o tym, jak bardzo znudzony jestem sprawą profesora Chazana. Jak bardzo zbrzydła mi fałszywa troska naszego Narodu o los nienarodzonych dzieci i tych źle narodzonych – z wadami. Ten artykuł miał pokazać, że sprawa sumienia polskich lekarzy przyczepiła się do mediów jak łajno do buta i jakoś niechętnie się odczepia. A potem na dom mojego kolegi spadła bomba. Zabiła jego matkę. Raniła jego przyjaciół. I nagle wiele rzeczy stało się śmiesznie nieważnych.
- 26 sierpnia 2014 | Ania M. | felieton
O co chodzi z tym odwracaniem kota… Po części ten komunikat to nieszkodliwa manipulacja. Przyciągam uwagę internauty „na kota”, pełno tego w sieci. Po drugie odwracam- nie zacznę tym razem od landrynkowego obrazka z hospicjum. Podzielę się z Wami chwilą o sporym osobistym ładunku emocjonalnym, ale musicie dobrnąć do końca tego tekstu. Chciałabym się zatrzymać na treści, która tłumaczy dlaczego mam kota na punkcie komunikacji klinicznej. 🙂
- 1 sierpnia 2014 | Ania M. | felieton
Gorąco. Pracuje chyba każdy wiatrak w tym domu, a mamy chwilę po dziewiątej. Jesteśmy gdzieś pomiędzy śniadaniem, a poranną toaletą. Zespół powoli gromadzi się na wspólny posiłek. Asystuję dziś Patrycji, opiekunce medycznej, która właśnie wróciła od Marudzącej Ewki – pacjentki, która generalnie lubi sobie ponarzekać. Robi to jednak z kobiecym wdziękiem, przez co wzbudza sympatię. Patrycja ma zresztą sposób na to narzekanie – myśli kolorowo. Odnajduje w szafie kapelusz z dużym rondem i okulary przeciwsłoneczne. Chora subiektywnie odczuwa temperaturę. Przykryta […]
- 25 lipca 2014 | Ania M. | felieton
Minął kolejny gorący maj i czerwiec (sesja i to, co przed nią!). Spore grono wyznawców Hipokratesa odzyskuje siły na wakacjach. Ja również się regeneruję, tym razem dość nietypowo. Piję poranną kawę na dachu Hospicjum Cordis. O opiece hospicyjnej kostasz szczegółowo pisał tutaj. Ja postaram się tej idei przyjrzeć „od kuchni”, i to dosłownie. Taka sytuacja: przez najbliższy tydzień mieszkam na ul. Teofila Ociepki w Katowicach, w hostelu dla zagranicznych wolontariuszy.
- 21 lipca 2014 | Ania M. | felieton
Student medycyny- najinteligentniejsza znana mi forma białka, ale też osoba ludzka w rozwoju. Typ charakterologiczny bliżej nieokreślony – od neurotyka House’a po empatyczną Zosię. Wszystkich nas łączy jedno: chcemy być efektywni w przyszłej pracy zawodowej. Różne są drogi realizacji tego założenia. Na pierwszym miejscu stoi wiedza, rzetelna i uaktualniana. Istnieje jeszcze jeden niezawodny środek terapeutyczny, który odpowiednio dawkowany wyzwala w pacjencie energię, niezbędną do podejmowania zachowań prozdrowotnych. Tą tajemniczą substancją jest osobowość lekarza. Obserwujemy ostatnio spory BUM! na różnego rodzaju […]
- 25 czerwca 2014 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
Po krótkiej, acz intensywnej w doznania „grand ouverture”, jaką stanowiły kolejne trzy 12-godzinne samodzielne dyżury, nadszedł wreszcie czas na „le plat principal” – samodzielne dyżury 24-godzinne, czyli wypisz wymaluj lekarzowanie pełną gębą.
- 18 czerwca 2014 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
Kółeczko ładowania kręciło się już zdecydowanie za długo. Palce powoli zaczęły już mrowić od nerwowego bębnienia. Wymieniłem porozumiewawcze spojrzenia z kolegą obok i wtedy wreszcie zrozumiałem – tak, znowu nie działa. System się zwiesił.
- 15 czerwca 2014 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
Minęło niewiele czasu od burzy medialnej, jaka rozpętała się po podpisaniu tzw. Deklaracji Wiary, czyli manifestu lekarzy deklarujących konsekwentne korzystanie z klauzuli sumienia w sprawach dotyczących aborcji, antykoncepcji i in vitro. Tymczasem w mediach wciąż wrze – za sprawą prof. Chazana temat nie schodzi z okładek gazet. Spór jest w rzeczywistości odwracaniem uwagi od realnych problemów, jakie dla lekarzy i pacjentów niesie projekt pakietu kolejkowego, szeroko krytykowany przez ekspertów.
- 5 czerwca 2014 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
Dziś mijają trzy miesiące od momentu opublikowania tzw. Deklaracji Wiary, manifestu lekarzy-katolików głoszących otwarcie, że zamierzają, korzystając z klauzuli sumienia, odmawiać wykonywania czynności stojących w sprzeczności z ich wiarą i moralnością. Zaściankowość, dewocja, ciemnota – to słowa rzucane w sygnatariuszy. Kobiety burzą się, że odbiera im się prawo do legalnej aborcji, z kościelnych ambon płyną słowa uznania… Oto pojawił się kolejny temat, by wyrywać sztachety z płotu i bić każdego, kto myśli inaczej… ale czy naprawdę jest o co walczyć?
- 28 maja 2014 | Krzysztof Ostaszewski | recenzje
Dla wszystkich z Was, którzy decyzję o wyborze ścieżki zawodowej mają jeszcze przed sobą i są ciekawi, jak to faktycznie na tych studiach medycznych jest. Dla jeszcze studiujących, chcących wiedzieć, czy inni towarzysze niedoli mają równie ciężko. Wreszcie, dla młodych i starych pryków – już lekarzy – by mogli uronić sentymentalną łezkę wzruszenia. Dla wszystkich Was mam do polecenia blog opisujący perypetie studenta medycyny spisane na kanwie osobistych doświadczeń autora – blog erjota-zzyciastudenta
- 26 maja 2014 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
Stało się. Wiadomo, że kiedyś musiało się stać. Czy się tego spodziewałem? Pewnie tak. Ale co innego myśleć, że coś się wydarzy, a co innego to przeżyć. Pierwszy Po 3 miesiącach pracy dostałem swój pierwszy samodzielny dyżur. Na razie 12-godzinny (część lekarzy u nas nie ma opt-out’u i dyżuruje po “pół”), żeby się wdrożyć. Dyżurów towarzyszących nie ma i już nie będzie…
- 2 kwietnia 2014 | Dr Omc | #news
Dzisiejszy odcinek programu „Czarno na białym” emitowany na antenie TVN24 dotyczył pakietu kolejkowego Ministra Arłukowicza. Dlaczego warto go obejrzeć? Przede wszystkim dlatego, że jako jedna z nielicznych ostatnio w mediach masowych publikacji, która nie stawia z założenia środowiska lekarskiego w złym świetle, a lekarze mają okazję wypowiedzieć się do kamery i na spokojnie przedstawić główne problemy, z którymi się borykają.
- 22 marca 2014 | Krzysztof Ostaszewski | dla studenta
Sposób na skrócenie kolejek do lekarzy? Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego już znaleźli dla Ministra Arłukowicza odpowiedź – poprosić pacjentów, by stanęli bliżej siebie! A tak na poważnie – temat jest na świeczniku i pewnie długo w takiej czy innej formie na nim pozostanie. Z racji przedwyborczej gorączki rządzący będą starali się w najbliższym czasie zarzucić nas projektami reform Służby Zdrowia, by zyskać wizerunek ludzi „przynajmniej się starających”. W innym artykule na łamach BML opisywaliśmy problem obecnej sytuacji w SZ z […]
- 21 marca 2014 | Dr Omc | #news
Najnowszy „wprost” wpisuje się w trend z obecnego tygodnia, by sprawy okołomedyczne znów wróciły na okładki gazet. Redaktorzy wracają do gorącej jeszcze afery dotyczącej lukratywnego kontraktu NFZ z niepublicznym szpitalem Sensor Cliniq ujawniając kolejne szokujące fakty. Na celownik po raz kolejny idzie wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Kłamstwa ministra Neumanna Artykuł jest niejako kontynuacją dziennikarskiego śledztwa, którego zwieńczeniem były artykuły „Zdrowy przekręt” i „Jeszcze zdrowszy przekręt” opublikowane w kolejnych numerach tygodnika. Opisywały one nieprawidłowości (Rozumiecie eufemizm? Ja tu publicznie nie mogę […]
- 20 marca 2014 | Dr Omc | #news
Pomimo napiętej sytuacji na Krymie, w polskiej prasie wciąż jesteśmy w stanie ujrzeć tematy medyczne na okładkach niektórych czasopism. Tym razem mam na myśli świeżo wydaną „Politykę”, nr #12 (2950). I od razu uprzedzę – jestem mile zaskoczony tym co w niej przeczytałem. Artykuł autorstwa Magdaleny Łuków zatytułowany „Wojny szpitalne” ma, pomimo nazwy, w ogólnym rozrachunku całkiem optymistyczny wydźwięk. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że zdaje się stawać w obronie lekarzy. Przy ostatnio mocno nagłaśnianych aferach i ogólnej medialnej „nagonce”, […]
- 18 marca 2014 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
Ten tydzień upływa pod znakiem wielkiego odliczania dla Ministra Arłukowicza, który ma już tylko kilka dni, by przedstawić Premierowi projekt zmniejszenia kolejek do lekarzy rodzinnych. Że będzie lepiej – w to wierzą tylko prawdziwi idealiści lub osoby z zaburzeniami pamięci. Reszta lekarzy, zwłaszcza tych pracujących w POZ, mniej lub bardziej gorączkowo zastanawia się, jak bardzo nadchodzące zmiany zaleją ich morzem dodatkowych obowiązków i coraz bardziej wściekłych pacjentów. Tymczasem z okazji okołopostnej zadumy naszło mnie na przemyślenia z nieco innej perspektywy […]
- 9 marca 2014 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
„Emocjonalna jazda bez trzymanki” – tak można określić relacje z niektórymi pacjentami. A zwłaszcza z ich bliskimi. Silny ładunek uczuć, lęków, gasnących nadziei, wreszcie – roszczeniowy charakter rodziny, która stawia nierealne oczekiwania… Jestem pewien, że takie sytuacje zdarzają się na każdym oddziale, w każdej specjalizacji. Niemniej jednak chorzy z chorobą onkologiczną stanowią tą specjalną grupę ludzi, którzy o swojej chorobie myślą jako o odroczonym wyroku, bardziej niż jakikolwiek inny pacjent. Wszytko to sprawia, że kontakt z nimi potrafi być dla […]
- 7 marca 2014 | Krzysztof Ostaszewski | przydatne informacje
Hospicjum. Miejsce, gdzie trafiają ludzie nie mający szans na wyleczenie – którzy nie mogą być leczeni przyczynowo, a jednocześnie wciąż potrzebują opieki medycznej. Takich osób jest coraz więcej, a jednocześnie wiele z nich wie o hospicjach mało lub zgoła nic. W niniejszym artykule zostaną omówione zasady przyjęcia chorego do hospicjum, a także wskazane będą strony, które mogą okazać się pomocne w znalezieniu najbliższego względem miejsca zamieszkania ośrodka. Stacjonarne czy domowe? Hospicja dzieli się na stacjonarne i domowe. O przydzieleniu do […]
- 2 marca 2014 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
Rak. To słowo brzmi jak trzask bicza i ścina z nóg. Każdego mniej lub bardziej przeraża i u każdego przeprowadza sprawdzian z dojrzałości i człowieczeństwa. Co jednak czyni go wyjątkowym na tle innych równie śmiertelnych i bolesnych chorób? Może mam jeszcze małe doświadczenie, ale nurtuje mnie, że nie spotkałem się dotąd z osobą chorą na np. przewlekłą niewydolność serca, czy źle uregulowaną cukrzycę typu 2, która myślałaby o sobie, że jego/jej dni są już policzone ze względu na znaczne zaawansowanie […]
- 23 lutego 2014 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
Kolejne „rozdania” miejsc rezydenckich czarno na białym pokazują, że zapewnienia Ministerstwa o zwiększeniu ilości miejsc rezydenckich i obietnice stworzenia warunków do kształcenia nowych specjalistów można swobodnie odłożyć na półkę gdzieś między projekty rozbudowy sieci autostrad i reformy KRUS. Właściwie plany te znajdują się raczej wciśnięte gdzieś za szafę, żeby za bardzo w oczy nie kłuć. Tymczasem nachodzi mnie refleksja, czy samo założenie tego systemu nie jest błędne, a co za tym idzie, czy aby przypadkiem fakt istnienia rezydentur nie przynosi […]
- 21 lutego 2014 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
Swojego pierwszego pacjenta „otrzymałem” po tygodniu pracy na oddziale. W.R – rozpoznanie: C25.0, guz głowy trzustki. Zaawansowanie: CS IV. Rokowanie: jedno z najgorszych spośród wszystkich nowotworów. Mimo wszystko nie mam zamiaru pisać teraz o początkach mojej pracy ani o rokowaniach pacjentów onkologicznych, lecz o zgoła innym aspekcie mojej (i nie tylko) codzienności: alternatywnych metodach leczenia. Historia mojego pacjenta była dosyć „typowa” jak na raka trzustki – bóle w nadbrzuszu, nagły epizod gwałtownie narastającej żółtaczki. Szybka diagnostyka, ECPW, sfinkterotomia i protezowanie […]
- 20 lutego 2014 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
Gdy moja ukochana druga połowa wróciła z piątkowego „czochrania za pieniądze” i zaprezentowała swoj nowy image stanąłem przed klasycznym męskim problemem: pochwalić ją, że świetnie jej w „nowych” włosach, czy przyznać szczerze, że nie widzę żadnej różnicy? Cytując zatem kultową reklamę proszku do prania: „skoro nie widać różnicy… to po co płacić 4-krotność swojej stawki godzinowej”?! Tak moi drodzy. O ile damskiej części czytelników nie zdziwi stawka 100 zł za czynność, którą każda z nich codziennie (no dobra, zależy) wykonuje […]
- 9 lutego 2014 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
W tym tygodniu mieliśmy na oddziale audyt wewnętrzny. Pod lupę poszły trzy „otwarte” historie chorób (tzn. pacjentów będących wciąż w szpitalu), losowo wzięte z biurka. Oto niektóre uwagi poczynione przez urzędników: Brak numerowania stron na bieżąco W świetle prawa każda strona historii choroby powinna być podpisana przynajmniej imieniem i nazwiskiem (a wypadałoby że i PESELem) oraz ponumerowana. Jestem nawet w stanie zrozumieć zasadność przypominania na każdej stronie, jak nazywa się nasz pacjent, ażeby sobie to dobrze w głowie utrwalić, w […]
- 8 lutego 2014 | Krzysztof Ostaszewski | przydatne informacje
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło niedawno liczbę przyznanych miejsc rezydenckich dla lekarzy i lekarzy dentystów, którzy rozpoczną specjalizację na podstawie postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzanego w terminie 1-31 marca 2014 r. Już krótki rzut okiem na dostępne na stronie MZ pdf-y pozwala stwierdzić, ze zapowiadane ostatnio głośno plany zmniejszenia kolejek do specjalistów poprzez zapewnienie miejsc szkoleniowych można włożyć między bajki, a łaskawie rzucony na stół trzos pełen jest raczej miedziaków niż złota. Przyjrzyjmy się zatem szczegółowo, komu i gdzie przyznano najwięcej miejsc rezydenckich. Szczegółowe […]
- 7 lutego 2014 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
Dwa miesiące pracy na oddziale onkologii to oczywiście za mało, by chociaż udawać, że się wie „o co w tej onkologii chodzi”, ale jednocześnie wystarczająco, by móc zacząć mówić… o co w niej nie chodzi. Dziś skupię się na rzeczach, które mnie samego potrafiły zaskoczyć, czyli o tym, jak ma się onkologiczna rzeczywistość do wyobrażeń o niej. Tekst jest oczywiście subiektywny do obrzydliwości. Nawet jeśli uogólniam, uogólniam za siebie – jeżeli ktoś uważał lub nie uważał inaczej, niech się tą […]
- 2 lutego 2014 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
Będąc studentem, a nawet już lekarzem na stażu podyplomowym, bardzo irytowałem się pytaniami o to, jaką specjalizacją jestem zainteresowany. Z jednej strony wiedziałem, że pytania te są bardzo zasadne i jest to taki sam sposób zagajania rozmowy z młodym medykiem, jak dyskutowanie z obcym o pogodzie. Z drugiej strony miałem już doświadczenie, że odpowiadając ludziom niezwiązanym zawodowo z pracą lekarską proste (i szczere) „nie wiem”, narażam się na widok podniesionych ze zdziwienia brwi i odpowiedź będącą wyrazem zmieszania bądź oburzenia. […]
- 28 stycznia 2014 | Papaver | #news
Rzeczywistość nie jest taka szara jak mogłoby się wydawać. Czasem bywa bardziej zaskakująca niż moglibyśmy chcieć, zwłaszcza gdy pojawiają się w niej dzieci. A któż może wiedzieć o dziecku więcej niż tata? papaver
- 21 stycznia 2014 | Krzysztof Ostaszewski | #news
Władze Gogolina (opolskie) wpadły ostatnio na intrygujący pomysł, który wart jest rozpropagowania: Koperta Życia. Nie jest to nic odkrywczego, ani przełomowego, ale czasem genialność pomysłu tkwi w prostocie i właściwym wykorzystaniu dostępnych środków. Koperta życia to nic innego jak prosty kwestionariusz, w którym pacjent wymienia swoje choroby przewlekłe, przebyte operacje i przyjmowane leki. Całość podpisuje i umieszcza… w lodówce. Dlaczego w lodówce? Cóż, dzięki temu ratownicy przyjeżdżający na wezwanie będą wiedzieć, gdzie szukać Koperty – lodówkę łatwo znaleźć, a w […]
- | Krzysztof Ostaszewski | felieton
Wg raportu Fundacji Watch Health Care, przeciętny czas oczekiwania na gwarantowane świadczenia zdrowotne w Polsce wynosił pod koniec 2013 r. 2,7 miesiąca. Czy Rząd RP ma plany by to zmienić? W ostatniej audycji radiowej Trójki wiceminister zdrowia Sławomir Neumann zapowiedział, że pracuje nad projektem reform mających skrócić kolejki do lekarzy. Sławomir Neumann: ur. 30.04.1968 od 2001 działacz PO od 2007 r.poseł na sejm od 2012 sekretarz stanu w MZ Wczoraj, tj. 20.01.2014, w Programie Trzecim Polskiego Radia w ramach audycji […]
- 19 stycznia 2014 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
Niniejszy tekst jest moją prywatną odpowiedzią na reportaż pt. „Operacja mamona” autorstwa p. Anny Szulc i wywiadu z dr Grzegorzem Luboińskim, zatytułowanym „Pazerne doktory”, przeprowadzonym przez p. Renatę Kim. Oba artykuły zostały opublikowane przez tygodnik Newsweek Polska w nr 3/2014. Wspólnym mianownikiem obu tekstów jest temat zarobków lekarzy i naszego stosunku do pieniądza. Stosunku – jak wyraźnie i niejednokrotnie jest to podkreślane – mocno drapieżnego, wręcz zachłannego. Nie będzie przesadą, jeśli powiem, że styczniowy Newsweek przedstawia swoim czytelnikom lekarza jako […]
- 18 stycznia 2014 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
Tak oto na łamach www.bedacmlodymlekarzem.pl powstaje nowa seria, pełniąca funkcję mojego osobistego dziennika, zapisu wspomnień i przemyśleń, czyli tego, co w internecie kryje się pod nazwą bloga. W premierowej odsłonie BMO, bo takim skrótem mam zamiar określać ten dział, mam zamiar napisać słowem wstępu, dlaczego zdecydowałem się go stworzyć i co najpewniej będę tu publikował. Plany Forma i cykliczność W moim założeniu wpisy z tej serii, w odróżnieniu od innego rodzaju artykułów tematycznych, będą się (mam nadzieję) ukazywać dosyć regularnie, […]
- 24 grudnia 2013 | Krzysztof Ostaszewski | #news
Redakcja www.bedacmlodymlekarzem.pl życzy wszystkim Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku! W szczególności życzymy sobie i Wam: Spędzenia Świąt w gronie bliskich i życzliwych osób Przydatnych prezentów (niekoniecznie drogich) Zregenerowania sił Czasu na przemyślenia i podsumowanie roku Wielu ciekawych i rozwijających doświadczeń lekarskich Wielu wyleczonych i wdzięcznych pacjentów Większych nakładów na Służbę Zdrowia = większych limitów, mniej długów, mniej kolejek itd. Mniej stresujących a lepiej płatnych dyżurów 🙂 Czyli suma summarum… satysfakcji z bycia lekarzem! Ponadto, życzymy Wam, aby […]
- 20 grudnia 2013 | Dr Omc | recenzje
Poruszający film o przyjaźni ponad podziałami – społecznymi i fizycznymi. Oparty na prawdziwej historii znajomości algierskiego rzezimieszka Abdel Sellou i francuskiego bogacza Philippe Pozzo di Borgo.
- 16 grudnia 2013 | Krzysztof Ostaszewski | emigracja
Polecam z całych sił blog http://medjammin.blogspot.com, prowadzony przez dwie jak najbardziej pozytywnie zakręcone młode lekarki, które zdecydowały się przełożyć moment rozpoczęcia rezydentury i wyjechać na Jamajkę by tam pracować jako wolontariuszki medyczne. Dziennik jest prowadzony z pewnym opóźnieniem czasowym, tj. np. wpisy z 12 grudnia opisują wydarzenia z 25 listopada itp., co w niczym nie ujmuje radości czytania, ale warto mieć to w pamięci w trakcie odwrotnego scrollowania. Blog ma kilka zasadniczych zalet: autorki obszernie opisują przygody, jakie im się […]
- 26 listopada 2013 | Krzysztof Ostaszewski | przydatne informacje
Szkolenia z zakresu tzw. „kompetencji miękkich” przez wiele lat były traktowane przez uczelnie medyczne nieco po macoszemu,żeby nie powiedzieć, że nierzadko w ogóle pomijano tę kwestie układając program studiów i – w najlepszym razie – pozostawiano możliwość organizacji takowych zajęć w formie fakultetu.
- 23 listopada 2013 | Krzysztof Ostaszewski | przydatne informacje
Jak się zapewne domyślacie, przyszedł wreszcie czas podsumowań – rezydentury zostały przydzielone, odwołania rozpatrzone. Ba, zapewne części z nas ma już nawet podpisane umowy o pracę i już regularnie od 8 stara się zrobić jak najlepsze wrażenie w swojej wymarzonej klinice! W tym roku Mazowiecki Urząd Wojewódzki (MUW) poszedł w ślady MZ i swój wykaz zakwalifikowanych lekarzy opublikował w formie zeskanowanych kartek papieru, w dodatku niekoniecznie uporządkowanych alfabetycznie. Wszystko to uniemożliwia bardziej szczegłową analizę, wobec czego na mocy obywatelskiego obowiązku […]
- 10 października 2013 | Krzysztof Ostaszewski | emigracja
Narzekacie na brak rezydentur? Na długie kolejki w urzędach wojewódzkich? Przeszkadza Wam długi termin oczekiwania pomiędzy złożeniem wniosku a ogłoszeniem wyników? Posłuchajcie lepiej, jak sytuacja wygląda w Grecji, a być może zaczniecie doceniać nasze polskie, dobre zorganizowanie! Kryteria Całość historii opieram na opowieści pewnego znajomego Greka, z którym miałem okazje być razem na praktykach wakacyjnych w Austrii. Zaprzyjaźniliśmy się i spędzaliśmy razem dużo czasu, miałem więc okazję dużo usłyszeć o greckich realiach w ogóle. Okazuje się więc, że w Grecji […]
- 1 października 2013 | Papaver | dla studenta
Staż podyplomowy jest ostatnim etapem, przez który musimy przejść zanim dostaniemy pełne prawo wykonywania zawodu i zaczniemy pracować – tym razem już z pełną odpowiedzialnością za wszystkie nasze poczynania. Warto pomyśleć o stażu trochę wcześniej niż przez ostatnie tygodnie przed złożeniem deklaracji w izbach lekarskich, żeby móc wykorzystać go jak najlepiej. „Plany są niczym; planowanie jest wszystkim.” Dwight D. Eisenhower Oczekiwania Odpowiedz sobie na pytanie czego oczekujesz od stażu? Jak chcesz z niego skorzystać? Z jednej strony mogą to […]
- 30 września 2013 | Krzysztof Ostaszewski | dla studenta
To już czwarta część! Jeżeli nie wiesz, o czym ten cykl jest, to znaczy, że go wcześniej nie czytałeś, a w takim razie jest nieistotne, co napiszę w wejściówce :D. W takim razie, w ramach jesiennych przypałów i przemycania poezji oraz głębokich_myśli metodą gwałtu na łapu-capu, wiersz o relacjach międzyludzkich: Człowiek człowiekowi wilkiem Człowiek człowiekowi strykiem Lecz ty się nie daj zgnębić Lecz ty się nie daj spętlić (…) Człowiek człowiekowi wilkiem Lecz ty się nie daj zwilczyć Człowiek człowiekowi […]
- 29 września 2013 | Krzysztof Ostaszewski | dla studenta
Tym razem skupię się na wszelakich dobrodziejstwach oferowanych nam przez uczelnię (a właściwie innych studentów działających z jej ramienia) i przyuczelniane organizacje. Czyli będzie o tym jak „Make the most of it” zamiast „Make them moisty sh*t” :). Samorząd studentów Finansowany z kabzy uczelni ma czasem parę niegłupich pomysłów na spędzenie wolnego czasu: kursy tańca, wyjazdy integracyjne, obozy narciarskie etc. Warto zakręcić się wokół kilku ludzi „z kręgu”, żeby mieć informacje z pierwszej reki o nadchodzących imprezach albo limitowanych promocjach […]
- 27 września 2013 | Krzysztof Ostaszewski | dla studenta
Poprzednia części cyklu składała się prawie w połowie ze wstępu i wyjaśnienia, o czym będę tutaj pisał. Pozwólcie więc, w ramach wstępu będzie bonus z turboszczotką w zestawie, czyli wiersz: Szukajcie prawdy jasnego płomienia! Szukajcie nowych, nie odkrytych dróg… Za każdym krokiem w tajniki stworzenia Coraz się dusza ludzka rozprzestrzenia I większym staje się Bóg! (…) A. Asnyk „Do młodych” Zapisz się do koła naukowego Przynależność do koła nic nie kosztuje i niewiele wymaga – głównie obecność raz/dwa razy na […]
- 24 września 2013 | Krzysztof Ostaszewski | dla studenta
Osobiście uważam, że niewiele jest rzeczy, poza krótkim dekalogiem ponadczasowych prawd, które starsze pokolenie może doradzić młodszemu. Zwłaszcza, jeśli chodzi o rozwiązanie konkretnych problemów. Kto ma wystarczająco pokory wie, że warunki zmieniają się tak szybko, że czasem człowiek może się zagubić nawet w ciągu własnego życia. A kiedy wreszcie znajdzie to, czego szukał, okazuje się, że warunki zmieniły się już na tyle, że nie da się przejść tą samą drogą – i młodsze pokolenie musi sobie radzić samo. Oczywiście, daleko […]
- 17 września 2013 | Krzysztof Ostaszewski | przydatne informacje
Mieliśmy już okazję zapoznać się z opracowaniem surowych danych dotyczących przyznanych rezydentur w obecnej, październikowej sesji. Jednak informacje te, poza zaspokojeniem ciekawości, wnoszą niewiele praktycznych informacji dla lekarza stażysty planującego karierę. Dużo większe znaczenie ma bardziej szczegółowa informacja dotycząca regionu, w którym planuje odbyć specjalizację. Ponieważ sam znajduję się właśnie w punkcie krytycznym, w którym trzeba ostatecznie zdecydować o swojej najbliższej przyszłości, postanowiłem zrobić zestawienie danych dotyczących mojego regionu, czyli województwa mazowieckiego. Zgodnie z tworzącą się tradycją, zacznijmy od podania […]
- 13 września 2013 | Krzysztof Ostaszewski | przydatne informacje
Połowa września to czas wzmożonego planowania swojej przyszłej ścieżki zawodowej wielu kończących staż lekarzy. Powód? Ogłoszenie liczby przyznanych miejsc rezydenckich w procesie kwalifikacyjnym w sesji październikowej, czyli mówiąc krótko: komu uda się uzyskać wejście na upragnioną specjalizację na koszt Budżetu Państwa, a kto będzie musiał radzić sobie sam… Tegoroczne ogłoszenie list rezydenckich utrzymało głęboko już zakorzenioną świecką tradycję odwlekania wszystkiego na ostatnią chwilę, dzięki czemu dniom nadchodzącej jesieni towarzyszyła aura podobna do wigilijnego, niespokojnego oczekiwania…czy było na co czekać? Przyjrzyjmy […]
- 9 września 2013 | Krzysztof Ostaszewski | felieton
Wiem, mówi się, że narzekanie jest w polskiej naturze. Swoją drogą, czy zwracanie uwagi na ten fakt też nie jest rodzajem narzekania? Dziś chciałem poświęcić chwilę życiu społecznemu mojego środowiska, a konkretniej… jego braku. W pierwszej części skupię pod lupę wezmę studentów medycyny, w kolejnej podzielę się refleksjami o oporze materii występującej wśród lekarzy. Życie towarzyskie vs. życie społeczne Nie twierdzę bynajmniej, że medycy to aspołeczni samotnicy i gbury, których lepiej nie zapraszać na wspólne spotkanie, bo jeszcze zaczną opowiadać te […]
- 5 września 2013 | Krzysztof Ostaszewski | dla studenta
Do zadań młodych lekarzy, oprócz przekopywania ton papierów, należy m.in przeprowadzenie badania przedmiotowego i podmiotowego nowo przyjętych pacjentów – czyli zebranie wywiadu i zbadanie pacjenta. Z reguły w przypadku pacjentów przyjętych planowo jest to czysta formalność – nie jest to pierwszy kontakt takiej osoby ze SZ, otrzymał/a on/a dawno temu skierowanie, zgłosiła się do poradni, miał/a wykonane badania itp. itd. – dość powiedzieć, że wielu innych lekarzy, dużo od stażysty mądrzejszych, wiele razy już rozmawiało z taką osobą i nikt nie […]
- | Krzysztof Ostaszewski | #news
Dlaczego zdecydowałem się stworzyć Będąc Młodym Lekarzem? Odpowiedzieć można, jak zwykle w tak ogólnych pytaniach, że z wielu przyczyn. Jestem lekarzem na początku swojej ścieżki zawodowej (więcej informacji w zakładce o redakcji). Dane mi jest doświadczyć wszelkich dobrodziejstw i konsekwencji mojej życiowej decyzji. Staram się pomóc choremu człowiekowi, cieszę się wraz z nim, jeżeli proces leczenia przynosi efekty. Widzę też ból i łzy i jeśli mogę, staram się ulżyć w cierpieniu. Na przestrzeni ostatnich lat odczuwam też coraz dotkliwiej jeszcze […]